Tällainenko on ihminen?

Italianjuutalainen Primo Levi kirjoitti 1947 menestyskirjan kokemuksistaan Auschwitzin keskitysleirillä. Hän antoi sille nimeksi "Se questo é un uomo", mikä on suomennettu tämän kirjoitukseni otsikkoon.

Kaiken sen jälkeen, mitä olen täällä nähnyt ja saanut omakohtaisestikin kokea, en millään olisi voinut uskoa, että täällä on noin paljon niin hyviä, nuhteettomia ja synnittömiä ihmisiä. Monet minulle eniten riekkuneet näkyvät nyt olevan hiljaisempia. Miksiköhän?
8484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Herra Korhonen kysyy hyvin ja osuvasti.

Äänestä

nykyisin jokapäiväinen.
Uutisen tekee merkittäväksi Vanhaseen iskostunut nuhteettoman miehen maine,ei alkoholia, ei tupakkaa, kaikki on ollut liiankin kohdallaan.
Isku on kova hänen vankimmille kannattajille, heille Vanhasen hyvätapaisuus on ollut ihailtavaa.
Tuossa televisiota katsella kyllä ihmettelin Vanhasen kovuutta, kuinka mies voi olla tuollaisen jälkeen niin tyyni. Yleensä ihminen muuttuu tuollaiseksi kovien kokemusten seurauksena.

Äänestä
  • Jopa timantinkova Niinistökin herkistyi vaimonsa kuoltua!

    Äänestä

  • Bar-fly kirjoitti:

    Jopa timantinkova Niinistökin herkistyi vaimonsa kuoltua!

    reissun jälkeen.

    Äänestä

  • mvv kirjoitti:

    reissun jälkeen.

    Pitäisiköhän Matinkin vähän näyttää tunteitaan?

    Ehkä vähän nyt surutyön keskellä julmasti sanottu, mutta se voisi vähän parantaa hänen mahdollisuuksiaan presidentinvaaleja ajatellen..

    Matti on aivan yhtä cool kuin ennenkin.. En tiedä, onko se paras mahdollinen vaihtoehto. Mutta ehkä se vain on Vanhasen ominainen tyyli selvitä asioista?

    Äänestä

"Monet minulle eniten riekkuneet näkyvät nyt olevan hiljaisempia. Miksiköhän? "

Kaipaat siis huomiota, negatiivinenkin näemmä käy, koska noin masennut, jos kukaan ei naljaile?

Eiköhän se siitä. Alkaa pimetä, voit vaikka lähteä kävelylle Hietaniemeen päin... Muista juoda paljon nestettä etukäteen, ettei käy niin kuin Suomen hiihtäjille dopingtestissä joskus käy.

Äänestä
  • Tarkoitatko Ahon tukijoukkoja, joilla oli kusessa enemmän kiellettyjä aineita kuin kusta?

    Kusi oli päässä, kuten kesKUSTAlaisilla usein on.

    Voi harmi, kun Vanhanen eroaa juuri, kun pitäisi alkaa esiintyä edukseen, että pääsisi pressaksi.

    Äänestä

...ja palstan reagoinnissa siihen nyt on mukamas niin ihmeellistä, että siitä täytyy oikein hurskastellen muka loukkaantua.

En ymmärrä ollenkaan.

Harvinaisen hauskaa palstalla tänään.

Tuskin maltan odottaa huomisia keltaisen lehdistön lööppejä.

Avioero on iloinen ja hauska asia.

Ties kuinka onnellinen ja iloinen Vanhanen siitä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K.K.Korhonen kirjoitti:

Italianjuutalainen Primo Levi kirjoitti 1947 menestyskirjan kokemuksistaan Auschwitzin keskitysleirillä. Hän antoi sille nimeksi "Se questo é un uomo", mikä on suomennettu tämän kirjoitukseni otsikkoon.

Kaiken sen jälkeen, mitä olen täällä nähnyt ja saanut omakohtaisestikin kokea, en millään olisi voinut uskoa, että täällä on noin paljon niin hyviä, nuhteettomia ja synnittömiä ihmisiä. Monet minulle eniten riekkuneet näkyvät nyt olevan hiljaisempia. Miksiköhän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu