JT tiedottaa: Mitä tapahtuu JT paratiisissa?

Hyvä terveys kuuluu niihin moniin siunauksiin, josta JT saavat nauttia Jumalan aikaansaamassa uudessa maailman ajassa.
Ei ole enää kuolemaakaan, joka tuottaa niin paljon murhetta meille kaikille.
1977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

"Uusi maailman aika?"
Missäs se Jumalan valtakunta sitten on?
Jumalan valtakuntaanhan mennään vain kuolemalla ensin.
Täytyy myös uudestisyntyä, että pääsee Jumalan valtakuntaan.
Mitään vartiotorniparatiisia ei ole eikä tule.

Äänestä

Vartiotorniparatiisi on monella tapaa harhainen, eikä perustu lainkaan Raamattuun. Jesajan kirjassa, johon Vartiotorni toisinaan virheellisesti vetoaa, kerrotaan

Jes. 65:20 eivät vastasyntyneet siellä enää kuole, ei yksikään, ei kuole vanhus, ennen kuin on elänyt päivänsä täyteen. Joka kuolee satavuotiaana, kuolee nuorena, jonka vuodet jäävät alle sadan, häntä surkutellaan.
21 He rakentavat taloja ja saavat asua niissä, he istuttavat viinitarhoja ja nauttivat itse niiden hedelmän,
22 ei niin, että he rakentaisivat ja toinen taloa asuisi, eikä niin, että he istuttaisivat ja toinen söisi hedelmän. Niin kuin puiden päivät, niin ovat minun omieni päivät. Minun valittuni saavat itse nauttia työnsä tuloksista.

- Eli vanhus ei kuole ENNEN KUIN on elänyt päivänsä täyteen, hän siis kuolee kuitenkin
- Ihmisten päiviä verrataan puiden päiviin. Puut elävät vanhaksi, mutta eivät ikuisesti.

Äänestä
  • Johanneksen ilmestys 21:4 -5

    Äänestä

  • Mitä muka todistaa muutama jae jostain vanhasta satukirjasta? Tuossa ei edes puhuta Vartiotorniparatiisista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä muka todistaa muutama jae jostain vanhasta satukirjasta? Tuossa ei edes puhuta Vartiotorniparatiisista.

    Ottamatta kantaa Raamatun luotettavuuteen sinänsä, tämä osoittaa kuitenkin sen, ettei Vartiotorni-seura ymmärrä sitä oikein. Jesajan kirjan lopussa oleva osa, joka usein liitetään Vartiotornin opetuksessa tuhatvuotiseen valtakuntaan, ei ole omana aikanaan omassa asiayhteydessään (n. 200-luvun eaa. juutalaisten keskuudessa) tarkoittanut sitä, millaisia merkityksiä Vartiotorni-seura siihen nykyään liittää.

    Äänestä

Hyvä terveys perustuu siihen, että elimet ovat priima kunnossa. Ja paratiisissä ne korjataan entistä ehommiksi. Miehinen elinkin on 25 centtimeetriä pitkä ja siihen kasvaa kissanpään kokoinen herkkumutteri. Ja se virittyy aina tarvittaessa teräsjänteiseksi alta 10 sekuntin.
Ja kaiken pzyykkisen ja henkisen hyvinvoinnin avain, rektum, se vasta pistetäänkin paratiisissä kuntoon. Hoonataan ja kiristetään kokonaista seitsemän kertaa. Ja tulinopeutta nostetaan kymmenkertaiseksi maalliseen verrattuna. Eikö sinustakin jo näiden kahden siunauksellisen elinten ihmeparannuksen takia kannata lähteä paratiisiin.

Äänestä
  • Jeesuksella ja Maria Magdalenalla on väitetty olleen suhde ja lapsia, ehkä olivat jopa naimisissa. Heillä takuulla oli jotain sutinaa, eihän juttuja muuten liikkuisi vielä tänäkin päivänä. Uskonnot ovat keksineet oppiinsa sopivan Jeesuksen ja häivyttäneet naisen asemaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jeesuksella ja Maria Magdalenalla on väitetty olleen suhde ja lapsia, ehkä olivat jopa naimisissa. Heillä takuulla oli jotain sutinaa, eihän juttuja muuten liikkuisi vielä tänäkin päivänä. Uskonnot ovat keksineet oppiinsa sopivan Jeesuksen ja häivyttäneet naisen asemaa.

    Kyllä mies ja nainen voi olla ystäviä, ilman sutinaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jeesuksella ja Maria Magdalenalla on väitetty olleen suhde ja lapsia, ehkä olivat jopa naimisissa. Heillä takuulla oli jotain sutinaa, eihän juttuja muuten liikkuisi vielä tänäkin päivänä. Uskonnot ovat keksineet oppiinsa sopivan Jeesuksen ja häivyttäneet naisen asemaa.

    Jeesus olisi ollut todella kummallinen tapaus tuon ajan juutalaisessa yhteiskunnassa, joka korosti avioitumista, jos olisi pysytellyt "sinkkuna" kuten nykyään sanottaisiin. Hän ei myöskään ollut nasiiri, koska joi viiniä. Pitkät hiukset häneen on joskus taiteilijoiden toimesta liitetty, mutta sillä lienee yhtä vähän tekemistä historian kanssa kuin Vartiotorni-seuran aikoinaan lanseeraamalla parrattomalla Jeesuksella.

    Äänestä

JT paratiisissa olet pahan orjan komennuksessa, niinkuin nytkin.
500 ensimmäistä vuotta saat korjata harmagedonin jätöksiä kuutena päivänä viikossa / 10 tuntia päivä.
Siinä sulle paratiisia.

Äänestä

Raamattu on erikseen.
Vartiotorni kertoo vartiotorniuskonnosta.

Piirroksellisessa esityksessä näemme että siellä mies istuu katsomassa vesistön yli auringonlaskuun, oikealla kädellään ottaa vastaan naisen tarjoamaa hedelmätarjotinta, vasurilla rapsuttelee hymyilevän leijonan korvantaustaa.

Talo ei juurikaan poikkea nykyisestä yläluokkaisesta omakotitalosta, vaatetus on jonkinlaista pikkuporvarillista muotia, nuorisomuotia ei näy, punk-asut loistavat poissaolollaan.

Äänestä

Saako paratiisissa kritisoida tai kyseenalaistaa Jumalaa?

Äänestä
  • Kritisoijat on lapioitu multiin ennen Paraatiisi elämää!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kritisoijat on lapioitu multiin ennen Paraatiisi elämää!

    Miksi Jumala on niin hauras, ettei hän kestä kritiikkiä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi Jumala on niin hauras, ettei hän kestä kritiikkiä?

    Kuka nyt jaksaa kuunnella typeryyksiä!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuka nyt jaksaa kuunnella typeryyksiä!

    Siis sinua?
    No,ei kukaan.
    Höpötä sinä vain ihan vapaasti vartiotorniparatiisia, mutta sellaista ei tule.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuka nyt jaksaa kuunnella typeryyksiä!

    Niin miksi Jumala on niin hauras, ettei hän kestä kritiikkiä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin miksi Jumala on niin hauras, ettei hän kestä kritiikkiä?

    1 - 5 Mooseksen kirjat vastaa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    1 - 5 Mooseksen kirjat vastaa!

    Kerro vain kuinka Mooseksen kirjat perustelevat Jumalan kyvyttömyyden vastaanottaa kritiikkiä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hyvä terveys kuuluu niihin moniin siunauksiin, josta JT saavat nauttia Jumalan aikaansaamassa uudessa maailman ajassa.
Ei ole enää kuolemaakaan, joka tuottaa niin paljon murhetta meille kaikille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu