Muistakaa olla ostamatta poronlihaa niin kauan kuin poromiehet ovat liittoutuneet greenpeacen kanssa.
Poronlihaboikotti
Kokkikolmonen
5348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen lopettanut kaiken poronlihaa sisältävien jalosteiden käytön,koska ne voivat sisältää ylälapin poron lihaa.Myykööt lihansa Greenpeacelle,mutta minulta ei tule enää ikinä markkaakaan.Sama tilanne on,etten tule antamaan/lahjoittamaan rahaa luonnonsuojelujärjestöille jotka ovat tukeneet tai jotka eivät tuominneet terroristijärjestön toimia lapissa.
Olen myös päättänyt boikotoida koko ylälappia ja sen palveluita,koska en halua olla tekemisissä selkärangattomien saamattomien ruikuttajien kanssa.
Jos ei perkele Lapista löydy sen vertaa miestä,että pystyy yhdelle viherpiipertäjä/kiristäjä porukalle antamaan kyytiä ja kauas niin jo on helvetti.Taitaa tukiaiset olla liian hyvät.
...
vuosia sitten tuli haettua lapista asti etelään poron ruhoja kymmenisen kappaletta kavereille ja itselle tilauksesta useampiakin kertoja.Sitten vain ei tahtonut sanat pitää paikkaansa.Oli ennätetty ostaa milloin sikaa milloin mullia ja milloin mitäkin syitä.Nyt olen ollut melkein ilman jo useita vuosia.Syksyllä kyllä taas saan 25-30 kiloisen vasan.Siihen vielä vaikkapa kauris pari lisäksi niin taas seuraavankin talven varmasti pärjää.
Kilohintakaan porosta ei tule olemaan kovin suuri.Kaikkine rahteineen etelään 7.8 euroa kilo.Tekeehän se luuttomalle lihalle tietysti puolta enemmän mutta onhan se korkealaatuista ja hyvää.
*hymy*
että viitsittekin tapella keskenänne .
Mitä metsiä seuraavat sukupolvet käytää .... (metsuritkin)
Miettikää ...elämää on myöskin meidän jälkeemme....
Meidän sukupolvet on tuhonneet tätä palloa enemmän kuin kukaan toinen koskaan .
Luulempa että muna on kanaa viisaampi tässä asiassa ja saamme vielä vastata luonnon tuhlaamiseta ja saastutamisesta... sääli.
Emme todellakaan ole ainut sukupolvi joka tätä maapalloa kuluttaa ..ja kulutus kasvaa kiihtyvällä vauhdilla ... on hyvä että joku taho lyö jarruja ja on omanatuntona meille....
Luulempa että tulevat sukupolvet kiittavat vielä GB.kin luonnon suojelusta.
GB, Greta Garboko?