msitä johtuu kertokaa
miks nuore o nykyää pahempii ku enne
Anonyymi
1663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Minäpä kerron sinulle sen Kari Suomalaisen piirroksen jutun Römpän ukosta joka kähisi: se on tämä nykyajan nuoriso. Sillä on viinat, tupakat, pimut ja mopot. Ei ollu ennen. Ei ollu mopoi.
Vapaa kasvatuksen tulos!
mut onks niitte vanhemamt jtoai skini koviksii vai mitä
En saanut selvää mitä tarkoitit?
Kukaan ei aseta niille rajoja:
- Vanhemmat vannoo vapaankasvatuksen nimeen tai niitä ei kiinnosta mitä lapsi touhuaa.
- Koulussa opettajilla on kädet sidottu, voivat vain sanoa "että älä viitti tehdä noin". Toisaalta jotkut opettajat oikein peittelee kiusaamista ja kuten uusimmassa uutisessa, poika meni tajuttomaksi tappelun seurauksena ja opettaja ei edes kutsunut ambulanssia. Taitaa rehtorissa olla vikaa, kun samasta koulusta tulee kaksi eri tapausta jossa oppilas on mennyt tajuttomaksi väkivallan seurauksena.
- Rikosoikeudellista vastuuta ei ole, joten sen puolesta voivat vapaasti riehua.
Noiden lisäksi vielä matkitaan muiden maiden tempauksia joten soppa on valmis.
Opettajillakaan ei enää ole auktoriteettia samalla tavalla kuin ennen.
Kyllä kotikasvatuksella oma merkityksensä lapsen elämän polulle. Ja sillä minkälainen arvomaailma kodissa vallitsee.
Vapaa kasvatus tuo itsekkäitä, itsekeskeisiä ihmisiä. Ei voi puhua aikuisista, kun tuntuu et ikää on, mutta käyttäytyminen on kuin murrosikäisillä. Kyllä lapselle rajat täytyisi opettaa, sekä hyvän ja pahan ero. Mutta niinhän sitä sanotaan, että kyllä maailma opettaa, jne.
”Kyllä kotikasvatuksella oma merkityksensä lapsen elämän polulle. Ja sillä minkälainen arvomaailma kodissa vallitsee.”
Samaa mieltä. Kodista ne eväät saadaan. Siellä asetetaan rajat sille mikä on oikein ja mikä väärin, mitä saa tehdä ja mitä ei.
Yhteiskuntaa ei voi ulkoistaa lapsen kasvattajaksi, se on vanhempien tehtävä.
Uusavuttomia!
Tai Suomi 24
suoemsta lyötyy iha faktatietoo et joku täyttää yli 17 nii se hylkää
Ne on pahempii kun niiden on paha olla, henkisesti.
johtuuks se sodasta ku sota aja sukupolvi
SOSIAALINEN HÄPEÄ puuttuu .. Se oli aikoinaan paras kurinpitoväline. !
Eivät tunne häpeää, mistään teoistaan. Aina vain minä, minä, toisissa syy, jos jotain tapahtuu. Ylimielisyys paistaa jo kauas. Tässä vain ihmetellyt asiaa, tai no en kun tietää.....
Ei tietenkään voi yleistää, on kyllä ihan kunnollisiakin nuoria, onneksi olemassa. Mutta muutama erilainen saa jo sekasorron aikaiseksi.
Kyllä, omat rajat pitäis tunnistaa ja tietää, mitä voi ja ei voi tehdä. Toiselle ihmiselle ei voi mitä tahansa tehdä. Ja sitten syyttää toista siitä. Sit ei yksinkertaisesti ole pakko hyväksyä.
Kotikasvatuksessa nämäkin, on opittava. On vanhempien tehtävä ohjata ja neuvoa. Mutta,
kun saanut vapaan kasvatuksen, niin tulos kertoo puolestaan.