Saako mennä seuraamaan oikeudenkäyntiä?

Anonyymi

Kokemus voisi olla hyväksi. Olin liikenneonnettomuudessa (vain tuurilla en loukkaantunut pahemmin) ja syyllinen useita liikennesääntöjö rikottuaan tulee varmasti saamaan rangaistuksen. Tapaus on kyllä selvä, mutta voi se poika yrittää venkoilla ja sanoa esimerkiksi nopeutensa alemmaksi kuin mitä oli ihan alussa sanonut.

Haluaisin tietää, miten siellä pitää ja kannattaa toimia. Ja kannattaako minun kysyä itselleni avustajaa (ja kuka sen maksaa)? Minulla ei ole asiasta kokemusta muuta kuin television viihteellisistä sarjoista.

Lähimpänä on Länsi-Uudenmaan poliisi.

4

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olet syytön, niin olet asianomistaja. Saat haasteen ja siinä kerrotaan onko läsnäolosi välttämätöntä. Lähtökohtaisesti oikeudenkäynnit ovat julkisia ja niihin voi mennä kuka tahansa.
      Odota kunnes juttu huudetaan sisään ja vastaat esitettyihin kysymyksiin. Oikeudessa käsitellään vain syyllisyyttä. Koska jokaisella moottoriajoneuvolla on oltava pakollinen liikennevakuutus, niin korvausasiat hoituvat syyllisen ajoneuvon vakuuttaneessa vakuutusyhtiössä. Jos ei ole vakuutettu, niin Liikennevakuutuskeskuksessa.
      TV sarjat ovat satuja. Poliisi ei ole mukana oikeudenkäynnissä muutoin kuin todistajana, jos poliisi sinne on haastettu.
      Avustajasta voi jokainen päättää itse. Välttämättä sitä et tarvitse. Avustajan maksat sinä, mutta voit käyttää regressioikeutta ja periä maksun syylliseltä. Jos syyllinen on maksukyvytön niin koskaan häneltä ei mitään saa.

    • Anonyymi

      Autoon kannattaa laittaa kamera, sitten vaan käsittelet videota niin, että vastapuoli näyttää tulevan kolmion takaa.

      Kaverini sai sakot risteyksessä punasia valoja vastaan ajamisesta, vaikka koko risteyksessä ei ole liikennevaloja, näin toimii suomen oikeuslaitos.

      • Anonyymi

        Joopa, joo. Olisit mieluummin kertonut, että kaverisi sai sakot punaisia vastaan ajamisesta, vaikka hänellä ei ole edes ajokorttia.
        Todellisuudessa poliisi kirjoittaa sakot, jotka eivät mene oikeuteen, ellei sakon saanut saamaansa sakko vastusta. Todella sokeita niin poliisi, syyttäjä ja rangaistusmääräys tuomari, kun kukaan ei huomannut, ettei risteyksessä ole liikennevaloja.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13158
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      18
      7734
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6714
    6. 147
      6134
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1189
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe