Lumijoella jossakin Varjakan risteyksen ja Siikajoen rajan välissä on Rantatien ilmeisen vanhan mutkan merenpuoleisella sivulla Pirunkivi, josta kerrotaan seuraavaa:
Piru oli kova, mutta niin oli Pelekonenkin, kova mies. No sitähän piti koettaa, kumpi on kovempi. Puskivat molemmat päätään kiveen. Tästä on jäljet Lumijoen Pirunkivessä: kaksi pään kokoista kuoppaa kivessä, molempien kahta puolta rystysten kuopat.
Ne syvemmät on Pirun puskemia, joten vaikka Pelekonen oli kova mies, niin Piru oli kovempi.
Tämä tapahtuman paikka pitäisi suojella ja merkitä turisteillekin tiedoksi ainakin tienviitalla ja turistioppaisiin. Me asiasta tietävät olemme jo vanhoja ja pian tieto häviää. Kivikin saattaa tulla tuhotuksi.
Voin tulla tarvittaessa näyttämään paikan jollekin uskottavalle taholle. Äitini näytti sen minulle pian 70 vuotta sitten. Vielä parikymmentä vuotta sitten kivi oli jäljellä.
Lumijoen Pirunkivi
6
1731
Vastaukset
- Anonyymi
Laitapa paikasta tarkempi tieto, niin yritetään saada muinaismuistorekisteriin ja suojeltua. Saattaa olla ns. kuppikivi tai uhrikivi tai molempia.
- Anonyymi
Varjakantienristeyksen ja siikajoen rajan väli on n 8km ja rantatietä ei lumijoella ole. Kerro tarkemmin missä tuo kivi on.
- Anonyymi
En minä osaa tarkalleen kertoa kun en ole paikkakuntalainen enkä siten tunne paikkojen nimiä. Siinä mainitsemallani välillä on jotain mutkaa joskus vähän oikaistu niin, että se vanha tie (vanha 8 tie) jäi meren puolelle. Ja sen vanhan tienpätkän merenpuoleisella sivulla melkein Varjakan puoleisessa päässä on maakivi, jossa on syvempi ja matalampi pyöreä kuoppa ja niitten kuoppien kahta puolta syvemmät ja matalammat pienemmät suunnikkaan muotoiset kuopat. Pitäisi löytyä näillä tiedoilla kesällä ja jos ei löydy, niin kysy kesällä. Ei täältä Oulusta ole niin pitkä matka, etten voisi tulla näyttämään. Ajanhan minä muutenkin tuhansia kilometrejä hupiajoa joka vuosi...
- Anonyymi
Ja vielä: Ei ole mikään kuppikivi vaan aivan toisenlainen. Kuppikiviä näin joskus jossakin Vaasan seudulla.
- Anonyymi
Naapureitten mukaan tässä on kivi mutta jo melkein luonto vallannut .
64.8659709, 25.0349591- Anonyymi
Näin on ja pian se häviää kokonaan kun ei paikallisen nähtävyyden eteen yhtään mitään viitsitä satsata. Muualle maailmaan kyllä mennään sikäläisiä "ihmeitä" katsomaan ja tarinoita kuuntelemaan. Ja maksetaan niistä tarinoista! Lumijoelle ei edes haluta turisteja haitoiksi.
Hailuotolaivan tienoilla on mahdollisesti joskus kesällä jotakin toimintaa, mutta vain sisäpiiri saa sellaisista tietää. Huhu kertoo, että olisi kesällä aiemmin ollut joku mopotapahtumakin, mutta ei siitä mitään missään tiedotettu. Olisi nähtävästi ollut vain haittaa turhista töllistelijöistä. Ja joku kalahallikin sinä on vieressä. Lieneekö jotakin myynnissä vai onko kalastajien varastotilaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15011392- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565864Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1614634- 104626
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324321Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843477
- 803230
- 481731