Sähkön siirtohinnat

Anonyymi

Kannattaa lukea päivän YLE uutinen Maan Tavan suorasta vastuusta monopolin ja. valvojan epäonnistumiseen.

Nyt katsotaan mikä puolue korjaa asian ja edustaa kansaa.

16

211

Äänestä

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On siinä kuitenkin äänestäjillä vähän omituista näkökulmaa ollut. Halutaan varma sähköverkko, se kuitenkaan ei saisi maksaa mitään.

      Tyypillistä demarimeininkiä. Ollaan maksavinaan veroja paljon, kuitenkin 60% kansasta on nettosaajana verotuksessa ja melko harva maksaa koskaan saamaansa tulonsiirtoa yhteiskunnalle takaisin.

      • Anonyymi

        Varma sähköverkko ? Siihen on käytetty 4% - muu on täyttä humpuukkia ja osinkoja omistajille - typerimpiä temppuja oli myydä kotimainen valtio omisteinen sähköyhtiö.
        Perusteena investoitien suuri määrä ? KUN siirtohintoja nostettiin n.38% onhan tuo melkoinen summa OIKEISIIN investointeihin ollut kotimaisessa omistuksessakin


    • Anonyymi

      Lgbt-paristot on melko kalliita leluihin.

    • Anonyymi

      Aika hyvä esimerkki siitä, että ’luonnollisia’ monopolitoimintoja ei kannattaisi väen väkisin yksityistää markkinavoimien hallintaan.
      Vaikka yhteiskunnan omistus ei takaa hyvää ja tehokasta toimintaa, useinmiten päinvastoin, mutta tällainen yhteiskunnan toimivuuden kannalta yksi keskeisimpiä toimintoja, joissa kilpailuttaminen ei käytännössä onnistu oikein mitenkään, pitää olla yhteiskunnan (valtio, kunnat, tai näiden omistama monopoliliikelaitos) omistuksessa.
      Yksityisomistuksella ei saavuteta näissä tapauksissa mitään hyötyä, jota yleensä yksityiset yritykset kilpailutilanteessa tuottavat.

      • Anonyymi

        Osakeyhtiön ainoa tavoite on tuottaa omistajilleen mahdollisimman paljon voittoa ja se ei ole sähkönkäyttäjän etu, kuten on nähty. Tällaisia yhteiskunnan peruspalveluja ei pidä missään nimessä mennä yksityistämään, koska se tulee kuluttajalle kohtuuttoman kalliiksi!!


    • Anonyymi

      Julkiset palvelut ovat yleensä taas tehottomampia ja todellista hintaa ei kukan tiedä. Todennäköisesti valtion sähköverkko olisi huonommassa kunnossa ja maksaisi enemmän, vaikkakin välillisesti veroina.

      • Anonyymi

        Eipä yksityinenkään toimija monopoliasemassa toimi sen tehokkaammin tai halvemmalla kuin julkinen. Todellista kustannusta esim näissä sähköverkkojutuissa ei nytkään tiedetä, vain se mitä laskutetaan ja ihan perustellusti voi epäillä sen ’kohtuullisuutta’ esillä julkisuudessa olleiden tietojen ja tilastoseurannan perusteella. Kyllä monopoliasemaa on käytetty hyväksi.

        Julkinen liikelaitos ei voi vapaasti käyttää veroja toimintaansa, ei sillä ole verotusoikeutta. Kyllä tulo perustuu laskutukseen. Mikään ei tietysti varmasti takaa, etteikö julkinenkin liikelaitos rupeisi ahneeksi, mutta se olisi kuitenkin helpompi pistää ’kuriin’. Riski on myös poliitikkojen monenmoiset intressit, kuten poliittiset johtajanimitykset, kiinnostus liikelaitoksen tuottoon ja se jakamiseen ’kaikkeen hyvään’ ja varsinkin ’omille’.

        Julkisen sektorin tehottomuus ei ole ihan noin yksiselitteinen, koska se ei voi valita vain kannattavia osia toiminnassaan kuten yksityinen, joka toimii vain siellä missä se voi tuottaa voittoa. Erityisesti tämä näkyy terveydenhoidossa, vain ’tuottoisat’ potilaat kiinnostaa ja heiltäkin ’helpot’, nopeat ja kustannuksiltaan edulliset sairaudet. Vakavammat ja vaativat tapaukset nykyisinkin siirretään yksityissektorin toimijoita julkiselle sektorille.


    • Anonyymi

      Missä päättäjät?

    • Anonyymi

      Sähköverkot kuuluu suomalaisille ja meidän
      on rakennettava uusi verkko joka palvelee
      meitä suomalaisia ja on vain meille tuottoa
      tuova.

      • Anonyymi

        ei tarvitse rakentaa uutta verkkoa vaan olemassa oleva verkko otetaan omaan haltuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ei tarvitse rakentaa uutta verkkoa vaan olemassa oleva verkko otetaan omaan haltuun.

        Siitä kuitenkin täytyisi maksaa käypä hinta, omaisuutta ei noin vain luovuteta toisen haltuun. Kannatettava asia silti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siitä kuitenkin täytyisi maksaa käypä hinta, omaisuutta ei noin vain luovuteta toisen haltuun. Kannatettava asia silti.

        Niin, KÄYPÄ hinta eikä ahneiden yhtiöiden sikamaisen ylikallista hintaa.


    • Anonyymi

      tämäkin on esimerkki miten julkisen sektorin ylikorkeat palkat houkuttelevat vain kaikenlaista siipiveikkoa ja muuta epämääräistä ainesta virkoihin, joissa varmistavat vain paksun lompakon itselleen kansalaisten kustannuksella, eivätkä hoida edes varsinaista hommaansa kunnolla!

      • Anonyymi

        Eihän tässä sähkönsiirtoasiassa julkisen sektorin virkamiesten ja muiden palkollisten toiminnasta kyse. Ei, vaan yksityissektorin monopoliaseman saavuttaneista yrityksistä.

        Politiikkoja voi vastuuttaa kyllä siitä, että ovat luoneet nykyisen tilanteen. Virkamiehillä ei taida kummoista osuutta olla siihenkään.
        Päätösten seurausten minimoimisesta eli valvonnan heikkoudesta ehkä osittain, mutta valvonnallajan vain voisi korkeintaan lieventää epäonnistuneen päätöksen seurauksia ja siinäkin vain lain antamin mahdollisuuksin.. Valvonnan heikkous ei siis ole juurisyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän tässä sähkönsiirtoasiassa julkisen sektorin virkamiesten ja muiden palkollisten toiminnasta kyse. Ei, vaan yksityissektorin monopoliaseman saavuttaneista yrityksistä.

        Politiikkoja voi vastuuttaa kyllä siitä, että ovat luoneet nykyisen tilanteen. Virkamiehillä ei taida kummoista osuutta olla siihenkään.
        Päätösten seurausten minimoimisesta eli valvonnan heikkoudesta ehkä osittain, mutta valvonnallajan vain voisi korkeintaan lieventää epäonnistuneen päätöksen seurauksia ja siinäkin vain lain antamin mahdollisuuksin.. Valvonnan heikkous ei siis ole juurisyy.

        Virkanilkit ovat selittelyn ja paskanpuhumisen ammattilaisia!


    • Anonyymi

      Missä johtajuus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      112
      1417
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      46
      935
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      145
      730
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      586
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      530
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      107
      503
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe