Katkokävely

Anonyymi

Mitä tarkottaa alkoholistin katkokävely ? Onko se semmosta lyhyillä askelilla töpöttelyä?

9

2667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on juurikin sitä töpöttelyä lyhyin askelin sekä askelraide on myös kaventunut.
      Ilmeisesti liittyy jotenkin pikkuaivoihin alkoholin tehtyä tuhojaan sinne asti.
      Tietoa löytyy googlettamalla katkokävelyn.

    • Anonyymi

      Lääkärit kutsuvat katkokävelyksi myös sellaista, että esim. toinen tai molemmat jalat puutuvat niin, että kävellessä täytyy sen takia välillä pysähtyä lepuuttamaan jalkoja. Itselläni oli tällaista jalan puutumista aikaisemmin juomisvuosieni aikana, ennen kuin raitistuin. Lääkärit sanoivat minulle, että heillä sitä kutsutaan katkokävelyksi. En kuitenkaan koskaan ns. töpöttänyt jalkoja kävellessäni. Puutumisen takia vain täytyi pitää taukoja kävelyssä. Myöhemlin mukaan tuli puutumisen lisäksi mukaan myös pohkeen ja pakaran kipua. Dokasin joka päivä todella paljon.

      • Anonyymi

        Katkokävely on kansanomainen nimitys diagnoosista jossa valtimonkovetussairaus tukkii jalkojen verenkiertoa, jolloin jalkojen lihakset kärsivät kävellessä hapenpuutetta ja aiheuttaa kipua. Tuo kipu pakottaa pysähtymään ja hetken levon jälkeen pystyy taas kävelemään samanmittaisen matkan. Taudin pahentuessa käveltävä matka lyhenee.

        Katkokävely ei sinällään lyhennä askelta töpötykseksi, sellaista aiheuttaa muut sairaudet (mm. tasapainohäiriöt).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katkokävely on kansanomainen nimitys diagnoosista jossa valtimonkovetussairaus tukkii jalkojen verenkiertoa, jolloin jalkojen lihakset kärsivät kävellessä hapenpuutetta ja aiheuttaa kipua. Tuo kipu pakottaa pysähtymään ja hetken levon jälkeen pystyy taas kävelemään samanmittaisen matkan. Taudin pahentuessa käveltävä matka lyhenee.

        Katkokävely ei sinällään lyhennä askelta töpötykseksi, sellaista aiheuttaa muut sairaudet (mm. tasapainohäiriöt).

        Kakkostyypin diabetes myös.


    • Anonyymi

      Mielestäni kävelytavan muuttuminen alkoholismin johdosta johtuu enemmänkin neurologisista muutoksista. Eli on esim. neuropatiaa. Sivusta seuraten näkee, miten ihminen vaikkapa nostaa aina jalkaansa ja laskee sen koko jalkapohja yhdellä kertaa maahan. Kun ääreishermojen toiminta ja tuntoaisti on häiriintynyt, niin askel ei enää rullaa normaalilla tavalla.

      Ataksia johtuu aivojen vaurioitumisesta. Siinä esiintyy mm. leveäraiteista kävelyä ja muita keskushermostosta johtuvia oireita. Alkoholisti saa tappeluissa ja kaatumisissa myös paljon tärskyjä aivoihinsa, nekin jättävät jälkensä eri aivoalueille.

      Monella pitkän alkoholihistorian omaavalla ihmisellä myös ulkoinen olemus on paljon ikäistään kuluneempi. Lihaksia on menetetty, eli esim. reidet ovat tikkumaiset. Sekin vaikuttaa kävelyyn. Alkoholihan aiheuttaa rasvamaksaa, jolloin vyötärön seutu paisuu ja aiheenvaihdunnan häiriön vuoksi sokeriaineenvaihdunta häiriintyy myös. Rasvamaksaan liittyy myös lihaskatoa.

      Myös alkoholismista johtuva aliravitsemus eli tarpeellisten kehon rakennusaineiden puute varmasti on osaltaan aiheuttamassa näkyviä muutoksia ihmisen liikkumiseen ja ulkonäköön.

    • Anonyymi

      Minulla on todettu ataktinen kävely, eli askelraide on leventynyt.
      Perään todettiin polyneuropatia ja neurologi sanoi ettei se johdu alkoholista, tosin ei ole selvitetty sitäkään mistä se on tullut.

      Aivot minulla on kuulemma kunnossa, rankasta päihdetaustasta huolimatta.
      Ongelma on ääreishermostossa, ei keskushermostossa.

      • Anonyymi

        olisko diabetes syy


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        olisko diabetes syy

        Mulla ei ole diabetestä.
        Polyneuropatian syytä ei ole selvitetty, ketä kiinnostaa, minähän se olen huonossa kunnossa.

        Luulisin kyllä että monenlaiset päihteet elämäni varrella ovat syyllisiä tuohon vaivaan, osittain myös psyykelääkkeet.
        Noita eivät varmaan vain lääkärit myönnä että lääkkeet voivat aiheuttaa, sehän vaarantaisi lääkebisneksen.


    • Anonyymi

      Töpöttelyä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3889
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1595
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1096
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe