Marko, Sami ja Niko olivat niin lähellä toisiaan äänestyksessä että epäillysti Niko haluttiin pudottaa, rasisteja. Nikohan oli ainut sivistynyt, fiksu ja ei homo, joten tänä päivänä nomaalius ei ole näköjään suotavaa. Eihän TÄMÄ FORMAATTI OLE MISTÄÄN KOTOISIN. Asukkaat saavat KUISKIA, PUHUA MUISTA ASUKKAISTA SELÄNTAKANA jne, eikä Tuotanto puutu millään tavalla. Muutama rangaistus jostakin muusta asiasta on tullut , mutta nekään eivät olekuin HANURISTA. Kunnon viikkotehtäviä, päivätehtäviä ei ole ollut. Tässä BB:ssä voisi olla kuku tahansa 90 v, kun päivät lojutaan vuoteessa, varsinkin tuo pariskunta Arttu ja Joel. RÄISÄSEN AIKAAN KAIKKI OLI PAREMMIN. Tämä formaatti on kaikkien aikojen huonoin. Tapaamani ulkomaalaiset nauravat hanurinsa verkonsilmiin , että mikä ihmeen sekoilu, lasten höpötys tulee televisiosta Suomessa. Tässähän näkyy Suomen tulevaisuuden taso. Pelkkä nolla. SIKSIPÄ NIKO EI KUULUNUT JOUKKOON, OLI SIVISTY YT ja tietomäärältään enemmän kuin muu prukka yhteensä. Arttukin väitti ettei Vaasa ole ollut Suomen pääkaupunki. NIKO oli oikeassa, Vaasa on ollut väliaikaisesti Suomen pääkaupunki 1918 , kuten Niko kertoi. Samoin kuin erään mainitun eläimen kaksi sukuelintä naaraalla. Onneksi Timo pelasti. ONHAN TUO HÄVETTÄVÄÄ, että tiedoissa. Iranista tulee henkilö jonka täytyy valistaa suomalaisia Suomen historian ym faktoissa. Suomen historian opettajatkaan eivät tiedä Suomen historiasta niin paljoa kuin Niko tiesi, saati koko maailman historiasta kuten Niko tiesi ja valisti asukkaita. Niko esimerkillinen maahamuuttaja. ----Ohisalo puhui 80000 maahanmuuttajaa pitää tuoda Suomeen joilla on amm.tutkinto kun tarvitaan työntekijöitä. No, Niko yomerkonomi ja täydellinen suomenkielen hallinta, mutta ei saa ammattia vastaavaa työtä . Se missä hän on ollut työssä, häntä on sorrettu, niinkuin tässäkin formaatissa. Kuinka ne jotka eivät osaa suomekiltä voisivat työskennellä ammatissa kuin ammatissa? Ei Suomessa englannilla kovinkaan pärjää, ei sitäk kaikki muutajatkaan osaa ,Nino osaa monia kieliä. NIKO OLI PARAS. Terveisin kantasuomalainen totuudentorvi.
Minä uskon Niko pudotettiin Tuotannon.....
Anonyymi
37<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Jos ulkomaalainen tippuu se ei tarkoita että on rasismia. Sen persoona ei ollut minun mielestäni niin kiinnostava kuin taloon jäävillä.
Mun lemppareita on Joel, Marko, Paula ja Sami.
Sasa myös mutta vähän on tippunut pisteet.
Suvakit jankuttaa aina tuosta "rasismista" jos asiat ei mene kuin he tahtovat niin, "rasismi". Ja ei tällä kaudella ole MIINUS ÄÄNIÄ. Kuumakalle-Niko sai vähiten ääniä, ja ulos. Hyvä niin..
Alkaa tulla luonteet läpi Arttu ja Joel oikeita ällöjä ,toivottavasti tippuvat pian.Juoruavat ja hokevat vittua koko ajan ,ei ollenkaan kiinnostavia.
Marko olis joutanut ulos. Päsmäröi eikä tuota muuta sisältöä.
täysiä pellejä koko sakki ,vain pikku pillut katsoo tuollaista typerää ohjelmaa
Niko tippui ja se on ihana asia. Mokoma kuumakalle. Varmaan olis vielä riehunut ja poistettu talosta.
Ei ois saanu tippua Niko ainoa komistus koko porukasta silmä lepäsi Niko katsellessa.
Ruma oli, hyvä että tippui.
No huh huh mitä soopaa. Tuo jätkä ei ikinä sopeudu suomeen, ei puhu selvää suomea, pelottava ja äkkipikainen, kuten lähes kaikki heikäläiset, oma ego menee suomalaisten yli, silmät vihaa leiskuu. Voisin jatkaa vaikka kuinka paljon, kun seurasin tuota menoa silmä kovana. En todellakaan haluaisi, että tuollainen tulisi pimeällä vastaan. Pelottava kuuma-kalle. Kaikki hänen latelema tieto suomesta oli ulkoaopeteltua pisteiden kalastelua varten.
Ehkä juuri tuon takia tuotanto halusi pelata varman päälle ja pudotti Nikon pois. Hänhän oli mahdollinen voittaja ja normaalein tuosta porukasta.
Tuotannon on helppo fiksailla äänestyksiä miten haluaa. Ihme kyllä koskaan ei ole äänet menneet tasan, aina löytyy se yksi prosentin yksikkö joka ratkaiseen tuotannon haluamalla tavalla. Kolikolla heittävät sitten lopuksi kumpi putoaa.
Nikosta minulle tulee mieleen jääkiekkoilija Pasi Nurminen.
En ota kantaa tuohon maahanmuuttoon , kuin että kunnolla työ peräinen se siitä.
Itsensä rehellisesti elättävä, täällä on omasta takaa jo näitä "vätyksiä" siis yhteiskunnan siivellä eläjiä.
No tuohon äänestykseen , siinä on tuotannon helppo kääntää se mieleisekseen.
Siitä on turha jupista , madollisuuksia on niin monia.
Sinistä napia ? haloo .............anna mun kaikki kestä , ym. ym.
Tämänhän on tarkoitus saada aikaan mielen kuohuntaa ja siinä onnistunut, että näin.
Sehän parhaiten onnistuu laittamalla ääripäät, sukupuoli käytökseltäänkin toisella
tavalla käyttäytyvät / ajattelevat samaan koppiin. Ja keitos on valmis, mikä parasta saa omia patoutumiaan purkaa yhdellä jo toisella foorumilla.
Ehkä ajatella :) jos minä kaikki olisi toisin, niin olisiko ? ......... tuskin :)
Kaikki normaalimmat ja tavallisimmat tiputetaan pois ensimmäisenä. Onhan tämä aika friikkishow kaiken kaikkiaan. Tämän ohjelman tarkoitushan on pilkata ja nauraa noille ihmisille mutta se tehdään sivistyneesti ja hyviä tapoja noudattaen juontajien toimesta. Epänormaalt ja epätavalliset ihmiset herättää enemmän keskustelua eikä tavallisista ihmisistä olisi tarpeeksi sisältöä koko ohjelmaan.
Siksi tuonne valitaan epänormaaleimmat ja eksentriset, idiooteimmat ihmiset jotta saadaan aikaan keskustelua ja pilkkaa. Epätavallisten ihmisten epätavallinen käyttäytyminen tuo enemmän keskustelua. Nykyajan trendihän on pilkata ja ivata muita. Jos talossa olisi vaikka 12 normaalia perheenisää jai äitiä joilla normaali työ ja normaali elämä, kukaan ei katsoisi sellaista ohjelmaa koska se olisi liian tavallista.
Kuka täysijärkinen lähtisi koko kansan eteen leikkimään pikku kakkosen tyyliin jotain leikkejä ja muovailemaan muovailuvahoilla ja esittämään vakavalla naamalla jotain eläintä ja asettaa itse naurunalaiseksi vapaasta tahdosta. Ei kukaan.
Pilkan aiheuttavat juuri sinunlaisesi ihmiset jotka arvostelevat kilpailijoita ja haukkuvat milloin mistäkin syystä.
En usko että ohjelman tekijöillä on tarkoitus nauraa heille pikemminkin he yrittävät tehdä ohjelmasta hauskan ja katsottavan. Eihän sitä kukaan seuraisi jos ei siinä mitään tapahtuisi.
Lisäyksenä vielä se että kaikilla ei ole munaa lähteä tuollaiseen ohjelmaan niin kuin heillä jotka ovat osallistuneet on ollut. 👍
Voi harmi paras miehistä putos jäljelle jäi nämä metsän peikot joilla ei tyyliä tippaakaan.😫🙉🐵
En tiedä, voisiko tuotanto järjestellä tällaisia asioita, sillä kyseessä on sekä kilpailijoiden että katsojien rahapeli ja jos tuollaista vähänkin "järjesteltäisiin", olisi se talousrikos.
Hyvin epävirallista ja tarkoitushakuista on tällaiset äänestykset .
Voiton maximointi , laskelmointi miten saadaan enemmän otsikoita ja katsojia .
Siltä tuntuu tämä formaatti .
Jos ei esitetä VIRALLISTA valvojaa äänestystuloksille , voidaan vain arvailla tulosten totuudenmukaisuutta .
Heillä täytyy olla rahankeräyslupa sekä mm. puhelinäänestyksen tarkat tilitiedot.
Otetaan esimerkiksi nyt pudonnut Niko:
Nikon kannattajat soittavat ja soittavat äänestysnumeroon... Summa on suuri, kun otetaan huomioon mahd. suurikin äänestäjämäärä. Ohjelmaa seuraa n. puolimiljoonaa katsojaa. Äänestäjämäärät vaihtelevat, mutta voi olettaa vähintäänkin / mahd. / ehkä / esim. kymmenenkin tuhannen katsojan (kuka enemmän, kuka vähemmän) heittävän tässä rahojaan "Kankkulan kaivoon".
Samaten jonkun toisen häädettävän kannattajat soittavat useita puheluja... Äänestyksen tuoton voi laskea "mahd." sadoissatuhansissa euroissa.
Nyt, jos tuontanto vastoin äänestystulosta poistaisi väärän kilpailijan, näin esim. "Nikon" äänestäjiä olisi "huijattu".
4-kanava on sen verran arvovaltainen, että tuskin sen ohjelmissa sallittaisiin tällainen teko. Tällainen rikos olisi iso juttu, sillä kyseessä on isot rahat, niin esim. ohjelman tuottajilla kuin kilpailun lopullisella voittajalla.
Niin, ja näin tietenkin myös itse väärinhäädettyä / "Nikoa" olisi huijattu, estämällä häneltä lopullinen voittomahdollisuus: 30 000 €.
Joten: eiköhän tämä peli ole rehellistä.
Kyllähän tuo vahvasti vaikuttaa siltä, että Niko pudotettiin tuotantoyhtiön toimesta. Ei tarvitse välttämättä edes äänestystulosta manipuloida, kun leikataan illan koosteeseen sellaiset kohdat, että saadaan "ei toivottu" henkilö huonoon valoon. Sieltä suurin osa äänistä kuitenkin tulee, koosteen katsojilta. Niko oli mielestäni ainoa tyyppi, jolla oli särmää ja joka puhui suoraan. Miehellä oli myös hyvä yleissivistys ja historian tuntemus. Luulen, että Nikon kohtaloksi koitui puheet maahanmuuttajien oikeista motiiveista ja maahanmuuton aiheellinen kritiikki. Hän jos kuka tietää mitä arabien päässä liikkuu, kun seuraa arabien fb-ryhmiä ym sivustoja. Tämä tieto kerrottuna Suomen kansalle suorassa tv-lähetyksessä oli liikaa ja liian vaarallista Suomen tämän hetkisessä ilmapiirissä, missä maahanmuuttajia ei saa arvostella. Saattaa olla niinkin jopa, että tuotantoyhtiö on saanut valtionjohdolta käskyn hiljentää tällainen totuuden puhuja. Harmi juttu ja meni vähän maku koko ohjelmasta, kun kiinnostavin tyyppi pistettiin pois talosta.
Juu, presidentti Niinistö soitti BB:hen: "Nyt se tottapuhuva Niko pois ohjelmasta ja heti!"
Asialla todennäköisemmin ollut Ohisalo tai Andersson. Suurimmat maahanmuuton puolustajat jokatapauksessa. Suomessa on palattu Kekkosslovakian aikaan. Silloinkin hallitus usein puuttui median sisältöön ja päätti mitä sai esittää ja miltä kantilta asiat tuoda julki. Sananvapaushan on Suomessa jo suurelta osin menetetty. Taitaa olla tämä Suomi 24 kohta ainoita paikkoja, missä ei ennakkosensuuri ole käytössä.
Rasistit suomalaiset äänesti, Nikon ulos. Vain sen takia, kunnhän ei ollut suomalainen.
En osaa ottaa kantaa, siihen miksi Niko äänestettiin ulos. Ei kai siihen sen erikoisempia syitä ollut, kuin muidenkaan sieltä jo häädettyjen häätöperusteissa.
Vaikka tälläisissä yhteyksissä aina sitä rasismikorttia tarjotaankin.
Yksi asia Nikossa kuitenkin pisti silmään. Se näkyi koko ajan talossa ja sen ulkopuolella. Tuli esille myös eilisessä lähetyksessä, jossa hän oli Vehviläisen vieraana.
Sellainen tietynlainen varautunut, ylpeys, ylväys ja kopeus. Hänen kommenttinsa on toisinaan, sellaisia turhan töykeitä ja hyökkääviä.
Tyyli ja asenne on ihan sama, joka näkyy monissa maahanmuuttajissa. Sekä myös romaniväestön keskuudessa. Se on jonkinlainen puolustusreaktio.
Ylväs kopeus, on ehkä jonkinlainen suojakilpi, kaikenlaista syrjintää ja väheksyntää vastaan. Kun kuljetaan ylväästi pää ja nenä pystyssä ja nostetaan ego riittävän korkealle. Ajatellaan, ettei sieltä ylety kukaan polkemaan sitä alas. Kun ollaan siellä muiden yläpuolella, voidaan katsoa alaspäin nenänvartta pitkin sieltä kaikkia syrjiviä vastenmielisiä rasisteja. Ollaan koko ajan ikään kuin valmiuksissa, ettei kukaan pääsisi syrjimään.
Ulkomaalaiset äänestivät parhaan Minnan ulos . Vai oliko Putinille näppinsä pelissä.
Joku joka syrjii suntioita ja Varkautelaisia äänesti Minnan ulos. Selviä rasisteja!
"Täydellinen suomenkielen hallinta"hah. Jätkä on asunut 3 vuotiaasta suomessa ja edelleen puhuu kummallisella aksentilla. Itse tunnen 2015 suomeen tulleen maahanmuuttajan joka oppi täydellisen suomenkielen parissa vuodessa ja hallitsee suomen Nikoa huomattavasti paremmin. Ei erota suomalaisesta äänen perusteella.
Aksentti pisti todellakin koko ajan korvaan. Ei anna kovin suomalaista vaikutelmaa, jos puhuu noin. Vaikka onkin ollut 3 vuotiaasta asti suomessa. Hänellä voi mennä monta vuotta vielä, ennen kuin tuo korostus puheesta häviää. Mikäli ei ole koko ajan tekemisissä suomalaisten ja kielemme kanssa.
Suvakkina et ole oikea henkilö puhumaan sivistyksestä, Niko tippui ansaitusti.
Niko oli paras ja komein miehekäs verrattuna näihin muihin jotka jäivät taloon ,Vois vielä lisätä että siistimmän näköinen kun yksikään joka siellä nyt örveltää.
Onhan se hyvä että joku tykkääö tuollaisistakin, mutta muuttakaa suvakit ihmeessä musumaihin, voitte vaikka saadakin jonkun.
Niko oli tylsä ja lihava. Siksi tipahti.
Tällä tyypillä oli tietoinen strategia: opetellut Wikipediasta tarkkaan Suomen historian tärkeimmät tapahtumat ja tuolla yritti päteä talossa mutta koko strategia ei oonistunut. Heti taloon tullessaan alkoi tämä Suomen historian oppitunti ja se piti käydä heti ettei unohtaisi mitä oli päntännyt Wikipediasta. Epäaidot ihmiset äänestetään nopeasti ulos.
Krisuhan heitti herjalla Nikolle lähetyksessä, että ainakin wikipedia on tarkkaan luettu. Niko meni jännän näköiseksi.