Entisen pääministeri Paavo Lipposen eroon johtaneet syyt olivat uskottomuudessa. Aika näyttää mitkä syyt johtivat pääministeri Matti Vanhasen eroon.
Paavo Lipponen ( SDP )tiennäyttäjä
Mikko-Bernhard
11411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
säälittävä yritys
Näin äkkiseltään ei tulisi mieleenkään syyttää Vanhasta uskottomuudesta.
Mutta pettihän toisaalta Lankiakin, joka näytti erittäin epätodennäköiseltä petturilta.
Kuka noista tietää... :(
Ainahan se on joka asiaan tarvinnut Lipposen opastusta.
Sinuna en pohtisi sitä, mitkä syyt johtivat eroon, vaan sitä, miten tapaus vaikuttaa Vanhasen pressaehdokkuuteen ja pressanvaaleissa menestymiseen?
Vanhasen eron syyt voivat muuten olla ne, mitkä kansa on jo ajat sitten huomannut ja, jonka Merja on myös huomannut.
Nössö ei saa mitään aikaan.
Tiennäyttäjänä suurena huoripukkina oli Urho Kekkonen, jonka vaimo-parka sai kärsiä tästä yhtä paljon kuin kaikki hänen lähellään olleet.
Kun Sylvi kärsi ja oli hiljaa, niin huoraaminen tuli kulttuuriksi kepun johtajilla. Ahti Karjalainen petti ja piinasi vaimoaan sen kuin ehti, ja vasta tyttärensä kirjoista tämä on tullut julki. Johannes Virolainen oli rehdimpi, hän otti eron jonkin aikaa jalkavaimoa pidettyään.
Sitten tuli kähmijä Väyrynen, kanki-Lankia ja nyt tämä hiljainen hissukka Vanhanen, josta viimeksi olisi uskonut sellaista yritteliäisyyttä pillurintamallakaan löytyvän. Todeksi osoittautuu se vanha totuus, että "himot ne on hiirelläkin".
Kysymys onkin siitä, millaista kulissia pidetään yllä ja miten todella eletään. Eli yksityinen on yleistä, joukkoja johdetaan edestä jne. Vanhanen on tarkkanäköiselle ollut tyhjä pallo kaiken aikaa. Nyt se paljastuu kaikessa raadollisuudessaan naistenlehtityhmällistöllekin. Toki kieltoreaktiot ja kiertoselitykset saavat sijansa lymfahieronnan ja homeopatian ohella, mutta eihän tässä todellakaan mitään uutta ole. Kepu pettää aina.
Vihasi kepulaisia kohtaan on niin syvällä perseessäsi, että et pysty lausumaan mitään todella rakentavaa.
Toivoisin sinun antavan kattavan analyysin Paavo Lipposen (SDP) kulisseista.
Kepulaisten kohdalla käy usein niin, että sanottu sana ja toteutettu teko ovat kaukana toisistaan. Matti Vanhanenhan rakensi unelmaansa Nurmijärvellä, Onnellista perhettä ilman lähinaapureita. Anssi Kelan hehkutukset Nummelasta tulevat mieleen.
Paavo Lipponen ei tietääkseni ole koskaan esittänyt mitään kaksinaismoraalista törkyä. Siinä on se analyysi.
Idolisi Paavo Lipponen (SDP) seikkaili Päivin kanssa Kaivopuistossa käsikynkkää ollessaan vielä aviossa.
Jo tuolloin hän ei edustanut mainitsemaasi "uskottavuutta" ja tuon jälkeen loputkin uskottavuudesta katosi kuin pieru saharaan.
Viimeisen niitin Paavon uskottavuuteen niittasi hento Anneli Jäätteenmäki.
Mikko on kunnon kepulainen, joka määkii muiden huoraamisista, kun sitä vituttaa oma kepulainen saamattomuutensa, johon Vanhasen vaimokin Matissa kyllästyi.
Lerppamunia koko kepupopula.
Mikko lisäksi vielä tyhmä.
Kaikki eivät ole kuin kepulaiset, jotka pettävät mennen tullen ja palatessa.
PS.
Onkohan kepulaisten seinillä tauluja?
Varsinkin se kiinnostaa, mitä tauluja jää Vanhsen seinälle, kun omaisuus jaetaan?
Jääpikö Pekka Halosta?
Kepu-uskottavuutta ketjussa edustakoon tällä kertaa ryhmä Uusitalo-Väyrynen-Kääriäinen-Väyrynen-Kääriäinen-Väyrynen-Väyrynen-Juhantalo-Pekkarinen-Aho-Haavisto-Pekkarinen-Pekkarinen-Pekkarinen-Jäätteenmäki (hento nainen oikeusasteissa ja Isänmaa pihalla Euroopasta)-Vanhanen-Karpela-Kääriäinen-hohhoijaa..