Jos olisit jumala, minkälaisen maailman loisit

Elämä ei aina ole "ruusuilla tanssimista" kaikki ei mene kuten toivoo, elämä on kärsimystä kuten Budhalaiset ilmaisee.

Asia on niin ettei ihminen aina ole kovin tyytyväinen täällä oloon ja "luojan luomaan". oliko tämä jumalan tarkoitus? siksi jotta ylipäätään
uskottaisi tuonpuoleisen taivaiseen tms, parempaan paikkaan ja vastaavasti vielä pahempaan kuten helvettiin.

Teoriassa uskonnot voivat perustua tähän eikä jumalia tarvita, kun maailma ei ole aina hyvä, uskotaan johonkin parempaan ja vielä pahempaan joka tekee täällä olon siedettävämmäksi.

Niin tai näin, tällaisen samanko maailman loisit jos olisit jumala, vai minkälaisen? oisiko siinä esim persuja, ilmastodenialisteja, vihreitä, vasemmistolaisia, oikeistolasia tai ylipäätään uskontoja, ( jumala ei haluaisi että kukaan ei tiedä jumalasta) loisitko kaikki eläimet vegaaneiksi ja ruokaa yllinkyllin vailla sairautta vilua ja nälkää? hiilivapaan Maan, tai loisitko vielä vapaamman tahdon ihmisille ?saada ihan mitä vaan esim, lentää teräsmiehenä Kuuhun viikoloppulomalle.

18

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmisiä ei ainakaan olisi maailmassa kuin 100 000 yksilöä ja yhteiskunta eläisi rauhassa ja nuhteessa.

      Murhasta välittömästi pää poikki, raiskaajat hirteen sekä väkivallasta loppuiäksi pirun saarelle.

      • Miksi loisit murhaajia ja raiskaajia jos olisi mahdollisuus olla luomatta?


      • Anonyymi
        ononniollaonnellinen kirjoitti:

        Miksi loisit murhaajia ja raiskaajia jos olisi mahdollisuus olla luomatta?

        No eihän ihmistä voi edes Jumala ohjata teoissaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No eihän ihmistä voi edes Jumala ohjata teoissaan.

        Toki voisi jos olisi kaikkivaltias jumala, loisi sellaisen maailman missä mahdollisuudet määrittää tekemiset. Esim jos kaikki eläimet olisi vegaaneja kenekään ei tarvitsisi metsästää , bambin ei tarvitse joutua leijonan kitaan.


      • Anonyymi
        ononniollaonnellinen kirjoitti:

        Toki voisi jos olisi kaikkivaltias jumala, loisi sellaisen maailman missä mahdollisuudet määrittää tekemiset. Esim jos kaikki eläimet olisi vegaaneja kenekään ei tarvitsisi metsästää , bambin ei tarvitse joutua leijonan kitaan.

        Miten se bambi sitten kuolisi jos ei leijona söisi


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miten se bambi sitten kuolisi jos ei leijona söisi

        Teoriassa sellaiseenkiin maailman uskotaan jossa ei kuole, eli tää pitää päättää ensin kuokeeko vai ei.
        Jos jonkun pitää kuolla siihen löytyy varmaan inhimmillisiä tai siis jumalallisia keinoja.
        Jospa esim kaikkien geeneihin on säädetty halu kuolla tietyn ajan jälkee , sitten saa vapaasti valita keinon, tai siis ainakin jpstain valikoimasta, ei siellä tietenkään sellaista että kirveellä pää poikki, vaan jotain rauhallista ja kaunista.


    • Anonyymi

      Loihtisin sellaisen ison pamauksen ja nipun luonnonlakeja ja jäisin uteliaana seuraamaan mitä kaikkea siitä seuraa.

      • Anonyymi

        Kaikkivaltiaana toki tietäisit sen ennalta, joten koko jutussa ei olisi mitään mieltä.


      • No mutta, taidat olla samaa mieltä jumalan kanssa)


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kaikkivaltiaana toki tietäisit sen ennalta, joten koko jutussa ei olisi mitään mieltä.

        Melkeimpä olen sitä mieltä jos itse olisin jumala niin pitäisi olla varma että tietäisin ainakin suurimman osan ennalta, eli jos loisin vegaanisten olioiden maailman niin ettei sinne missää tapauksessa synny koskaan lihansyöjiä. Ihan kailkkea ei tarviitse tietää.


    • Anonyymi

      Millaisia narsisteja ihmiset olisikaan jos kaikki olisi aina hyvin. Ehkä täällä kasvatetaan sielua kärsimyksellä ja epäkohdilla. Jumalan kuva kasvaa kokemalla.

      • Haet siis perusteita miksi maailma on tällainen. Joidenkin mielestä maailma on turhaa, epäonnistunutta kaaoksen tanssia jossa määräävänä tekijänä on hiukkasten epämääräinen poukkoilu millon missäkin ja ainoa merkitys elämälle on tajuta tämä kaaos ja kärsimys ja pyhittää universumin parhaaksi olemukseksi suuren tyhjyyden ja kaikesta tietämättömyyden jossa on ollut ennen syntymää.
        Mutta kaikesta huolimatta maailman ja elämän voi aina myös kokea mielenkiintoiseksi jutuksi ja todeta että olipa kiva käydä.


    • Anonyymi

      Muslittoman aivan varmasti

    • Anonyymi

      Loisin dinoaurusmaailman tyrannorexeineen sekä velociraptoreineen.

    • Anonyymi

      Sellaisen missä aina ois juhlat.

    • Anonyymi

      Jumala loi kertakaikkiaan upean paikan, ja antoi ihmisille vapauden ja viisauttakin riittävästi, mutta ihmiset kuunteli omia himojaan, ja pilasivat kaiken ahneuksissaan.

    • Anonyymi

      Empä ole koskaan osannut ajatella että maa on eräänlainen taivaan ja helvetin keskiverto. Tuollainen kolminaisuus toimii. Mutta maailmaa en osaa luoda. Nykyisestäkin poistaisin vain ahneuden jos olis valta.

    • Anonyymi

      Ei se ole Jumala joka luo, vaan ihminen. Mehän maailmasta tällaisen olemme tehneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      229
      9134
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      148
      3330
    3. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      3
      2750
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      170
      2232
    5. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      103
      1881
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      174
      1806
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      181
      1686
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1351
    9. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      59
      1344
    10. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      115
      1104
    Aihe