Odotan suoraan kysymykseeni venkoilemattoman vastauksen syyttämättä mitään vallassaolevaa aatesakkia.
Joko on nimet Energian myynnitä tehty?
Anonyymi
29863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Suoraan kysymykseen on äärettömän helppo vastata suoraan. En tiedä.
En tiijä mitä sie tiijäät myyntiä hassua kun ei tiijä ei kukaa
Tuskimpa nopeita päätöksiä syntyy, ostajaa tuskin on olemassa eikä myyntikään ole läpihuutojuttu..
Ja kukas sitä enää ostaakaan.
polkuhintaan menee lähiviikkoina
Pannaan Energia lihoiksi. Rahoilla eletään kunnasaa mukavasti muutama vuosi.
Ja asukkaathan sen maksavat . Eikä kaikki edes huomaa.
Kyllä varsinaiset Pallopäät ovat asialla, jos edes sunnittelevat myyntiä. Asukkaiden saanti kuntaan on usein pienestä kiinni.Energian hinta ja veroäyrin hinta ovat juuri pari esimerkkiä siitä, kuinka asuinpaikka löytyy jostakin muualta. Negatiivinen pendelöinti lisääntyy? Harkitkaa nyt vieläkin, mitä olette tekemässä? Mikä lie SDP:n ja Kepun kanta?
Juuri näin. Otetaan nopea raha, mällätään se vaikka vapaudenpatsaaseen(hekoheko). Ensi vaaleissa on taas kansalla krapula, mutta sitten on pakko leikata menoja ja palveluja, kun energiarahat on juotu. Nyt yritetään myydä omaisuutta muuttamatta kaupungin toimintatapoja = tappiollista taloudenhoitoa. Talousneroilla on varmasti parempia sijoituksia kuin energiayhtiö. Nyt vaadittaisiin muutosjohtajaa kaupungilla ennen kuin ollaan gameover ruudussa. Politiikkoja on harhautettu ja johdatettu lakaisemaan ongelmat maton alle. Kulut kasvavat ja tulot häviävät.
Myynnin kannalla kaikki edustajamme, piste.
Vain vaalien edellä muutama mukamas vastustaa myyntiä.
Valtaosa päättäjistä ei ymmärrä ko. bisneksestä mitään, joten heitä ja varahlöitä on helppo johdattaa.
Eiköhän tyydytä tulevaan kaupunginvaltuuston päätökseen. Jos sellainen joskus tulee. Demokratia.
Ei auta johdattelut täällä, kaupat tulee asia vireillä jo pitkällä!
Varautukaa sitten sähkölaskun tuplaantumiseen - tai pois muuttoon paikkakunnalta!
Voi voi ei se mene noin persumaisesti niin kun nuo haittamaahan muutto jankutukset joita kuultu jo vuosia. Järkevää myydä vielä tuottava yritys pois kun ostajiakin.
Uskotaan että myynnitä aloittaja kysyy joko huolissaan tai huolellisesti hyvillään tietämättömänä kuten, kaikki kaupunkilaiset. Odotellaan ihan vaan rauhassa mitä tuleman pitää eiköhän nuo päätä ketä päättää.
Myyntiinhän tuo menee 100-0 päättäjämme tekevät viisaan ja arvostelua kestävän päätöksen niin kun kaikkien ihastelema katukin on nostanut oman kaupungin arvoa.
Älä muuta vikise..
Fiaskoksi nostettu katu luo hilpeyttä kapeana keskuskujana, onhan siinä ne lasten piirroksetkin. Paikkakunnan arvo nousee myös energian myynnistä saaduilla rahoilla...
Sijoituskohteet kun ovat miljoonabisneksiä (kaivos ja malmikumpu) meillä ei mitään hätää, tuottamaton energia lähtee ja parhaat tuottajat jäävät..
Vai meneekö se näin ?? --- Ainakin päättäjiemme mielestä..
Osa myynnin kannalla olevista päättäjistä osaa hommansa.
Poliittinen tulevaisuus. Siinä purtavaa vielä monella puolueella Suomessa.
Ihmiset muistaa pari kolme viikkoa ja sen jälkeen kovalevyn tyhjentyneenä uusiin aatoksiin. Tuskaa ja vimmaa sekoittuneena sekasortoiseen tilaan yksityisessä elämässä. Kamppailua se on tämä elämä ollut ja on.
Päätelmiä voi tehdä ja miettiä, moniko mahtaa suunnitella päivää pidemmälle.
Maalari suurimpia intoilijoita myydä Energia.
Kun häntä taluttava "Talousnerokin" samaa mieltä.
Myös H. H myynnin kannalla. Jo jo joo jo jo joo kannalla.
Energian+myynti+johtaa+helposti+pakkoliitokseen+muutaman+vuoden+päästä.+Myynnin+vaikutus+on+lähinnä+verrattavissa+kusemiseen+pakkasella+housuun,+hetken+lämmittää+mutta+sen+jälkeen+tulee+järkyttävän+kylmää..+
Muuttoliike+jatkuu+ja+energia+tuotto+on+entistä+tärkeämpää+verotulojen+supistuessa+vuosi+vuodelta.+Noin+100+ihmistä+vuodessa+on+kunnan++muutto+ja+kuolintappio,+Sellaisella+tahdilla+ei+mene+kymmentä+vuotta+kun+väkeä+on+enää+5000+henkeä+joista+suurin+osa+eläkeläisiä.+Työikäisiä+korkeintaan+30-40+%+joista+lapsiperheitä+noin+puolet..+
Takana+loistava+tulevaisuus+voi+sanoa,+varsinkin+kun+tulonlähteet+on+myyty..+Pakolliset+menot+pysyy+suurinpiirtein+samana+mutta+verotulot+vaan+pienenee..
Itse asiassa mitään ei ole tehty salassa. On vain yhtiöiden välisiä sopimuksia joiden yksityiskohdat eivät ole julkisia. Mitään ei ole salailtu. Jokaisen on hyvä ymmärtää, että koskaan, kun keskustellaan yhtiöiden välisistä kaupoista niitä ei käydä toreilla eikä turuilla. Jo yksistään tarjousten jättäjät edellyttävät että asia ei ole julkinen ennen kuin on päätöksiä olemassa suuntaan tai toiseen. Sama koskee kaikkia tarjouspyyntöjä sekä tarjouksia. Ja koko Outokummun kaupungin historiassa ei ole yhtä hyvää kauppaa tehty kuin oli kyseinen energiayhtiön kauppa. Tulevaisuudessa pienellä yhtiöllä olisi vaikeuksia kovassa kilpailussa isojen yhtiöiden kanssa. Nyt on leveämmät hartiat sekä energiayhtiöllä, että puskuria rahastoissa kaupungilla. Itse olen ihan hyvällä omalla tunnolla voinut sanoa, että teimme järkevän päätöksen ja neuvottelijat osasivat neuvotella meille kaupunkina hyvän kaupan.
Tässä kävi juuri niin kun ennustivat! "Outokummun Energia ilmoitti vuosi kauppojen teon kunniaksi 6,5 prosentin sähkönsiirtohintojen noususta."
Järjetöntä suhmuroitia. kuka hyötyi kaupasta jonka jälkiä maksaa asukkaat
Hyvän hinnan kaupunki sai saa olla tyytyväinen.
Ensimmäinen myynti homma torpoadi keskustan jakaantumiseen jolloin vasemmisto äänesti myyntiä vastaan.
Sain kuulla kuka kepussa oli eri mieltä ja käänsi kepulaisista puolet vastaan.
Se toi kaupungille 60 miljoonaa rahaa lisää.
Sille pitäs bonukset järjestää
Pöljästä kaupasta ei saanut mitään hyvää ja kohta on nekin rovot menneet ulkomaisiin hakkeisiin
Outokummun historian tyhmin kauppa kerta kaikkiaan!!!!!
Kyllä ol, miun sähkölasku 370 euroo. ennen paljon vähemmän. mites pienellä eläkkeellä Outokummussa enää pystyy asumaan?!
Okun energian laskutus ropo perinnän kautta rosvoista nyt tuli yli 700€ lasku tänne maalle kohta täältä pitää lähteä cityyn kun maksukyky ei anna asua täällä jos ei sähköä katkaise kokonaan pois kuluttamasta. Eihän tänne jää kun lottovoittajat asumaan enää kun kellään ei varaa suuriin laskuihin!
Outokummun historian tyhmin kauppa kerta kaikkiaan! 1.7 alkaen sähkön hinta nousee taas. Kiitos teille jotka möitte okun energian.