Mitä systeemejä olette käyttäneet vauvan pepun pyyhkimiseen ja pesuun, siis veden lisäksi tietty. Kaupat on pullollaan valmiita puhdistuspyyhkeitä, mut niitä ei kai kuulu koko ajan käyttää. Aina puhutaan harsolapuista yms. mut mistäs niitä saa ostaa? apteekista ostettuna ainakin menisin vararikkoon eikä varmaan olemaan kyse samasta tuotteesta mitä ajattelen mielessäni. Että käytättekö ihan talouspaperia/vessapaperia kuivaamiseen ja pyyhkimiseen vai mikä on se ihmetuote, jota pitäisi kotiin vauvan varalle hankkia?
tosi typerä kysymys
vailla vastausta
3920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä ainakin on kahden lapsen takapuolet pyyhitty näillä puhdistuspyyhkeillä. Suihku on "kellarissa" eikä talvella ainakaan mieleenkään viedä pientä sinne pesuun. WC:n lavuaari taas on niin pieni ettei sielläkään pesusta tule mitään. Me ollaan käytetty Natusanin pyyhkeitä. Mitään ihon kuivumista tai ihottumaa ei kummallakaan ole koskaan ollut. Enkä ole mitään rasvoja käyttänyt. Näillä pyyhkeillä voi pyyhkiä naamankin. Ja ne on niin helppo ottaa mukaan ja vaipan voi vaihtaa ihan missä vaan. Äkkiä siihen oppii miten pyyhitään joten likaisenkin pepun puhkeemiseen mulla riittää 1-2 pyyhettä. (Aluksi saattoi mennä viisikin..) Nuoremman lapsen peppu ei koskaan ole kakasta vedellä pesty vaan aina pyyhkeillä.
Minä pesen aina kakat ihan vedellä, poikkeuksena jos ollaan sellaisessa paikassa missä vettä ei ole lähettyvillä mutta harvemmin näin käy. Pissapyllyä sutaisen joskus Natusanin pyyhkeillä.
Kuivaamiseen käytän ihan vaan pienen pieniä froteepyyhkeitä.
Hei sinulle..
Itse pesen vauvan pyllyn kakkapyllyn vessassa lavuaarin alla ja kuivaan harsolla. Minulle kerrottu että puhdistuspyyhkeet ei niin suositeltavia vaan että pienen vauvan pylly kannattaa pestä hanan alla.. Mielestäni saa myös näin helpommin puhtaaksi. Olen kyllä itse käyttänyt muutaman kerran puhdistuspyyhkeitä öiseen aikaan kun vauva on "pieraissut" vaippaan eli on vain pieni kakkanaarmu, enkä ole viitsinyt lähtä retuuttamaan vauvaa vessaan asti.. Pissapeppua ei tarvitse välttämättä pestä koska pikkuvauva kakkii usein ja pyllyä pestään päivässä usein.. Niin ja vielä puhdistuspyyhkeistä.. Luulen että kun päästään kunnolla reissun päälle tulen niitä vielä tarvitsemaan..