Ensimmäisenä kannattaa lopettaa se peliriippuvuuden salailu/valehtelu.

Anonyymi

Kun sen tunnustaa läheisille, niin sen ongelman tiedostaa itsekin. Tai hyväksyy ja toipuminen alkaa. En tarkoita, että sinun pitäisi se naapurin Penalle kertoa, mutta jollekin luotettavalle ystävälle tai omalle perhee/lle/n/jäsenelle.

Sitten kannattaa päästää niistä hävityistä rahoista lopullisesti irti. Koko hommahan on omien tappioiden jahtaamista takaisin hirveällä hinnalla. Vähän samanlainen tilanne kuin se, että vajoaisit meren pohjaan, koska et päästä kahdesta rahasäkistä irti (nämä symboloivat niitä häviämisiä rahoja). Vajoat aina syvemmälle ja syvemmällä, päästä irti ja ui pintaan. Hyväksy se, että ne rahat on hävitty, mutta häviäminen loppuu tähän.

Kuoppaa lopullisesti ajatus taianomaisesta jättipotista, joka osuu kohdalle ja taikoo kaiken kuntoon. Jos jotain onnistut voittamaan, niin häviät sen aina takaisin korkojen kera, et osaa lopettaa, koska olet peliriippuvainen. Mieti mikä ylipäätään saa sinut pelaamaan. Stressi, yksinäisyys, viha jne.

Kun tiedostat olevasi peliriippuvainen ja tiedostat sen, että et omin avuin pääse irti, niin katkaise riippuvuus hyödyntämällä tarjolla oleva apu. Siinä peliongelmassa ei ole mitään hävettävää, miljoonat ihmiset kärsivät samasta vitsauksesta. Älä anna häpeän ja pelon olla ylitsepääsemätön este, joka pitää sinut kiinni tuossa kierteessä koko loppuelämäsi.

Ps. Kannattaa myös hyödyntää päihdelinkin ohje kasinotilien sulkemisesta. Gamban on hyvä ohjelma näiden blokkaamiseen myös. Laita vaikka rahasi toisen ihmisen tilille, jos tälläinen mahdollisuus on olemassa. Laita se pelaaminen miljoonan mutkan taakse, niin saatat välttyä monelta ikävältä takapakilta. Hyödynnä kaikki niksit ja ohjeet.

3

306

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täytyy ensin tunnistaa ja tiedostaa itse, muuten ei tunnustaminen läheisillekään onnistu.
      Niinpäin se vaan menee, eikä päinvastoin.

    • Anonyymi

      Kaikilla ei läheisiä ole ja rahatkin uppoavat ruokakauppojen pelikoneisiin. Ei voi laittaa toimivaa rajoitusta niin kauan kuin pelaamaan pääsee tunnistautumatta.

      • Anonyymi

        Silti voi hyödyntää tarjolla olevan avun. Pelirajaton. Peluuri. Tiltti. Peliklinikka vaikka Aklinikka. Vaihtoehtoja ja apua on saatavilla runsaasti (ainakin vielä).

        Tiedostaa, että ei pääse siitä noidankehästi itse irti. Tiedostaa, että ei pysty lopettamaan ja hakeutuu avun piiriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe