Onko muilla ollut ongelmia tuotteiden kanssa. Vaikuttaa aika ylimieliseltä toiminnalta. Tuotteita ei lopulta ollut asennettu Suomeen ennen joten talvi kyllä pelottaa.
Osblasiterassin ongelmat
1
86
Vastaukset
- Anonyymi
Seuraan alaa ammatin vuoksi. Tuo yritys on tuore tapaus, joten sen tuotteista ei kenelläkään voi olla minkäänlaisia kokemuksia.
Ala on aika villi, eivätkä edes alan suurimmat tee kunnollisia lujuuslaskelmia.
Se, että voiko riskin ottaa, riippuu siitä, mihin rakentaa. Tietyt alueet Espoossa vaativat erinomaista tasoa olevat kaiderakenteet. Neljä kaidetta olen Espooseen tehnyt. Kaikki menivät rakennustarkastuksessa läpi, mutta yhdestä tuli muikkari, piti kiristää kahta pulttia, oli kuulemma hieman liikaa toleranssia.
Jotta kaide menee läpi Espoossa, se ei saa heilua ravisteltaessa lainkaan. Käytännössä kaiteen metallit tai puuosille on pakko laskea noin 1000 kg kesto per juoksumetri. Kokolasikaidetta en lähtisi asentamaan, lopputulos on epävarma.
Espooseen myydään lasikaiteita, joiden myyjä tietää jäävän tarkastuksessa hyväksymättä.
Jos terassilasitus menee maaseudulle, niin saattaa onnistua. Älä maksa etukäteen, sillä ainakin karkkilalainen yrittäjä jätti taannoin kaikki etukäteen maksetut terassit tekemättä ja meni konkurssiin.
Jo tee tuuliselle paikalle, esimerkiksi merenrantaan, niin vaadi lujuuslaskelmat. Suurin osa yrittäjistä ei laske mitään, ja havereita tulee.
Talvi tuskin on ongelma. Alumiini lämpöeläminen tunnetaan hyvin. Lisäksi terassilasien väliin on jätettävä joka tapauksessa tyhjää väliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1217475Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26584857Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243184Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381327- 501325
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e931204Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1441132Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi55983Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27873Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50864