Katsoin Mobilin Gearlube-purkkien pohjiin: 08 . Kun l-hinta vielä yli 23 euroa, niin ihmettelee.
Laitoin ne sisään, eihän ne nyt pilalla voi olla, mutta en ole ikinä tällaista "muinaisöljyä" tavannut. Tuo olisi myydä puoleen hintaan tjsp.
Ei ole tullut vastausta sähköpostiin.
Porin Motormarket myi wanhaa öljyä!
3
237
Vastaukset 3
- Anonyymi
Olen oppinut tarkistamaan päiväyksen ennen kuin ostan öljyä. 2-3v sitten valmistettu vielä käy mutten välttämättä tänä päivänä ostaisi enää 2016 tai aiemmin valmistettua. Ei se öljy mitään ikuista ole vaikka olisi suljetussa purkissa, vähintään lisäaineistus alkaa hajoamaan jossain vaiheessa.
Toinen syy on myös luokitukset jotka päivittyy jatkuvasti. Esim vuonna 2005 ACEA A3 luokalla ei ollut yhtä tiukkoja vaatimuksia kuin vuonna 2018 valmistetulla ACEA A3 öljyllä. ACEA luokissahan vaatimukset tiukkenee vaikka luokituksen nimi pysyy samana.
Pari kuukautta sitten ostin purkin lisäysöljyä ja oli valmistettu 2018. Se vielä pysyy tuoreena kauan. - Anonyymi
Joo, olen minäkin oppinut sen vaikkapa Tokmannin tai HH:n hyllyllä tarkistamaan. Mutta en taas hoksannut ennen nettitilausta kysyä, mikä aikaleima siellä teillä on.
Mielestäni myyjällä on jonkinlainen vastuu tässä etämyynnin tapauksessa, en tiedä mitä laki sanoo.- Anonyymi
Nyt Motormarket selvitti asian: pohjamerkintä on muovipullon itsensä valmistusajankohta. Ja ko. öljy tullut MM:n varastoon joitain vuosia sitten.
Edelleen todettiin, ettei öljy suljetusssa pakkauksessa oikein säilytettynä vanhene.
Olen tyytyväinen vastineeseen, oma väärinkäsitys.
(Alkuperäinen kirjoittaja)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1161376
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70666
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.101507Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20490- 34477
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e98470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32468Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115463- 5458
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 51445
- 52413
- 42410