Evl.kirkon romuttavat!

Anonyymi

Kertokaa minkälainen se ihannekirkonne olisi ja mikä olisi sen korkein auktoriteetti kun Raamattu ei teille kelpaa.

17

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SETAN agenda olisi se tunnustus ja auktoriteetti!

      -homoTeemu-

    • Anonyymi

      Kukaan ei ole ollut romuttamassa kirkkoa. Aika muuttuu, ihmiset muuttuvat. Jumala seuraa aikaa ja tekee uusia päätöksiä muutosten vuoksi modernisoimalla.

      • Anonyymi

        Islam on romuttamassa kristinuskon ja kirkot muutetaan moskeijoiksi. Näin on euroopassa jo käymässä. Lukekaa Baba Vangan ennustuksia. Ihannekirkkoni on metsä ja humisevat hongat.


      • Anonyymi

        Jumala ei muutu joten hyväksy tai hylkää!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jumala ei muutu joten hyväksy tai hylkää!

        Jumala on muuttunut kovasti.

        Ennen hän oli kansan parissa ja toi hyvää viiniä juhliin. Ei se enää jaksa osallistua.


    • Anonyymi

      Venturesporukkaa hirviöineen, mausteena kaprisjumalatar.

    • Anonyymi

      Kirkko ei romutu mihinkään. Kaikki me, sinäkin, ovat vastuussa että kirkkoa rakennetaan nykyaikaa vastaavaksi. Romutus ei tule kysymykseen. Luokaamme kirkosta uusi ja uljas kaikkien rakastama laitos.

      • Sitä mukaa kun ihmiset ja ajatukset muuttuvat, kirkko muuttuu siinä samalla.

        Emme varmaan kestäisi sitä kirkkoa, joka oli 150 vuotta sitten.


    • Anonyymi

      Ihannekirkkoni pääsanoma on Sallikaa kaikkien tulla ja olla omana itsenän, löytää rauha ja armo. Raamattu on korkein auktoriteetti sovellettuna tähän aikaan. Itse olen sieltä monet rauhoittumiset löytänyt, en seuraa muita, en kyttää millainen kukin on, ihan saavat vapaasti rukoilla kanssani tai yksin. Meille jokaiselle on tilaa, mulla elämä ja muillakin uskovilla - toivottavasti. Minun ihannekirkkoni on kotikunnassani.

      • Anonyymi

        Pääseekö tuolla uskolla hautuumaata edemmäs. miten on?


    • Anonyymi

      Eihän se Raamattu kelpaa eroavillekaan eikä uudelleen vihkiville fundamettalisti papeille, eikä "siemenen hukkaan valuttajille" , ei perheen koon suunnittelijoille eikä niille siis jotka harjoittavat seksiä ilman lapsenteko aikeita, Raamatun alkulehdillä sanotaan vaimolle ja miehelle että Lisääntykää ja täyttäkää maa eikä mitään muuta... missään ei sanota että maan täyttämisen voi lopettaa jossain vaiheessa - päinvastoin siemenen hukkaan valuttamista EI Jumala katso Hyvällä!

      Kukaan ei välitä mitä kaikkea Raamatussa lukee, ei fundamentalistisin fundamentalisti paremmin kuin konservatiiviikaan, heille lienee Jumala antanut Luvan nyt ohittaa just tuollaiset kohdat ja "tulkita" ne.

      Paitsi lestadiolaiset ovat eri mieltä ja pitävät nuo yhä mutta hehän pääsevätkin taivaaseen yksin He, omien sanojensa mukaan.

      • Skotlannissa lukee mutkanmerkkien yhteydessä ”reduce speed”. Mutkan jälkeen ei kuitenkaan kehoteta lisäämään nopeutta, joten noita merkkejä tottelemalla on lopulta pysähtynyt kokonaan.


    • Anonyymi

      Kirkon suuri virhe on että papit ja työntekijät voivat olla ei uskovia ja jopa ateisteja.

      • Uskonlahkojen suuri virhe on, että saarnaajat voivat esittää Raamatusta varmoja mielipiteitä ilman päivänkään teologista yliopistokoulutusta.


      • Tekeekö uskovaisuus ihmisistä parempia pappeja ja muita kirkon työntekijöitä?


      • Anonyymi

        Hyvä että kiinnostaa.


    • Anonyymi

      Luterilaista kirkkoa eivät yritä romuttaa ketkään muut kuin lahkot. Lahkolaisille on varattu omat palstansa. Miksi ne tunkevat tälle luterilaiselle palstalle riehumaan ja paljastamaan synkkämielisyytensä.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      31
      4224
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4037
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      61
      3665
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3521
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      32
      3504
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3321
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2876
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2805
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2596
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2304
    Aihe