Koska yhteiskunta pidetään auki, niin onko tarkotuksena päästä eroon vanhuksistamme? Vastatkaa rehellisesti.
Esitän kysymyksen hallitukselle.
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hallitus yrittää painoilla ihmishenkien ja yritysmaailman vaatimusten välillä.
Kaikki eivät näytä vieläkään ymmärtävän pandemian vakavuutta, maailma on muuttunut totaallisesti ja siihen on sepeuduttava haitoista huolimatta myös yritysmaailman.
Hallituksen päätökset tapahtuvat edelleen terveys-edellä periaatteella.
Yritysmaailmaa ja työntekijöitä tuetaan kaikin mahdollisin tavoin. Avustuksia ja lainoja yrittäjille on myönnetty mittavasti ja työntekijöille on olemassa työttömyyskorvausmenettely, minkä piiriin kuuluvat myös yksityisyrittäjät.
Tämä on yksityisen kansalaisen näkemys asiasta.
Kasinaismoralismia.
Vanhukset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
samoin tulevat kalliiksi tupakoijat ja lakoholistit. Näilät pyritään keräämään kaikki mahdollinen vero, korottamalla veroja loputtomasti. Näitä kulueriä voikin rokottaa, vanhuksille suunnattuja veroja on vähän vaikea enempää korottaa.
Ei varmaan ole, mutta oikeiston ahneus haluaa rahaa ei muulla väliä, siinä ei hallituksen sanomiset paljoa paina.
Tietenkin vanhuksista päästään eroon, mutta sen eteen ei tarvitse ponnistella. Aika hoitaa.
Jokainen itse päättää kuinka turvassa on koronlata tai muilta taudeilta, tappaahan tavallinen flunssa saman verran tai enemmän joka vuosi.
Tavalliseen flunssaan on rokote. Koronaan ei. Tavallisen flunssan saanut paranee tavallisesti. Korona-viruksen saanut joutuu usein hengityskoneeseen tai kuolee ilman hengityskoneita. Etenkin vanhukset kuolevat, koska eivät kestä koomaa ja hengityskoneita keuhkojen oireillessa vakavasti.
Tavallinen flunssa ei tartu oireettomien kantajien toimesta ja yhtä nopeasti.
Mieluummin olen karenssissa kotona kuin hengityskoneessa teho-osastolla.
Mitenkähän tämän perustelet?
tartunnan joutunut joutuu usein hengityskoneeseen...usein on aika voimakas ilmaisu, jos pävittäin nytkin ilmenee noin 150 uutta tapausta ja tehohoidossa on jatkuvasti joitain kymmeniä hengityskoneissa. Ei jotenkin täsmää.
Kuolleita on syksyn aikana yksittäisiä viikossa, joten ei tuo nyt ihan tue tuotakaan väitettä että etenkin vanhukset nyt kuolemalla kuolisi tähän.
Kaikesta päätellen riskiryhmistä halutaan päästä tavalla tai toisella eroon.Puhutaan riskiryhmien suojelemisesta(riskiryhmään kuuluvia on kaikissa ikäryhmissä),mutta teot ovat muuta.Emme saa edes lakia eduskuntaan jolla saataisiin maskin niin työpaikoilla kun muuallakin pakollisiksi ja rahoitus tulisi niistä niin parjatuista Eu tukirahoista.Siihen ne ovat mm.tarkoitettu,ei yritysten pönkittämiseen.Hallituksessa ovat äänekkäät Lintilä ja Henrikson saaneet torpattua etteivät rajoitukset koskisi juurikaan ketään matkailu tai ravintolayritystä.Tulostakin on tullut,sillä nyt ollaan jo yli korotetunkin rajamäärän.Korottakaa rajamäärä niin suureksi,että voitte aina vedota siihen ja samalla todeta ettemme voi tehdä mitään kun raja on kerran vedetty tähän lukuun.Terveys edellähän tätä pandemiaa piti hoitaa,mutta kaikkea muuta on kyllä lopputulos.Lapissakin avattiin tulevat tautipesäkkeet laskettelijoille ja muille rilluttelijoille vailla huolen häivää.Fan mitä sakkia.
Hallituksen lyhyen tähtäyksen suunnitelmana on tarttua kestävyysvajeeseen kiinni. Keinoina tutut kaksi tapaa, yksityisen tuotannon ja työpaikkojen vähentäminen sekä julkisen talouden kasvattaminen kannattamattomasti.
Näillä mennään, sanoi Marin.