Mitäs mieltä hallitus on Lappiin

suuntautuvasta matkailusta? Koronaahan siellä on niinkuin eteläisessäkin Suomessa, mutta jos sairastuukin yllättäen vakavaan tautimuotoon siellä, niin hoitoa on vaikea saada. Eihän siellä ole kuin joku pieni terveysasema jossakin 100-200 kilsan päässä. Kuitenkin sitten täytyy palata etelään, jos tauti Covid-19 iskee kylmässä Lapissa.

Ilmeisesti ei kannata lähteä oman turvallisuuden nimissä.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aivan hullua mainostaa Lappia matkailukohteena nyt, kun korona jyllää pahimmillaan. Sää siellä on melko kylmä. Kuulemma kylmä lisää tartuntoja ja syysflunssa vaarantaa tilannetta.

Tosiasia on niin lapsiperheillä on varmasti vaikeuksia, kun sairaus iskee. Pitää hakea jostain 150 kilsan päästä koronatestipaikka ja odotella sitten jossakin vastausta. Koronaa on Lapissa myöskin eikä ihan vähänkään.

Lappi on vaan turhan paljon mainostettu paikka. Se on sitä samaa metsää mitä täällä muuallakin maassamme. Yksi asia vaan on, niin on kallis lomapaikka.

Äänestä
  • Lintilä on luvannut turisteja Lappiin ja siitä jo saanut rahatkin. Nyt täytyy vain järjestää asiat siten että turistit tulevat Ylläkselle , siellä oli taas koronarypäs , eivät levitä tautia muualle.

    Äänestä

Korona-aikana ei Lappiin. Useita vaaratekijöitä. Lääkäreitä ei missään, jos saa vaikka sairaskohtauksen. Niin puhumattakaan koronasta.

Äänestä

Lintilän toiminta on edesvastuutonta. Lintilä ajaa sipiläläistä linjaa ja hajottaa hallitusta sisältäpäin.

Äänestä

Viruslingot Lapissa saisivat pysyä kiinni.Jo keväällä nähtiin kuinka se lääkäriporukka Levillä sairastui.Nyt syksyllä oli sitten ylläs,eikä vieläkään opittu(haluttu oppia) mitään.On se merkillistä jos meillä on hiljaa hissukseen valittu Ruotsi levitä ja tapa linja vaikka toisi puhutaan.Kaikille maskit ilmaiseksi jakoon kaupoissa ,apteekeissa ja muissa välttämättömissä kohteissa.Koko Suomea koskevat ohjeet heti voimaan ja ulkomaan turisti ja työliikenne seis.Sama linja kun oli keväällä,mutta siten ettei mitään muuta liikennettä maakuntien välillä sallita kuin rahtiliikenne.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

suuntautuvasta matkailusta? Koronaahan siellä on niinkuin eteläisessäkin Suomessa, mutta jos sairastuukin yllättäen vakavaan tautimuotoon siellä, niin hoitoa on vaikea saada. Eihän siellä ole kuin joku pieni terveysasema jossakin 100-200 kilsan päässä. Kuitenkin sitten täytyy palata etelään, jos tauti Covid-19 iskee kylmässä Lapissa.

Ilmeisesti ei kannata lähteä oman turvallisuuden nimissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu