Miksi taksikuskeille tuntuu olevan monesti vaikeaa liikennesääntöjen noudattaminen? Välillä myönnetään, että osataan säännöt, mutta ei haluta vaan noudattaa.
Mitä mieltä olette liikennesäännöistä?
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Olen sitä mieltä, että liikennesääntöjä ei pitäisi olla ollenkaan. Eli siis kaikki saisivat ajaa vapaasti ihan miten haluavat!!
Audi King.
Mitähän liikennesääntöä nyt erityisesti tarkoitat? Niitä kun aika monta.
Yksikään taksikuski ei osaa edes yksinkertaisimpia liikennesääntöjä.
Tarkoitan kaikkia. Mitä niistä et halua noudattaa?
Ei niistä tarvitse noudatta mitään, koska ne on vaan tarkoitettu valtion tyhjän kassan keräämiseksi!!!
Audi King.
Sinun Audisi on myös minun Audini.
Jalkäytävillä ajeminen. Kerran yksi taksi änkesi siihen kaupan oven eteen, ettei ohitse päässyt kävelemään. Vähän kommentoin sitä, niin ohjastaja sanoi, että hän saa ajaa vaikka kauppaan sisään. Höhöröhö. Satuin näkemään, niin kyytiläinen oli kyllä ihan täysin liikkumiskykyinen kun se tuli pois kaupasta.
Taksikuskit kuvittelevat, että säännöt eivät koske heitä.
Ja siksi heitä on hyvä välillä nöyryyttää esimerkiksi kusemalla taksin kylkeen. Olen näin pari kertaa kännissä tehnyt. Satun olemaan 2m pitkä ja hiukan ylipainoinen joten olen aika isokokoinen ja siksi taksikuskit eivät ole uskaltaneet alkaa sen enempää hyppimään silmille.
Taksilla saa ajaa kuten hälytysajoneuvolla, turha valittaa!
Kerran poliisit pysäyttivät kun ajoin ylinopeutta omalla (ei taksi) autolla ja puhalsin 0,3...sitten näytin taksi kuljettaja korttia, niin pyysivät kovasti anteeksi punastellen, että häiritsivät vahingossa ammattikuljettajaa.
Kuulit väärin. He käyttivät sanaa "ammattikoheltaja".
Minulla on armeijan ajolupa, auttoisikohan tuollaisessa tilanteessa kun on lupa ajaa vähän järeämpiäkin ajoneuvoja kuin taksia.
Miksi autonkuljettajille tuntuu olevan monesti vaikeaa liikennesääntöjen noudattaminen? Välillä myönnetään, että osataan säännöt, mutta ei haluta vaan noudattaa.
Miksi jalankulkijoille tuntuu olevan monesti vaikeaa liikennesääntöjen noudattaminen? Välillä myönnetään, että osataan säännöt, mutta ei haluta vaan noudattaa.
Miksi pyöräilijöille tuntuu olevan monesti vaikeaa liikennesääntöjen noudattaminen? Välillä myönnetään, että osataan säännöt, mutta ei haluta vaan noudattaa.
Minusta ei ole reilua, että joku luo säännöt joita kaikkien pitäisi noudattaa! Pitäisi purkaa tälläiset muinaisajan sääntökardellit pois ja antaa ihmisten muodostaa vapaasti omia sääntöjä!