Kännykät

Olen huomioinut että aika moni valoitta ajava puhuu kännykkään ajaessaan. Samoin kännykkään puhuvat eivät vilkuta mikä tietysti on loogista kun kädet eivät riitä.

Jos puhutte kännykkään vauhdissa, niin yrittäkää edes keskittyä hieman ajamiseenkin!!! Ei se niin vaikeata ole....
11655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kuski on promillen tilaa vastaavassa toimintamoodissa...

Äänestä

On se - koeta vaikka itse.

Äänestä

Heti sen jälkeen kun se kiellettiin.

Miksi se on niin vaikeata käyttää HF:ää tai olla soittamatta? Miksi?!

Turha selittää hankalia johtoja tms. OSTA KUNNON HF ja laita se korvaan ENNEN kuin lähdet ajamaan.

Sapettaa ihmisten tyhmyys.

Äänestä
  • Ratkaisin tuon "kieltolakiongelman" rakentamalla hf-laitteesta ja vanhasta puhelimen luurista passiivisen ns. kylmän luurin. On se nyt paljon turvallisempaa puhua johdon päässä roikkuvaan luuriin kuin itse puhelimeen! Nappihandsfreestä en oikein tykkää.

    Äänestä

  • UPDATE_6584424 kirjoitti:

    Ratkaisin tuon "kieltolakiongelman" rakentamalla hf-laitteesta ja vanhasta puhelimen luurista passiivisen ns. kylmän luurin. On se nyt paljon turvallisempaa puhua johdon päässä roikkuvaan luuriin kuin itse puhelimeen! Nappihandsfreestä en oikein tykkää.

    Kyllä kiinteä hf on ainut toimiva ratkaisu. Edellisessä autossa oli ja se oli todella hyvä. Nyt olin tyhmä ja menin uskomaan näitä sinihammasvouhkaajia ja jätin kiinteän hf:n tilaamatta. Ostin bluetooth korvanapin hf:ksi, koska ajattelin, että sen kanssa voi kätevästi jatkaa puhelua myös autosta ulos noustessa. Muuten on ollut hyvä systeemi, mutta sen napin akku ei ole kovin hääppöinen. Pävittäin saa olla lataamassa ja joskus kahteen kertaan.

    Seuraavassa autossa on taas kiinteä hf ja todennäköisesti ostan tähänkin erillissarjana.

    Äänestä

Itse puhelen paljonkin kännykkään ajaessani. Handuvapaata en käytä koska se malli mikä minulta löytyy mielestäni vaarantaa liikennettä (varsinkin nyt kun se pitäisi erikseen kaivaa hanskalokerosta puhelimen soidessa :D).

Enpä usko kertaakaan jääneen vilkku vilahtamatta kun puhelimeen soittelen. Muistan vielä vilkutellä valoja niillekin jurpoille jotka moisen unohtavat, yms. Valot syttyvät automaattisesti kun auton pistää käyntiin, joten siitäkään ei tarvitse huolehtia (mikä siis tarkoittaa että unohdan säännöllisesti valot pois/päälle kun lainaan manuaalivaloisia vehkeitä)...

HF ei auta yhtään. Ongelma puhelimeen puhuttaessa on keskittymiskyvyn puute. Jos ihminen ei osaa keskittyä ajamiseen ja puhumiseen yhtä aikaa, tai jos vaihteiden vaihtaminen on liian vaikeaa puhelin korvalla (hommatkaa automaatti), niin ehkä se puhelin pitäisi pitää hiljaisena matkan aikana?

Äänestä
  • koska yhteisiksi tarkoitetut pelisäännöt eivät näytä sopivan.

    Äänestä

  • yksityisteille kirjoitti:

    koska yhteisiksi tarkoitetut pelisäännöt eivät näytä sopivan.

    JOS olisin pystynyt vaikuttamaan tuon säädöksen sisältöön noudattaisin sitä. JOS voisin irtautua suomen lainsäädännöstä säilyttäen silti omaisuuteni harkitsisin sitä. JOS...

    Koska en kyennyt vaikuttamaan mitenkään kännykän käyttökieltoon, herää kysymys miten minun tulisi sihen suhtautua. Sehän on lakina idioottimainen. Esineen pitäminen korvalla ei vaikuta juurikaan ajamiseen, sen sijaan huomion jakautuminen vaikuttaa - joillakin enemmän, joillakin vähemmän.

    Vastustan kyseistä sääntöä sillä etten noudata sitä. En noudata aina liikennevalojakaan (jalankulkijana), koska siinä ei ole mieltä. Vaihtoehdot ovat vähissä.

    Yritän tässä nyt sanoa seuraavaa.
    Noudatan lakeja yleensä kahdesta syystä. Joko lait ovat mielestäni hyviä, tai pelkään sanktioita. Hyvät lait ovat ok, mutta jälkimmäiset ovat sellaisia joita rikon tarpeen tullen jos arvelen siitä selviäväni. En esimerkiksi aja autolla punaisia päin, koska minusta on järkevää luoda älykäs ajokulttuuri kun käsissä on pari tonnia rautaa, sen sijaan kävelen punaisia päin, koska mahdolliset seuraamukset jäävät pitkälti itseni kannettaviksi. Olenkin sitä mieltä että jalankulkijan valojen tulisi olla ohjeellisia: "Jos ylität kadun punaisia päin, olet omillasi".

    Äänestä

  • "en käytä koska se malli mikä minulta löytyy mielestäni vaarantaa liikennettä"

    Ei ole tullut mieleen hankkia parempaa mallia tai pidättäytyä ajonaikana puhumasta.

    Äänestä

  • jaarittelua kirjoitti:

    "en käytä koska se malli mikä minulta löytyy mielestäni vaarantaa liikennettä"

    Ei ole tullut mieleen hankkia parempaa mallia tai pidättäytyä ajonaikana puhumasta.

    juuri tätä minäkin olen miettinyt ja ihmetellyt

    Äänestä

  • jaarittelua kirjoitti:

    "en käytä koska se malli mikä minulta löytyy mielestäni vaarantaa liikennettä"

    Ei ole tullut mieleen hankkia parempaa mallia tai pidättäytyä ajonaikana puhumasta.

    Miksi pitäisi maksaa siitä että täyttää lain kirjaimen, jos siitä ei ole mitään muuta hyötyä?

    Ajan aivan yhtä hyvin käsi korvalla puhuen kuin handsfreetä käyttäen, ainoana erona se että tuon johdon saa todella solmuun välillä. Johdoton pitäisi siis olla, mutta se hyöty moiseen sijoittamisesta puuttuu. Näin siis kun käyttää automaattia, jos ei olisi automaattia tulisi vähän lisähommaa puhelimen siirrosta että saa kepitettyä/vilkutettua näppärästi.

    Ja miten kännykän käyttö eroaa auton radion räpläämisestä? Pitäisikö radion käyttö kieltää ajon aikana, paljon enemmän onnettomuuksiahan se aiheuttaa... Ja kun tälle linjalle lähdetään niin kanssamatkustajat pitäisi kieltää, niiden kanssa keskustellessahan sattuu paljon onnettomuuksia. Ja lapset pitäisi kieltää, ehdottomasti!

    Toisin sanoen ei pitäisi kieltää mahdollisia onnettomuussyitä vaan onnettomuudet. Se olisi oikeudenmukaisempaa kuljettajia kohtaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


CrUiSer kirjoitti:

Olen huomioinut että aika moni valoitta ajava puhuu kännykkään ajaessaan. Samoin kännykkään puhuvat eivät vilkuta mikä tietysti on loogista kun kädet eivät riitä.

Jos puhutte kännykkään vauhdissa, niin yrittäkää edes keskittyä hieman ajamiseenkin!!! Ei se niin vaikeata ole....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu