karanteeniaikaa ei pidetäkään enää tärkeänä. Kuivaa yskää saa olla, jotta varmasti tartuttaa vanhusväestöä. Onko todellakin hallituksen ja terveydenhoidon päättäjien tarkoitus tappaa suomalaisia vanhuksia? Sille tämä näyttää, yhteiskunta auki ei mitään väliä. Kylmäkontteja lisää, sillä niitä tarvitaan kohta nuoremmillekin.
Koronaa on alettu vähätellä
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo ei pieni flunssa mitään haittaa, töihin vaan että saa talouden rattaat pyörimään.
Hallitus ei ole missään vaiheessa vähätellyt corona covid 19 -pandemiaa.
Päinvastoin. Hallitus on kuunnellut asiantuntijoita sekä THL:sta että sairaanhoitopiireistä ja ohjeistanut sekä suosittanut toimia asiantuntijoiden kanssa yhteistyössä.
Valitettavasti hallitusta ei ole kuultu. Asiantuntijoita ei ole uskottu. Sen sijaan opposition vaatimuksia talouden avaamisesta on ymmärretty sekä yritysten että opposition kannattajien taholta. Media on veisannut samaa virttä: perustuslakia pitää noudattaa elinkeinovapauden ja kansalaisten vapaan liikkumisen osalta. Epidemia ei saa estää vapautta, hokemaa on oppositio toitattanut. "Yökerhoista tulee päiväkerhoja" hallituksen päätösten takia, totesi persu johtaja.
Kevään poikkeustilanteessa hallitus valmisteli valmiuslain, joka oli erittäin viisas teko hallitukselta. Näin saatiin tartuntojen leviäminen estettyä koko maassa.
Hallituksen valmiuslaki arvosteltiin ja vaadittiin sen lopettamista, kun tauti taittui. Hallitus ei voinut jatkaa valmiuslaki eikä esitellä uutta, kun epidemia laantui eikä kesällä ollut uusia tartuntoja.
Taloutta myös avattiin opposition vaatimuksesta, jolloin tartunnat läksivät nousukiitoon. Valmiuslain sijaan jouduttiin noudattamaan TARTUNTATAUTILAKIA, joka edellyttää paikallisten päättäjien toimintaa. Kunnat vastaavat omilla alueillaan määräyksistä ja antavat suosituksia tarpeen mukaan tartuntalain mukaisesti. Koko maata ei suljeta, vaan esim. Vaasan kaupunki on tehokkaasti määrännyt alueellisia rajoituksia, jotta siellä nopeasti levinneet virus tartunnat saataisiin tukahdetuttu.
Jyväskylässä 700 ihmistä on joutunut karanteeniin ja uusia tartuntoja on yli 40. Siellä joudutaan myös sulkemaan taloutta ja tekemään rajoituksia.
Tottakai hallitus antaa ohjeita ja uusia lakiesityksiä THL:n ja asiantuntijoiden suositusten mukaan. Meidän kaikkien on syytä myös niitä noudattaa.
Mutta jos maskisuosituskin on syntynyt samoissa tunnelmissa, jossa STM onkin linjan sanellut, niin tilanne muuttuu tietysti täysin.
Viimeisten tietojen mukaan Kiuru/Varhila ovat kieltäneet THL:ta toimimasta tehtävänsä mukaan. No eipä paljoa muuta voi heiltä odottaakaan. Eiköhän Thl:n Tervahauta saa kenkää rehel.. öö luottamuspulan vuoksi.
Kyllä se valitettavasti on näin.Työpaikallakin huomaa kuinka nuoremmat eivät juurikaan välitä koronasta ja puhuvat siitä vähättelevään sävyyn.Tottakai tämä rasittaa taloutta,mutta pitäisi nyt malttaa odottaa rokotetta ja sen jälkeen avata talous.Meillä taloutta ei ole laitettu yhtään enempää kiinni kuin muissakaan maissa,päinvastoin vähemmän.Katsokaapa vaikka Saksaa,Ranskaa,Espanjaa ,Tsekkiä ym.maita,niin huomaatte eron.Siellähän suljetaan mm.ravintolat joukkokokoontumiset yms.täydellisesti.Meillä mennään maltillisesti ja ehkäpä liiankin maltillisesti.Vain Finnair nuoren johtajansa suulla haluaa kaikki avoimeksi,vaikka valtio on pumpannut sinne rahaa kasapäin.Laittakaa jo vihdoinkin se lentovero kuten Ruotsissa kun kerran kaikki apinoidaan sieltä.
Koronan väheksyminen on kuulunut ainoastaan persuille!
Mitä ne kokkarit tekee väittäessään, ettei korona ole levinnyt kapakoista ja yökerhoista.
Mikäs se oli se 141 maassa tehty tutkimus, josta THL:n Mika Salminen puhui tiedotustilaisuudessa. Muistaakseni tutkimuksen mukaan selvisi, että ravintolat ovat todellinen uhka koronan leviämiselle.
Jos päivä- ja ilta-aikaan kahvilat ja ravintolat pystyvät pitämään koronan leviämisen poissa, niin yöllä se varmastikin on jo paljon vaativampaa humaltuneiden ihmisten keskuudessa. Totuutta ja realismia peliin! Ei se korona tosiasioiden kiertämisellä häviä, vaan saa kenties taas koko Suomen suljettavaksi.
Samat jampat sano tovi sitten että maskeista ei ole kuin haittaa.
Että silleen kannattaa lukea vähän rivien välistä.
Mutta tottakai ravintolat ovat pahoja paikkoja taudin leviämiselle, jokainen sen tajuaa. Lisäksi se on helposti rajoitettava (vähiten kiukkua kuitenkin) sektori. Taloudellisesti olisi sietämätöntä lakkauttaa joukkoliikennettä (takuuvarmasti yhtä tartuttava paikka), rajoittaa liikkumista ylipäätään tai pysäyttää harrastetoiminta/koulut sekä päiväkodit.
Uskon että tutkimustuloksia on jälleen rukattu näyttämään siltä, että vain ravintoloiden toimintaa voidaan perustellusti rajoittaa. Muut keinot tulevat liian kalliiksi yhteiskunnalle tässä tilanteessa. Niitä koitetaan välttää ja siksi tälläinen raportti nyt tilattiin...hallituksen ohjeistama tämäkin, kuten maskisuositus keväällä.
Uskokaa huviksenne, tässä kusetetaan ihan oikeasti ja paljon.
Jyväskylän päättäjät hokevat edelleenkin että tilanne on hallinnassa, eikä kokoontumis ym rajoituksia aleta tekemään ,hampaattomia ja edesvastuuttomia Jyväskylän herrat.