kokeilin eilen tokaa kertaa tupakkaa ekalla kerralla ei tullut mitään oireita mutta eilen heti sen röökin jälkeen kurkkuun rupesi ”sattumaan” ja on muutenkin arka
tupakan kokeilu ja kurkkukipu
14
1754
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi haluat opetella aivoinfarkti käärylettä polttamaan?
- Anonyymi
Kannattaa tuosta kokemuksesta jo säikähtää niin ei tule välttämättä tavaksi tuo tupakan poltto.
Aloittaja voisi miettiä kun jo toisen kerran jälkeen sattuu kurkkuun niin mitä se mahtaa olla kurkulle jos polttaa vaikka 20-30 vuotta.
Moniin vuosiin ei välttämättä kurkussakaan tuntemuksia enemmissä määrin tule mutta sitten vuosien päästä onkin kivut sitten mahdollisesti lopun elämän ajan.
Eipä kannata edes aloittaa niin säästyy paljolta.
( Minäkin paras saarnaamaan kun oon itse polttanut lähes 40 vuotta....) - Anonyymi
Ja äsken kuoli taas yksi tupakkamies kurkkusyöpään
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/04603407-0b73-401c-a514-0cb6714be72b- Anonyymi
Aivoinfarkti on yleensä jokaisella tupaikoitsijalla todennäköistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivoinfarkti on yleensä jokaisella tupaikoitsijalla todennäköistä.
Tämä nyt ei ihan pidä paikkaansa kuitenkaan.
Ei ole jokaisella eikä yleensä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä nyt ei ihan pidä paikkaansa kuitenkaan.
Ei ole jokaisella eikä yleensä.lähes jokainen ainoinfarktin saanut on tupkoinut ja tupakka on sen aiheuttanut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
lähes jokainen ainoinfarktin saanut on tupkoinut ja tupakka on sen aiheuttanut.
Toki asia voi olla noin päin että lähes jokainen aivoinfarktin saanut on tupakoinut mutta silti väitän että jokainen tupakoitsija ei välttämättä saa aivoinfarktia.
- Anonyymi
Älä opettele polttamaan ollenkaan. Se haisee ja maistuu pahalta, on epäterveellistä. Voit saada keuhkoahtaumataudin tai keuhkosyövän.. Se on julmetun kallista, aina riittää pummaajia ..
- Anonyymi
Ei muuta ku jatkat sinnikkäästi opettelua vain. Kyllä siihen tottuu ja kirvely loppuu joksikin aikaa. Mutta se alkaa kyllä sitten aikanaan uudestaan ja loppuu vasta kun oma tupakointisi loppuu, syystä tai toisesta.
- Anonyymi
Tilapäinen juttu koska et ole aikaisemmin polttanut. Kyllä se siitä ohi menee kun tottuu ja polttelee säännöllisemmin.
- Anonyymi
Paskankin makuun tottuu, terveellisempää keuhkoille ja aivoille
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paskankin makuun tottuu, terveellisempää keuhkoille ja aivoille
Totta puhut!
Minulle tarjottiin kerran koiranpentua, jota oli opetettu pois tavasta paskoa sopimattomiin paikkoihin siten, että sen kuonoa oli hierottu siihen paskaan. Siitä oli seuraus, että se itse paskottuaan otti tavakseen tehdä tuon kuononvärjäystempun.
Samalla tavalla se toimii tupakoitsijoilla. Niin öklöä kuin se ensimmäisillä kerroilla onkin, he totuttauduttuaan aivan vapaaehtoisesti itse panevat röökin suuhunsa, ja eiku palamaan, kerta toisensa jälkeen.
- Anonyymi
Kävi tuossa naapurinpoika kertomassa kuulumisia. Isänsä, minua paljon nuorempi mies, sairaalassa, molemmat keuhkot lopussa. Lääkärin arvion mukaan aikaa on pari viikkoa, korkeintaan kuukausi. Sitten pääsevät puupalttoota tilaamaan. Hän sai vihdoin tupakointinsa valmiiksi. Tukehtumallahan sitä tuossa vaiheessa tupakkamies kuolee.
Mutta olkaa huoletta, te aloittelevat tupakoitsijat. Ei tämä kohtalo teitä koske. Ettehän te kuitenkaan ajattele elämäänne edes kakskymppiseksi, kaukaisemmista vuosikymmenistä puhumattakaan. Ja voihan olla, että tiede tulee avuksenne ja kehittää keuhkojen nuohoussysteemin. Vaikka on siellä niin monta pientä ja ahdasta lokeroa, että on siinä rasseissa suunnittelemista. - Anonyymi
Kuka vielä haluaa opetella tupakoimaan. Se on paha sosiaalinen haitta ja leimaa ikävästi. Lisäksi tupakointi vie terveyden ja kuolet tukehtumalla. Maksaakin paljon ajan mittaan.
Lopeta alkuunsa tupakoinnin opettelu, jos vielä voit!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028192Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m997466Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885636Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1252578Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592475Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81435Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71414Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa511285