Mielessä H- veneen osto. Albin Express ollut myös mielessä. H- veneen runko ilmeisesti muuttunut vähän vuosien varrella? Onko merkitystä ? Mitkä varusteet olisi hyvä olla valmiina. Onko joitakin tyyppivikoja, joita pitää syynätä ennen ostoa. Kiitos jos jollakin tietoa ja kokemusta asian tiimoilta 🙏
Mikä ohjeeksi H-veneen hankintaan?
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Joissain H-veneissä on gastille parempi tila kilpailuja ajatellen, kun ylärakenne päättyy töksähtäen. Jotkut veneet on painavampia kuin toiset, taas ennemmin kilpailuja ajatellen.
Suosittelen lämpimästi H-vene foorumin lueskelemista. Siellä on kaikki tarvittava tieto - ja jos ei ole, niin muutamassa päivässä voi saada vastauksiakin.
Mitä näihin kajuutan ja istumalaatikon reunan muotoiluasioihin tulee, niin ero on vain esteettinen. Se 70-lukuinen kauniisti kaareutuva linja ei mitenkään estä gastia istumasta laidalla.
Olennaisiin painoeroihin en usko, tosin sillä aion vastaisuudessa perustella heikon kisamenestykseni.
Siimajalka
Kyllä se ”kauniisti kaareutuva” painaa ikävästi polvitaipeeseen. ”Töksöhtävä” on parempi, gasti pääsee myös edemmäksi istumaan.
T: ex-gasti
Kommentoin nyt tavallisen harrastuspurjehduksen kannalta, ei kilpakokemusta. Jos kävelet ruffin päällä, ja katto ritisee, unohda ko. yksilö. Väliaine on silloin kukkamultaa.
Lisäksi sisältä kannattaa katsoa onko vuotovanoja maston tai helojen ruuvien kohdalla. Tai ikkunoiden alla. Niistä tyypillisesti tulee ensin vettä sisään. Vesi haittaa eniten patjoja ja sisustan koivuvanerisia puuosia, jotka homehtuvat ajanmyötä jos vuotoja ei korjata. Pilssi on syvähkö, joten vettä saa tulla aika tavalla, ennenkuin se haittaa varsinaista purjehdusta tai retkeilyä.
Mitä vanhempi yksilö, purjeet todnäk pussittavat sitä enemmän, mutta tuolla suurin merkitys vain jos kilpailee. Meillä edelleen vuoden -77 purjeet ja niillä pärjätty.
Runko on sinänsä vahva, joten kestää kölin kolhimista hyvin. Kylkiä tutkisin näkyykö osmoosikuplia. Peräsintä koputtelisin ja tutkisin sen kiinnikkeet.
Jos vene on purjehdusvalmis, niin muista varusteista vähintään on oltava sähköt: toimiva akku, latausjärjestely (aurinkopaneeli helpoin), kulkuvalot ja ehkä kännykän/tabletin latauspistoke. Helpottavia ovat autopilotti ja plotteri, mutta eivät pakollisia.
Pieni ja halpa vene tarkoittaa, että melkein kaikki on hankittavissa jälkikäteenkin suht edullisesti, kunhan runko on ehjä. Hyvä hankinta, jos H-veneeseen päädyt. Pääset eroonkin.
En kyllä ymmärrä, miten H -veneen maston kohdalla voisi vuoto olla, kun masto seisoo katolla.
Koivuvaneria ei ainakaan minun veneessäni ole. Tiikkiä ja mahonkia kyllä.
Se mastonjalka on ruuvattu sandwichistä läpi sisäkatossa olevaan levyyn. Ruuvinreikiä tarkoitin.
Purin oman veneeni alkuperäisen sisustan täysremontissa. Uudet puuosat tilalle. Ainoastaan päälaipio jätettiin, mutta hiottiin ja kyllästettiin uudelleen sekin. Kyllä ne omassa Arkteknon venessäni koivuvaneria oli. Jalopuuta oli ainostaan listat, joten moni kohta ulkoisesti näyttää tiikiltä/mahongilta.
Ok, minulla on Scanboat. Täytyy tunnustella ruuvinkärkiä.
Tiikkivaneria ja mahonkia on siinä puuosat, ehkä Arteknossa on sitten toisin.
Mutta onko H-veneessä sandwich-rakenne? Itse en ole huomannut reikiä poratessani muuta kuin muovimujua, en kukkamultaa.
Tässähän tätä jo tulikin....kiitos. Menossa katsomaan ensin vuoden 73- venettä hintaan 5000 ja parin päivän jälkeen siitä vuoden 83 hintaan 8500. Yritän tutkia, löydänkö hintaerolle selvän perusteen. Albin Express tuntui mukavan menevältä. Saapi nähdä miltä H- vene tuntuu siihen verrattuna 🤔
Suosittelisin kyllä Albin Expressiä H-veneen sijaan, jos aiot käyttää venettä myös retkipurjehdukseen (eikä vain kilpailemiseen). Expressissä on enemmän tilaa, kaiteet ja perämoottoria pystyy operoimaan sitloodasta. Molemmat purjehtivat ihan hyvin.
Itsellä olen omistanut h-veneen ja seilannut hieman Expressillä.
Hinta ja laatu menee H-veneissäkin käsi kädessä. Itse katselisin niitä paremman pään veneitä.