Kuulin tässä kaverilta Tetran tuotteesta. Kun tätä ainetta lisää veteen, veden voi vaihtaa vain kaksi kertaa vuodessa, vähentää vissiinkin nitraattia ja sisältää jotain kaloille terveellisiä aineita, vaikuttaa muihinkin vesiarvoihin. Siis voiko olla totta, kuulostaa hiukan utopistiselta. Ehkä kerran kuussa -vedenvaihtoväliksi vielä voisin tajuta, mutta... Onko tietoa kyseisestä aineesta? Miten toimiii, siis mitä nitraatille tapahtuu?
uskokoon ken tahtoo...
epäuskoinen
3570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se on nimeltään Easy Balance. Ei ole kokemuksia ja epäilen kans suuresti tota toimivuutta.
Tiedän tuotteen,ja siinä muistaakseni loppujen lopuksi aika tarkat ne käyttöohjeet,eli pitää olla tosi hyvä suodatus,noin 100l allas...jne. Mutta en itse ihan uskoisi myöskään. :) Ei varmaan tuotteessa sinänsä mitään pahaa,mutta enpä itse hylkäisi vedenvaihtoa.
Älä tuommoista usko.Ei ole mitään tuommoisia aineita.Kyllä sitä vettä pitää vaihtaa,ei se nitraaatti vedestä poistu minkään aineen avulla,vaikka vähentäisi sitä,tulee sitä kumminkin aina lisää,ja jätökset pohjalla pilaavat veden,jos tuota uskot kalasi kuolevat nopeasti.Jos altaassa paljon kaloja suosittelen vedenvaihtoa joka viikko,jos vähän niin kahden viikon välein.Kyllähän sitä maalaisjärkeä saa aina käyttää,ajattele nyt mitä myrkkyä se vesi on jos on vaihdetaan vain 2 kertaa vuodessa,seisonutta bakteerimönjää,vaikka olisikin kunnon suodatus niin silti..yök,kalan pahin painajainen..