1500%n palkankorotus

Ei voi olla kohtuutonta vaatia sadasosaa
hra Wahlroosin palkankorotuksesta, siis 15 prosenttia muille palkansaajille.
278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Nyt menee populistisen aatostelun roskajauhannaksi. Herrat ovat aivan varmasti palkkansa ansainneet. Ja jos johtajalle maksetaan kunnon palkka, niin on todella väärin verrata ja vaatia sadalletuhannelle sen takia suuria korotuksia. Ei tarvita paljon matematiikkaa siihen, kun huomaa jo vaatimuksen mahdottomuuden. Johtajalla yhden henkilön päätöksillä tuottavuutta voidaan saada aikaan satakertaisesti saadun palkanlisän verran. Jos taas satatuhatta saa 15 % lisää, on varmaa, että tuottavuus ei nouse lähellekään niin paljon. Seurauksena on kilpailukyvyn heikkeneminen ja ifnlaatio, jolloin kenellekään ei tule lisää jaettavaa ja kansantalous ajetaan taantumaan. Hyvät ihmiset, ajatelkaa laajemmin kokonaisuutta älkääkä laukatkotko sinne tänne populistisessa massahysteriassa.

Äänestä
  • Populistien matematiikka hukassa.

    Aina puhutaan, että pienituloisten verotusta pitäisi laskea. Mitäs sitten lasketaan jos verot lähentelee muutenkin jo nollaa. Ja miinus-merkkinen verotus on jo käytäntöä muutenkin alimmissa tuloluokissa. Samaan aikaan vaaditaan esim. suurituloisille veronkorotuksia. Vaikka ne Suomen vähälukuiset suurituloiset maksaisivat 100% tuloveroa niin siellä tulonjakopyramidin alapäässä hyöty/kapita on aivan mitätön.
    Ja vaikka esim. kansanedustajille ei maksettaisi palkkaa ja menokuluja ollenkaan, siitä saatava säästö työssäkäyvien veroissa, tulonsiirroissa opiskelijoille eläkeläisille yms. olisi niin minimaalinen ettei sitä ilman desimaalipilkun oikealla puolen tulevia lukuisia nollia voi ilmaista. Asialla voi olla ainoastaan yhteiskuntamoralistinen arvo.

    Valtiontaloudessakin pitäisi kiinnittää huomiota vanhaan totuuteen, "Ei ne suuret tulot vaan ne pienet menot"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nalle Wahlroosille kirjoitti:

Ei voi olla kohtuutonta vaatia sadasosaa
hra Wahlroosin palkankorotuksesta, siis 15 prosenttia muille palkansaajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu