Nokia tekee 4G-verkon Kuuhun

Anonyymi

Nasan mukaan nopeampaa viestintää voidaan käyttää tulevan Artemis-avaruushankkeen tukena.


Missä Putte?

5

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nokia on saanut Yhdysvaltojen ilmailu- ja avaruushallintovirasto NASAlta 14,1 miljoonan dollarin sopimuksen, jonka myötä Nokia on mukana rakentamassa 4G-teknologiaan pohjautuvaa verkkoa Kuuhun. Asiasta on kertonut muun muassa XDA Developers -sivusto.

      Nokia-sopimus on osa NASAn julkaisemaa yhteensä 370 miljoonan dollarin sopimuskokonaisuutta. NASA aikoo palauttaa Yhdysvallat ja yhdysvaltalaisastronautit Kuuhun vuonna 2024.

      NASAn mukaan Nokian rakentama 4G-verkko mahdollistaisi kommunikoinnin Kuun pinnalla pidemmillä välimatkoilla, suuremmilla nopeuksilla ja tarjoaisi paremman luotettavuuden kuin aiemmat ratkaisut.

      4G-verkkoa Kuussa käyttäisivät astronautit ja ajoneuvot, minkä lisäksi se voisi olla jopa osa valmiutta pysyvälle tukikohdalle Kuussa.

    • Anonyymi

      Onko sellainen kirja, kuin 'Kuussa tuulee', tuli mieleeni tuulessa lätisten liehuva lippu kuun pinnalla?

      • Anonyymi

        Nokia Networks: Kuussa kuun tavoilla!

        Rysäpöksyt: Haavi auki joka päivä!


    • Anonyymi

      Nato on hajoamassa ja pakotie kuhun on valmistumassa.


      Nyt Nato Tiltut hereillä, että pääsette mukaan. :)

    • Anonyymi

      Koirat haukkuu, Lada ei kulje.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4141
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      489
      2293
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      139
      1828
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1474
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1446
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1184
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      714
    8. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      102
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      681
    Aihe