Hyvä siirto Mazdalta

Anonyymi

Mazda harkitsee MX-30:n täyssähköversioiden varustamista pienellä kiertomäntämoottorilla, jota käytettäisiin pidentämään auton sähköistä toimintamatkaa.

MX-30:ssä käytetään Mazdan mukaan "vastuullisen kokoista" 35 kilowattitunnin akustoa, joka tarjoaa noin 200 kilometrin toimintamatkan yhdellä latauksella. Pienen bensakäyttöisen matkanjatkajan lisääminen on Mazdan mielestä ekologisempi valinta kuin akuston koon kasvattaminen.

Mazda on perustellut MX-30:n lyhyttä toimintamatkaa eurooppalaisasiakkaiden ajotottumuksilla, sillä keskimäärin autolla ajetaan päivässä vain 48 kilometriä.

Ainoa huono puoli asiassa on, ettei tiedetä, aletaanko autoa tuomaan Eurooppaan.

6

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessähän on hybridi jonka energian jakosuhde on vain päinvastainen kuin nykyhybrideissä. Tuossa suunnitelmassa ollaan menossa kohti täyshybridiä, jossa auto liikkuu sähköllä ja polttomoottori vain lataa akustoa, mutta ei osallistu varsinaisesti auton liikuttamiseen suoraan. Silloin voidaan hyvinkin käyttää tuollaista pientä (kevyttä) ja tehokasta moottoria joka säädetään toimimaan käydessään suurimman hyötysuhteen alueella välittämättä auton ajonopeudesta.

    • Anonyymi

      Eikös tämmöinen konsepti jo ollut jollain toisella automerkillä..

      • Anonyymi

        Taitaa olla vähemmän noilla wankel moottorilla.
        Olihan taas aloitus kun joku tekee hybridin, ihan mahtavaa.


    • Anonyymi

      Opel Amperassä oli sama systeemi, jostain syystä GM lopetti auton valmistuksen. Ei tainnut silloin vielä olla nykyisiä Lithium akkuja.

    • Anonyymi

      Naurettava esitys sähköautosta. Kesällä toimintasäde 200 km, talvella noin puolet.
      Ja hintaa 35t€.

    • Anonyymi

      Kiertomäntä moottori Haloo maailman surkein keksintö Miksei luotettavaa Dieseliä
      tuottamaan sähköä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1742
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1303
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1183
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1075
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1012
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1009
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe