- Suomen koronavirustilanne on muuttunut nopeasti huonompaan suuntaan.
- THL:n johtaja Mika Salminen vetosi vahvasti ja voimakkaasti, että jokainen ottaisi kasvomaskin viimeistään nyt käyttöön liikkuessaan julkisissa tiloissa, museoissa, kirjastoissa, urheilukilpailuissa, julkisessa liikenteessä ja kaupoissa.
- Tämä on hyvin vahva suositus, ja kaikki näkevät nämä tapausmäärät. Ihan oikeasti, tässä voisi ottaa järjen käteen ja alkaa käyttää niitä maskeja. Se on aika helppo keino kuitenkin ehkäistä tartuntoja, Salminen painotti jopa vähän kiihtyneellä äänensävyllä.
Ja kuvastakin näkee että Salminen on hädissään.
NYT NE MASKIT KÄYTTÖÖN!!!! Mehän ollaan fiksuja, eikös ollakin? ME KÄYTETÄÄN MASKEJA!
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006660949.html
NYT PITÄÄ ALKAA käyttää kasvomaskeja! NYT PITÄÄ!
7
74
Vastaukset
- Anonyymi
Tartunnat tulevat siellä, missä paljon ihmisiä on tiiviisti vierekkäin, eli urheilukilpailuissa, kouluissa, baareissa ja yökerhoissa. Harvemmin kaupoissa käydessä ja erittäin harvoin kadulla ja ulkoilmassa.
- Anonyymi
Ulkoilmassa maskin käyttö on varmaankin lähes aina turhaa, mutta kaupassa sitä on syytä käyttää, ellei sitten satu sellaiseen aikaan, jolloin kaupassa ei ole juurikaan muita ja myyjillä on pleksit.
Koronasta tiedetään, että se leviää todella pienten hiukkasten kautta, jotka leijuvat ilmassa pitkään. Toki kyse on koko ajan todennäköisyyksistä ja sekin tiedetään, että koronan saamisen todennäköisyyteen vaikuttaa kuinka paha viruskuormitus on. Eli jos sattuu saamaan yhden koronaviruksen, niin siitä ei välttämättä sairastu, mutta jos saa paljon (kuinka paljon, sitä en tiedä), niin sairastumisen todennäköisyys kasvaa. Tätä todennäköisyyttä voi pienentää huomattavasti sekä maskeilla että plekseillä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ulkoilmassa maskin käyttö on varmaankin lähes aina turhaa, mutta kaupassa sitä on syytä käyttää, ellei sitten satu sellaiseen aikaan, jolloin kaupassa ei ole juurikaan muita ja myyjillä on pleksit.
Koronasta tiedetään, että se leviää todella pienten hiukkasten kautta, jotka leijuvat ilmassa pitkään. Toki kyse on koko ajan todennäköisyyksistä ja sekin tiedetään, että koronan saamisen todennäköisyyteen vaikuttaa kuinka paha viruskuormitus on. Eli jos sattuu saamaan yhden koronaviruksen, niin siitä ei välttämättä sairastu, mutta jos saa paljon (kuinka paljon, sitä en tiedä), niin sairastumisen todennäköisyys kasvaa. Tätä todennäköisyyttä voi pienentää huomattavasti sekä maskeilla että plekseillä.Pleksi ei itse asiassa auta mitään, sillä aerosolit ja hiukkasethan leijuvat sen reunojen ohi käyttäjänsä kasvoille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pleksi ei itse asiassa auta mitään, sillä aerosolit ja hiukkasethan leijuvat sen reunojen ohi käyttäjänsä kasvoille.
Ruokapaikkojenkin olisi jo syytä reakoida ja harventaa istumapaikkoja koska ukkoja joilla ei ole muuta tekemistä eivät itse älyä niitä turvavälejä pitää vaikka tilaa olisi harvemmassakin höpistä. Ei hyvältä näytä tulevaisuus tällä menolla.
- Anonyymi
Kaupatkin haluavat kasvomaskeja käytettävän tiloissaan:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006662785.html- Anonyymi
Silti Vesilahden kaupoissa jotkut jonottavat änkee melkein selkään eikä osaa kai lukea että muista turvaväli. kaikenlaisia pässejä liikkuu eikä välitä yhtään mitään.Ovat kai olevinaan terveitä,vetreitä ja kuolemattomia. Että h.lvetin hyvää joulua vaan kaikille ,saas nähdä mikä silloin on tän koronan kanssa tilanne.
- Anonyymi
Ihmiset eivät vieläkään ymmärrä, että koko ihmiskunta on uuden edessä näiden pandemioiden kanssa. Kiima kaikkeen siihen entiseen estää meitä ymmärtämästä tätä. Yksinkertainen, luonnonmukainen elämä on avain selviytymiseen. Sitä on käsittääkseni toitottaneet myös kaikki ne, jotka ovat nyt rajoituksia vastaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va306586Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko895222Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas934805Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64629Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa694478Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä184068Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast544027Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL1313920Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa
kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode213530Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi173337