Sasha kuollut

Alexandr "Sasha" Artemjev on kuollut koronaan venäjällä.

https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/262789

Tuli monelle venäjänkävijälle tutuksi mm. jänismäen kolmas ravintola-kaupasta, jänisjärven matkailukeskuksesta, hotelli piipunpihasta, ravintola relaxista ja ruskealan marmorikaivoksesta...
Oli kovan tason yrittäjä joka aikoinaan pisti mafiankin aisoihin.
Saas nähdä miten noille niin tutuille yrityksille ja palveluille nyt käy, saattaa olla ettei ole enää siellä seutu entisenlainen kun/jos sinne vielä joskus päästään.
11858
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Eipä se rikkauskaan sitten koronalta suojaa. Rahalla pääsi Pietariin parhaaseen mahdolliseen hoitoon mutta eipä se auttanut.

Mutta eipä siellä venään karjalassa taida tavalliselle musikalle ja maatuskalle olla mitään henkeä pelastavaa tehohoitoa edes tarjolla. Ei voi muuta kuin kuolla jos ei sauna ja votka auta tautiin.

Eikötuolla lie jo lääkäritkin paenneet tai itsekin kuolleet, kukaanhan ei tiedä kuinka paljon ihmisiä on kuollut viimeisen puolen vuoden aikana tuossa rajan takana.

Jos henkilöistä puhutaan, niin monille tankaajille tutuksi tullut tullijonossa cd-levyjä ja elokuvia kaupannut Sergei on kuulemma myös kuollut.

Se on nyt semmoista, että ei kiirettä tankille.

Äänestä
  • Kun ei heijän nimiää tiiä, nii oliko se Sergei vaihtamassa rahhaakin siinä tielaijaissa. Sellane aika pitkä tumma mies.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kun ei heijän nimiää tiiä, nii oliko se Sergei vaihtamassa rahhaakin siinä tielaijaissa. Sellane aika pitkä tumma mies.

    Oli joo. Joskus vaihteli rahaa, joskus kauppasi levyjä ja sytkäreitä sun muuta. Ajeli harmaalla farkkumersulla. Oli hyvin tuttavallinen ja tuli mielellään jopa autoon istumaan.

    Äänestä

  • Sergei on vissiin kuolleista noussut kun eilen näin hänet Gazpromin huoltsikalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Sergei on vissiin kuolleista noussut kun eilen näin hänet Gazpromin huoltsikalla.

    Siinäs näet kuinka kieroja ne venäläiset on kun kuolleetkin kuljeksii kylillä. Ei auta vaikka kuinka veisitte sinne eurojanne ja putinia lipoisitte.

    Äänestä

Mitä tuohon nyt osaisi sanoa.. No, olisihan niitä huonompiakin ja joutavimpia ollut lähtemään.

Äänestä

Sasha oli 90-luvun alussa portsarina Piipunpihassa, piti pientä kauppaa Sortavalassa ja myi hodareita, tapasin hänet viimeksi joulun alla Piipunpihassa.

Äänestä

Sashalla oli tarkoitus rakentaa Ruskealan marmorikaivokselle lisää ravintoloita ja hotellia kasvavan matkailija määrien tarpeisiin, aika näyttää pystyykö Julia, lapset Ilya ja Mirra pyörittämään sitä.

Äänestä

Hyvä mies meni. Millainen Karjalan tasavalta olisi ilman häntä.
Kunnioitan rajojen yli.

Äänestä
  • Sashan poismeno onkin Sortavala-Värtsilä alueelle kauhea isku.
    Kuinka käy Kolmas - asdma, Ruskeala, Piipunpiha, Relax-ravintola, kauppoja jne toiminnoille.
    Yli 300 henkilön työllistäjä, Suomen ystävä, joka tosiaan aloitti "öljymäen" kupeella öientä bisnestä tehden.
    Tarvitsi alussa monen sjomalaisen apua, mutta maksoi kaikki sovitusti pois.
    Toivon Todellisesti rauhaa hänen sielulleen ja kiitos Venäjä - Suomi - Karjala yhteystyölle, mitä parhaimmalla esimerkillä hänen ollessa esimerkinä. "Nastjarowja" pienellä Konjakkipaukulla häntä muistaen. Omaisille voimia!

    Äänestä

Näin on, että oli sellainen vaikuttaja ja osaaja, että loi rajan taakse houkuttelevat turistikohteet. Itse olen muinoin paljonkin vieraillut po. alueella viran puolesta ja huomasin, että sikäläiset virkamiehet ja -naiset puhuivat pelkkää hyvää Sashasta. Idearikas ja mukava ihmisenäkin - hänen paikalleen tarvitaan ainakin puolitusinaa ihmistä yltääkseen samoihin svääreihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Alexandr "Sasha" Artemjev on kuollut koronaan venäjällä.

https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/262789

Tuli monelle venäjänkävijälle tutuksi mm. jänismäen kolmas ravintola-kaupasta, jänisjärven matkailukeskuksesta, hotelli piipunpihasta, ravintola relaxista ja ruskealan marmorikaivoksesta...
Oli kovan tason yrittäjä joka aikoinaan pisti mafiankin aisoihin.
Saas nähdä miten noille niin tutuille yrityksille ja palveluille nyt käy, saattaa olla ettei ole enää siellä seutu entisenlainen kun/jos sinne vielä joskus päästään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu