Ensimmäisenä kannattaa lopettaa se peliriippuvuuden salailu/valehtelu.

Anonyymi

Kun sen tunnustaa läheisille, niin sen ongelman tiedostaa itsekin. Tai hyväksyy ja toipuminen alkaa. En tarkoita, että sinun pitäisi se naapurin Penalle kertoa, mutta jollekin luotettavalle ystävälle tai omalle perhee/lle/n/jäsenelle.

Sitten kannattaa päästää niistä hävityistä rahoista lopullisesti irti. Koko hommahan on omien tappioiden jahtaamista takaisin hirveällä hinnalla. Vähän samanlainen tilanne kuin se, että vajoaisit meren pohjaan, koska et päästä kahdesta rahasäkistä irti (nämä symboloivat niitä häviämisiä rahoja). Vajoat aina syvemmälle ja syvemmällä, päästä irti ja ui pintaan. Hyväksy se, että ne rahat on hävitty, mutta häviäminen loppuu tähän.

Kuoppaa lopullisesti ajatus taianomaisesta jättipotista, joka osuu kohdalle ja taikoo kaiken kuntoon. Jos jotain onnistut voittamaan, niin häviät sen aina takaisin korkojen kera, et osaa lopettaa, koska olet peliriippuvainen. Mieti mikä ylipäätään saa sinut pelaamaan. Stressi, yksinäisyys, viha jne.

Kun tiedostat olevasi peliriippuvainen ja tiedostat sen, että et omin avuin pääse irti, niin katkaise riippuvuus hyödyntämällä tarjolla oleva apu. Siinä peliongelmassa ei ole mitään hävettävää, miljoonat ihmiset kärsivät samasta vitsauksesta. Älä anna häpeän ja pelon olla ylitsepääsemätön este, joka pitää sinut kiinni tuossa kierteessä koko loppuelämäsi.

Ps. Kannattaa myös hyödyntää päihdelinkin ohje kasinotilien sulkemisesta. Gamban on hyvä ohjelma näiden blokkaamiseen myös. Laita vaikka rahasi toisen ihmisen tilille, jos tälläinen mahdollisuus on olemassa. Laita se pelaaminen miljoonan mutkan taakse, niin saatat välttyä monelta ikävältä takapakilta. Hyödynnä kaikki niksit ja ohjeet.

3

306

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täytyy ensin tunnistaa ja tiedostaa itse, muuten ei tunnustaminen läheisillekään onnistu.
      Niinpäin se vaan menee, eikä päinvastoin.

    • Anonyymi

      Kaikilla ei läheisiä ole ja rahatkin uppoavat ruokakauppojen pelikoneisiin. Ei voi laittaa toimivaa rajoitusta niin kauan kuin pelaamaan pääsee tunnistautumatta.

      • Anonyymi

        Silti voi hyödyntää tarjolla olevan avun. Pelirajaton. Peluuri. Tiltti. Peliklinikka vaikka Aklinikka. Vaihtoehtoja ja apua on saatavilla runsaasti (ainakin vielä).

        Tiedostaa, että ei pääse siitä noidankehästi itse irti. Tiedostaa, että ei pysty lopettamaan ja hakeutuu avun piiriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      50
      896
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      863
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      788
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      45
      778
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 57
      667
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      607
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      607
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      576
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      122
      552
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    12. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      517
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      49
      504
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      487
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      466
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      447
    18. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      435
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      430
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      429
    Aihe