Tapahtui tänään (jo toisen kerran lyhyen ajan sisällä; eilen sama tilanne):
Ongelman kuvaus: Web -sivut selaimessa eivät lataudu.
Sensijaan komento komentoriviltä:
ping 8.8.8.8
toimii koko ajan:
C:\>ping 8.8.8.8
Ping-isäntä: 8.8.8.8 32 tavua tietoja:
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=18 ms TTL=116
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=17 ms TTL=116
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=17 ms TTL=116
Vastaus isännältä 8.8.8.8: tavuja=32 aika=20 ms TTL=116
Ping-tilastot 8.8.8.8:
Paketit: Lähetetty = 4, Vastaanotettu = 4, Kadonnut = 0
(0% hävikki),
Arvioitu kiertoaika millisekunteina:
Pienin = 17 ms, Suurin = 20 ms, Keskiarvo = 18 ms
C:\>
JOS ping -komento toimii ja ping -vastauksia saapuu Googlen nimipalvelimelta 8.8.8.8, mutta Web -sivut kieltäytyvät silti latautumasta, tämä yleensä tarkoittaa sitä, että dns -palvelin ei toimi asianmukaisesti / lainkaan.
Molemmilla kerroilla ongelman sai korjattua näin:
1. Katkaise kaapelimodeemista virta
2. Odota noin 10 sekuntia
3. Kytke uudelleen virta päälle kaapelimodeemiin
Korjaantuuhan tuo ongelma toki noinkin, MUTTA:
1. Mikä tuon dns -palvelinongelman aiheuttaa ?
2. Voiko tuon ongelman ilmaantumisen jotenkin jo ennakolta estää, miten ?
3. Voiko dns -palvelinongelman korjata millään muulla tavalla kuin katkaisemalla kaapelimodeemista virta, ja kytkemällä se hetken kuluttua uudelleen päälle ?
Koska sama ongelma on esiintynyt kahtena peräkkäisenä päivänä, en usko pelkkään sattumaan ongelman aiheuttajana, vaan taustalla on oltava jokin syykin.
Liittymä on dna Welho -taloyhtiölaajakaista Helsingissä.
Modeemina on Thomsonin malli "© - Thomson - 2007" ilman sisäänrakennettua WiFi -tukiasemaa.
Modeemin asetussivuilta toki löytyy alasivu "Initial Scan".
Tuolla sivulla on "Set Values and Reboot" -nappi.
Pitäneekin kokeilla, korjaantuuko ongelma vaihtoehtoisesti tuota nappia painamalla virran katkaisemisen sijasta.
Tuo alasivu löytyy omassa kotiverkossa osoitteesta:
http://192.168.100.1/InitialScan.asp
Tuo ei toki auta selvittämään ongelman syytä, mutta periaatteessa, JOS ongelman syy ei selviä, niin voisi tehdä pienen apuohjelman, joka testaa vaikkapa määrävälein, toimiiko dns -haku, ja jos ei toimi, niin ohjelma simuloisi tuon napin painalluksen kaapelimodeemille.
Koska kyse on dna:n liittymästä, niin sopiva testikohde on varmaankin jokin dna:n palvelin.
dns vikatilanne: dna Welho kaapelimodeemi
Anonyymi
0
687
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609067IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661370Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60877Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311703Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696