Nyt Kokoomuksen välikysymyksen kohteena on Krista Kiuru. Kokoomus on näköjään siirtynyt täysin Perussuomalaisten linjalle, kehittää joka viikko välikysymyksiä ja yrittää nostaa syöksyssä olevaa kannatustaan. Ei riitä enää Orpon nälvintä pääministerille, vaan pitää ottaa muka rajummat keinot käytttöön. Surullista, että puolue on kadottanut asialinjan ja turvautuu populistisiin temppuihin. Ei enää minun puolue.
Jälleen välikysymys Kokoomukselta
Anonyymi
24<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Säälittävä taktiikka yrittää kalastella kansan ääniä.
Hei, hupia kansalle.
Kokoomus on pörriäisten osakkeenomistajien asialla. Suomen kansa sen sijaan kiittää Marinin hallitusta. Me emme halua Amerikan mallista tehotonta, kallista ja epätasa-arvoista terveydenhoitoa.
Pänniikö se kokkareita että toiseen asteen koulutuksesta tulee pakollinen ja oppikirjat ovat ilmaiset kaikille. Mutta ennen kaikkea se että köyhän perheen nuorilla on nyt toivoa kouluttautua ilmaiseksi. Entäs jos sieltä köyhän perheen nuorelta löytyykin sieltä hoksottimista enemmän ÄO:ta kuin varakkaan.
Kokoomuksen mielestä köyhä ei tarvitse niin hyvää terveydenhoitoa kuin rikas. Amerikan mallin mukaan köyhät kuuluvat kerjäämään kaduille.
hei, me yritetään.
Kokoomus on täydellinen katastrofi. Onneksi kokoomus ei ole hallituksessa.
Jos eduskunnassa järjestettäisiin äänestys jokaisen kansanedustajan luottamuksesta, niin luuletteko että edes yksi kokoomuksen kansanedustaja saisi eduskunnan äänestyksessä yli sata ääntä?
Hei, he ovat kansan asialla.
Kai nyt saa kysyä.Ettekö häpeä.Pitääkö teitä neuvoa käyttämään maskia, kyllä ihminen pitää itsekin ajatella.Keväällä ei ollut maskeja.Kukaan ei tiennyt silloin , mihin corona johtaa.On vähän noloa ajatella että nämä ajais Suomen etua.
Kokoomuskellokkaat ovat hädissään, kaikkia mahdollisia keinoja on kokeiltava syöksykierteen oikaisemiseksi olivatpa ne sitten miten typeriä tahansa.
Kokoomusrakit kusevat nyt omille kintuilleen, onneksi!!!
Siirränpä hyvän kirjoituksen omaan paikkaansa:
"Tällä viikolla ajojahdissa perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru!
Kokoomus on sote-paniikissaan ja onnettomassa oppositiopolitiikassaan alentunut entistäkin alemmaksi - luulevatkohan nostavansa kannatustaan tälläkin raukkamaisuudellaan?!!
Olevinaan kysymys maskeista ... edelleenkin. Tosiasiassa Kokoomuksen paniikkihätä pörriäisten jäämisestä sotessa pois ylimmäisestä herruudesta verovarojemme käytöstä pörriäisyritysten osinkojen jakoon.
"Pääministeri Sanna Marin (sd) tviittasi tukevansa Kiurua.
– Ministeri Krista Kiurulla on minun ja hallituksen luottamus. Hallitus on nojannut epidemian torjunnassa terveysviranomaisten tuoreimpiin arvioihin. Näin on toimittu myös maskisuosituksen osalta. Kiuru on hoitanut tehtävänsä hyvin poikkeuksellisen vaikeassa tilanteessa."
Olen täysin samaa mieltä pääministeri Marinin kanssa!
Krista Kiuru on taatusti kovimmin töitä tekeviä, että saamme kaikkia kansalaisia koko Suomessa oikeudenmukaisesti kohtelevan sosiaali- ja terveydenhuollon viimeinkin!
Kokoomuksen kannatus joutaakin laskea tämmöisen kriisiajan politiikan takiakin - hävytöntä hallituksen työn jatkuvaa härskiäkin härskimpää häirintää ... ja yrittämällä saada sote-ministeri pois tehtävästään, hyh hyh kyllä haisee kokoomuksen ränsistyminen raukkamaiseksi turhanpäiväiseksi räkyttäjäksi!
Onneksi meillä on järkevä pääministeri Sanna Marin ja hyvintoimiva hallitus. jonka päättäväistä ja ansiokasta työtä eivät kokoomuksenkaan persumaiset häirinköinnit hätkäytä.
Kunnioitusta Kokoomukseen ei enää minulta löydy!
Äänestämisestä puhumattakaan - yäk!"
Allekirjoitan tämän hyvän kommentoinnin täysin sydämin.
Oikeutetusti kirjoittaja käytti kokkareista sanaa RAUKKAMAINEN, sillä juuri sitä kokoomus nykyään on.
Kokoomuksen kuolinkellot jo kalkattavat ...
Hei, ilmoitus on ennenaikainen.
https://yle.fi/uutiset/3-8876464
Varsinainen talousnero:
Kunnille kymmenien miljoonien tappiot johdannaissopimuksista – kokoomuksen Lepomäki mukana isoissa kaupoissa (Lepomäki sai löhteä he Royal Bank of Scotlandista)
Ennen poliitikon uraansa Lepomäki työskenteli finanssialalla muun muassa Royal Bank of Scotlandin sekä Nordean palveluksessa.
Hän on toiminut myös oikeistolaisen ajatushautomo Liberan toiminnanjohtajana.
Lepomäkeä pidetään kokoomuksen oikeistosiiven edustajana.
Lepomäen toiminta on juuri sitä kokoomuslaista kusetustoimintaa.
Oma napa paras napa - meille kaikki heti tänne - ennen kaikkea tavallisten palkansaajien verorahoista, ettei meidän kokkareiden tarvitsisi maksaa enempää veroja kuin Donald Trumpin parhaimapana vuonnaan 750 dollarria.
Kokoomus hakee taas julkisuutta... 🤣😂🤣😂🤣😂👎👎👎👎
Krista Kiurulle tuhannet kiitokset kovasta ja kiireisestä työstä, jota teet vastuuttomien oppositiolaisten räksyttämisen säestämänä. Tsemppiä, olemme suurin osa suomalaisista Sinun ja hallituksen puolella ja arvostamme hyvää poliittista taitoasi ja kestävyyttäsi.
Juuri näin!
Pakko kysyä näin somessa kokoomuslaisilta: Eikö teitä hävetä???
Hei, ei tuohon kukaan vastaa.
Lippatukilla hiki otsalla kun kannatus muistuttaa kepulaisen lehmän häntää.
Kokoomuksen on pidettävä itseään jotenkin esillä, kun EK painaa painaa päälle niskassa pörriäislaumoineen. Sote olisi nyt kokkareiden saatava niiden ahneiden ja häpeällisten pörriäisten hallintaan ja samanlaisesti toimimaan kuin ne vanhuksiamme, lapsiamme ja muita avuntarpeessa olevia kaltoinkohtelevat hoivalaitokset, joista olemme saaneet kuulla todella järkyttävästä hoitamattomuudesta.
Niin kauan kuin itse pystyn itsestäni määräämään, niin en ikinä mene kokoomuslaisen hallinnoimaan hoivalaitokseen kynittäväksi.