Viime hallituskaudella moni jo uskoi, että valmista tulee. Juha Sipilän hallituksessa pakettiin tuotiin valinnanvapaus. Kokoomus halusi, että yksityisten terveydenalan yritysten rooli oli suurempi. Keskusta olisi puolestaan saanut himoitsemansa maakunnat. Hanke meni karille törmäten "perustuslakiongelmiin". Sotea pääsevät taas ruotimaan niin perustuslakivaliokunta kuin sosiaali- ja terveysvaliokunta asiantuntijoineen ensi vuonna. Viime kaudella sotepaketti sai aikaan välillä jopa kaaosta viimeksi mainitussa valiokunnissa. Tunteet kävivät kuumina.
Nyt kohuvaliokuntaa johtaa keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi. Hän kertoi Helsingin Sanomien haastattelussa, että aikoo pitää ilmapiirin valiokunnassa hyvänä.
– Vaikka asioista olisimme eri mieltä, niin voisimme olla sitä rakentavasti ja saisimme tuloksia aikaan, hän kertoi.
Saman mankelin läpi viedään nyt syntynyt esitys. Ensin se esitellään eduskuntaryhmille ja arviointineuvostolle. Eduskuntaan paketti on tarkoitus saada parin kuukauden kuluttua.
Sotesta tulee sanomista – kaikkia tyydyttävän paketin kokoaminen on mahdoton tehtävä
Iso kuva on, että alueellisia eroja tasataan ja pieniä autetaan selviytymään. Sote-uudistus joutuu samaan mankeliin kuin viime kauden karille ajanut paketti, ja opposition kosto voi olla suloinen kuin silloinkin.
Kipukohtana jo tehdyt ulkoistukset;
Linjausten yksityiskohdat on luvattu julkistaa alkuviikosta. Julkisuuteen on kuitenkin tihkunut runsaasti tietoa muun muassa aluejaosta. Sitä on odotettu erityisen kiinnostuneena Etelä-Savossa.
Nyt näyttää siltä, että Etelä-Savo säilyy uudistuksessa yhtenäisenä, eivätkä Savonlinna ja muutama muu kunta voi siirtyä Pohjois-Savoon. Taustalla on ollut huoli Savonlinnan keskussairaalan roolista.
Toinen kipukohta on Lapin Länsi-Pohjan alue. Sen sairaanhoitopiiriin kuuluvat kunnat ovat ulkoistaneet keskussairaalan erikoissairaanhoitoa Mehiläiselle.
Nyt sote-mallissa lähdetään siitä, että ulkoistaminen olisi lainvastainen, eli se voitaisiin mitätöidä.
Tällaisia ulkoistamissopimuksia, joita lakiluonnos koskisi, on tehty kaikkiaan 12 kappaletta, ja niissä on mukana 18 kuntaa.
Yksityisellä terveydenhuoltoalalla tätä liikettä oudoksutaan. Sieltä kysellään, miten ihmeessä voimassa olevia sopimuksia voitaisiin irtisanoa yksipuolisesti?
Tulisikohan siitä tällä kertaa totta? Näin miettii moni kovan onnen sote-uudistuksesta. nMikä hassuinta entinen Kiuru ym sosialistit ja vasurie sai sen torpattua Sipilän hallitukselta, nyt sama Kiuru ym on reivannut purjeet ylös ja kokeilee melkeimpä samaa sotea viedä eteenpäin.
Nytkö se sitten parani kun saa itse tehdä !
Nyt on vaihteeksi kiihdytysvaihe päällä, sillä hallitus pääsi kuin pääsikin kahden viikon maratonneuvotteluiden jälkeen sopuun paketin suuntaviivoista.
Valkoista savua näkyi niin kuin paavin valinnassa konsanaan. Eroa kirkollisiin valintoihin on sen verran, ettei soten onnistumista kannata vielä tuulettaa, sillä paketti joutuu kulkemaan vielä monen tulikokeen läpi.
Minulla on teille hyviä uutisia, sillä samalla varmuudella kun vielä jäljellä oleva äärivasemmistolaisuus ja sosialismi kuihtuu maailmastamme, niin myös Suomi tulee luopumaan tästä kauhistuttavasta vasemmistolaisuuden utopiasta. Lähitulevaisuudessamme jokainen kansalainen tekee itsenäisesti päätöksensä omilla rahoillaan ja valitsee palvelut sieltä mistä haluaa.
Juuri nyt te sosialismin (hyvinvointiyhteiskunta) ilosanoman peruskoulusta asti saaneena ette pysty näkemään miten tämä voisi olla mahdollista, mutta jotain tulee tapahtumaan maailmassamme aivan lähivuosina ja se tulee olemaan totaalinen muutos. Se tulee olemaan usean asian summa eikä pienintä roolia tule näyttelemään se, että ihmiskunta saa tietääkseen miksi olemme olleet vuosikymmenet näin älyttömän sairaita. Me tulemme joukolla parantumaan useista vitsauksista alkaen diapeteksesta syöpiin ja jäljelle jäävät vähäiset vaivat hoidetaan vanhalla kunnon tyylillä eli rahat saa se sairaala joka hommansa osaa ja kansalaiset päättävät itse mitä rahoillaan tekevät.
-tuossa vähän aforismin makua, mutta noinkin voi asian ilmaista.
Nyt vain julkisella -ala kuin ala- liikaa väkeä joka ei sinne kuuluisi, alkaen ihan kauheasta Ay-liikkeiden armeijoista, heidätkin pitää samoilla rahoilla maksaa, joka olisi kohdistettuna paljon tehokkaampaa.
Ay-liike laittanut terveyden hoitajille (sairauden) sellainen ilmenemisen, että heillä kauhean raskasta, puhtaissa sisätiloissa, joissa lääkärit kantaa vastuun pääosin.
Suomi olisi hyvä maa kun asioita tiivistetään, jäisi turha hömppä pois joilla he itseään maksattavat. kts nyt tuotakin esikuntaa;
https://www.sak.fi/yhteystiedot/henkilokuntahaku
Keskusta vetoisen hallituksen sote uudelleen esillä
19
79
Vastaukset 19
- Anonyymi
Ota lääkkeesi ja mene nukkumaan. Sepustuksesi on sekava.
- Anonyymi
On siinä selkeääkin. Kopioituna mm. näistä:
https://ls24.fi/lannen-media/sotesta-tulee-sanomista-kaikkia-tyydyttavan-paketin-kokoaminen-on-mahdoton-tehtava
https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/nakokulma-sotesta-tulee-sanomista-kaikkia-tyydyttavan-paketin-kokoaminen-on-mahdoton-tehtava-189391325/
Unohti vain laittaa niihin linkit. Ei se tosin olisi ollut tarpeellistakaan, kun muutenkin jokainen näkee, mistä "oma tuotantonsa" alkaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On siinä selkeääkin. Kopioituna mm. näistä:
https://ls24.fi/lannen-media/sotesta-tulee-sanomista-kaikkia-tyydyttavan-paketin-kokoaminen-on-mahdoton-tehtava
https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/nakokulma-sotesta-tulee-sanomista-kaikkia-tyydyttavan-paketin-kokoaminen-on-mahdoton-tehtava-189391325/
Unohti vain laittaa niihin linkit. Ei se tosin olisi ollut tarpeellistakaan, kun muutenkin jokainen näkee, mistä "oma tuotantonsa" alkaa.Pankkolängvitsivastasi itselleen. Ei osaa asiaa lainkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On siinä selkeääkin. Kopioituna mm. näistä:
https://ls24.fi/lannen-media/sotesta-tulee-sanomista-kaikkia-tyydyttavan-paketin-kokoaminen-on-mahdoton-tehtava
https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/nakokulma-sotesta-tulee-sanomista-kaikkia-tyydyttavan-paketin-kokoaminen-on-mahdoton-tehtava-189391325/
Unohti vain laittaa niihin linkit. Ei se tosin olisi ollut tarpeellistakaan, kun muutenkin jokainen näkee, mistä "oma tuotantonsa" alkaa.On sillä omaansa jos otsikossa. "Keskusta vetoisen", suomeksi keskustavetoisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On sillä omaansa jos otsikossa. "Keskusta vetoisen", suomeksi keskustavetoisen.
Mahtavaa !
- Anonyymi
Kiuru taas hoitamassa, tietää jo lopputuloksen ennakkoon. Mustasilmä taustalla, joka ei näistä tiedä.
https://www.verkkouutiset.fi/osmo-soininvaara-2015-raivosta-krista-kiurulle-jarruttaa-ja-jumiuttaa/#65eacf1c - Anonyymi
Mustasilmä on tummasilmä.
- Anonyymi
Kokoomus hysteerisenä, koska joutuu tilille aloittamistaan terveyskeskusten yksityistämisistä.
Siksi yrittää kaataa hallituksen, jotta voisi lähteä junttaamaan Sipilän rahastus-Sotea uudelleen.
Epätoivoinen yritys, tuskin onnistuu. Orpolta on kaikki uskottavuus mennyt.- Anonyymi
Sanoo sosialisti !
- Anonyymi
Keskusta on Saatanan puolella!
- Anonyymi
Taisia halitus hajota Sanna pääsee täyspäiväiseksi sateenkaarelaiseksi kettutytöksi.
- Anonyymi
Pelastukoon ken voi ! Sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan.
- Anonyymi
SOTEsta pitäisi hallituksen hankkia tulkki joka kääntäs esim pm-ämmän ja Kiurun SOTE-puheet selkokieliseksi lyhennetynä 1:10 osaan.
Punahallituksen puheisiin ei voi luottaa, niin paljon valehtelua ja selittelyä selittelyjen perään ja muiden syyttelyä. Kaikki tämä vielä keskustalla boostattuna.
Ei tämän pitäisi ketään yllättää kun kieroilu, valehtelu, muiden syyttäminen omasta osaamattomuudesta kuuluu perinteisesti vasemmiston aatekalustoon.
Silti hämmästyttää aina vaan, että tällekin aatteelle löytyy kannattajia.
Julkinen ei pysty säästämään. Kyllä tässäkin sote säädössä mitä hallitus yrittää, punainen ideologia edellä ei järjen hiventä.
Niin kauan kun julkisen puolen terveydenhoidossa ei oteta mallia yksityispuolen tehokkaasta potilaiden hoidosta, ei mikään julkisella muutu. Lääkäreitä ja sairaanhoitajiakin on moninkertainen määrä esim. terveystalon henkilömäärään ja silti julkisella viikkojen jonotusajat lääkärille. Terveydenhoitajat istuvat lasikopeissaan porukalla juoruamassa, potilaita vain harva sisällä ja lääkärit laahustavat takki auki käytävällä. Tämä näky on tuttu paikallisessa terveyskeskuksessa. Jos työn organisointi on noin osaamatonta ja heikkoa, ei ihme, että jonoja riittää. Jos maakuntahallinto on yhtä osaamatonta, ei mikään muutu kuin kustannukset kasvavat.- Anonyymi
Ei kukaan voi luottaa mitä nämä sossu mimmit sanovat. Tulee niin paljon valheita että eivät muista mitä ovat sanoneet keväällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kukaan voi luottaa mitä nämä sossu mimmit sanovat. Tulee niin paljon valheita että eivät muista mitä ovat sanoneet keväällä.
Kepu saa eduskunnasta pudonneet kaverit johtopaikoille (21kpl). Yliopistollisten sairaaloiden ympärille 5kpl koko hoito niin toimisi varmasti paremmin.Miksei tämmöistäkään harjoitusta voisi tehdä virkavastuulla virkamiehet,jäis nää punikki politrukit sivuun.
Anonyymi kirjoitti:
Kepu saa eduskunnasta pudonneet kaverit johtopaikoille (21kpl). Yliopistollisten sairaaloiden ympärille 5kpl koko hoito niin toimisi varmasti paremmin.Miksei tämmöistäkään harjoitusta voisi tehdä virkavastuulla virkamiehet,jäis nää punikki politrukit sivuun.
Perustuslakivaliokunta piti tuota viiden sote-alueen järjestelmää perustuslain vastaisena. Mitä taas hyvinvointialueiden johtopaikkoihin tulee, epäilen että vain Kepusta löytyisi niihin hyviä kavereita.
- Anonyymi
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Perustuslakivaliokunta piti tuota viiden sote-alueen järjestelmää perustuslain vastaisena. Mitä taas hyvinvointialueiden johtopaikkoihin tulee, epäilen että vain Kepusta löytyisi niihin hyviä kavereita.
Perustuslakivaliokunta on ihan poliittinen taas kun puheenjohtajana sdp vasentalaitaa edustava kuten Marinkin, niin ei sieltä tule oikeaa puolueetonta. Sanoikin medialle edustavansa SDP vasentalaitaa, johon lisäsi että Marinin kanssa samoilla linjoilla.
Anonyymi kirjoitti:
Perustuslakivaliokunta on ihan poliittinen taas kun puheenjohtajana sdp vasentalaitaa edustava kuten Marinkin, niin ei sieltä tule oikeaa puolueetonta. Sanoikin medialle edustavansa SDP vasentalaitaa, johon lisäsi että Marinin kanssa samoilla linjoilla.
Hyvältä siis näyttää pääministerin Marinin ehdottoman sote-uudistuksen läpimenon kannalta, elleivät muut perustuslakivaliokunnan jäsenet pistä hanttiin.
- Anonyymi
Siiveetön Harakka se lintu joka ei saa mitään aikaiseksi, kaikki siirtyy paitsi ilmaiset lounaat valtion laskuun.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d3aed73e-995f-43dc-a7e8-1bf238817fcb
Ministeri Harakka ei avaudu
Asia nousi esiin eduskunnassa perjantaina. Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen (sd.) Hämeen vaalipiiristä ihmetteli asiaa.
– Tällaisessa tilanteessa pitäisi kai ensisijaisesti linjata poliittisesti, mikä näistä kolmesta on kansantalouden kannalta järkevin ja kiireellisin vaihtoehto. Nyt vaikuttaisi, että häntä heiluttaa koiraa, sanoi Koskinen.
Ministeri Harakka perusteli ratkaisua kokonaisarviolla.
– Tämä on toimintatapamme ministeriössä tätä nykyä. Useat isot hankkeet tehdään yhteistyössä alueiden, seutukuntien, kaupunkiseutujen, kaupunkien ja valtion kanssa, sanoi Harakka.
Yle pyysi viikon verran haastattelua ministeri Harakalta, mutta Harakka ei halunnut sitä antaa. Sen sijaan erityisavustaja kehottaa kääntymään ministeriön virkamiesten puoleen.
Liikenne- ja viestintäministeriön neuvottelevan virkamiehen Kaisa Kuukasjärven mukaan parlamentaarinen työryhmä ei olisi ehtinyt ottaa asiaan kantaa. Se valmistelee parhaillaan 12-vuotista liikennejärjestelmäsuunnitelmaa, joka annetaan eduskunnalle vasta ensi vuonna.
NIIN NIIN:::!ensivuonna" ja taas ensivuonna.
Harakka oli niin polleeta kun aikoi nakata atlantiin edellisen hallituksen teot.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398
