Yamahan historia

Osoisiko joku kertoa Yamaha perämoottorien historiasta. Kiinnostaa Yamahan 30-40 heppaiset kaksitahtikoneet. Vuosiluvunmukaan: 80-luvulta, Sylinteri, kuutiotilavuudet, mallimerkit yms.

Kiitos
2994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

... missä vaiheessa 30hv muuttui 2-pyttysestä 3-pyttyseks?

Äänestä

30AM(E30D) 2syl 496cm3 halkxisku 72x61 mm/ 30DMO(30D)...3syl 496cm3 halkxisku 59,5x59,5 mm/ 40JM(E40D) 2syl 669cm3 78x70 / 40HM, HRO,HMO 698cm3 3 syl 67x66

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Juippi kirjoitti:

Osoisiko joku kertoa Yamaha perämoottorien historiasta. Kiinnostaa Yamahan 30-40 heppaiset kaksitahtikoneet. Vuosiluvunmukaan: 80-luvulta, Sylinteri, kuutiotilavuudet, mallimerkit yms.

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu