Moni uskossa oleva hyväksyy reinkarnaation

Täälläkin puhutaan jo jälleensyntymisestä. Onko kristinuskonto muuttumassa?
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Piispa Origines opetti reinkarnaatiota mutta Konstanttinopolin kirkolliskokouksessa hänet julistettiin kerettiläisen opin levittäjänä pannaan.
Sitten alkoi reinkarnaatioopin putsaaminen kristinuskosta.

Äänestä
  • Origenes opetti sielun pre existenssiä eli sielun olemassaoloa ennen syntymää joka ei vielä sellaisenaan merkitse jälleensyntymää.

    Jälleensyntymisoppi on sen sijaan ollut alunperin mukana juutalaisuudessa ja on vieläkin monen ortodoksirabbin valikoimassa Kabbalasta puhumattakaan.

    Opetuslapset pohtivat Raamatussa mitä pahaa on sairaana syntynyt tehnyt jotta on joutunut syntymään sairaana. Jeesus vastasi ettei pointti ole siinä.

    1Äänestä

Jeesus oli jumalan poika ja minä jälleen synnyn 🤣

Äänestä

Kristinusko ei ole muuttumassa. Uskontoa koskevilla foorumeilla kuulee kaikenlaista. Eikä näistä jutuista voi päätellä kristinuskosta paljoakaan.

1Äänestä
  • Kristinusko on katoamassa. Siitä kertoo kirkosta eroamiset ja kirkkojen muuttaminen moskeijoiksi. Islam tulee kristinuskon tilalle.

    Äänestä

Kristinuskossa puhutaan uudestisyntymästä, mikä tarkoittaa, että ihminen uskoon tultuaan Jeesukseen ja noustessaan kasteen vedestä uudestisyntyy Hengestä ja totuudesta. Amen

1Äänestä
  • Kyllä mutta siellä mainitana myös alkukielessä toinen sana "jälleensyntymä" kohdassa

    Matteuksen evankeliumi:
    19:28 Niin Jeesus sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: siinä uudestisyntymisessä (oik. jälleentynytmisessä), jolloin Ihmisen Poika istuu kirkkautensa valtaistuimella, saatte tekin, jotka olette minua seuranneet, istua kahdellatoista valtaistuimella ja tuomita Israelin kahtatoista sukukuntaa.

    Uudestisyntyminen sopisikin huonosti tuohon kohtaan missä jo uudestisyntyneet uudelleen uudestisyntyvät.

    Jälleensyntymiseksi tuon kohdan kääntää mm. konservatiivipappi Juha Molari.

    1Äänestä

  • kts777 kirjoitti:

    Kyllä mutta siellä mainitana myös alkukielessä toinen sana "jälleensyntymä" kohdassa

    Matteuksen evankeliumi:
    19:28 Niin Jeesus sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: siinä uudestisyntymisessä (oik. jälleentynytmisessä), jolloin Ihmisen Poika istuu kirkkautensa valtaistuimella, saatte tekin, jotka olette minua seuranneet, istua kahdellatoista valtaistuimella ja tuomita Israelin kahtatoista sukukuntaa.

    Uudestisyntyminen sopisikin huonosti tuohon kohtaan missä jo uudestisyntyneet uudelleen uudestisyntyvät.

    Jälleensyntymiseksi tuon kohdan kääntää mm. konservatiivipappi Juha Molari.

    Kyseisen kohdan alkukielen sanan alkuosa on adverbi, joka tarkoittaa "jälleen, vielä taas". Eli kyllä kohdan voi myös kääntää "uudelleensyntynyt", tämän käännöksen kyseiselle sanalla antaa myös novum-5 sanakirja.

    Toisaalta kohdassa puhutaan luomakunnan, maailman uudelleen "syntymästä", eli kohdassa ei puhuta uskovaisista.

    Äänestä

Eli Hitlerkin saattaa elää jossain päin maailmaa täydellistymässä?

Äänestä
  • Hitler on ehkä jonkin islamilaisen valtion pääimaami tai mullahi. Erään toisen teorian mukaan hän on taidemesenaatti tässsä elämässä..

    Äänestä

Fredikin uskoi reinkarnaatioon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Täälläkin puhutaan jo jälleensyntymisestä. Onko kristinuskonto muuttumassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu