Nyt on onnellista, on, on.
Vesitornin mettään on tehty ulkoilureitti! Hau, hau, sinne heti! Ihanaa!
Nyt on onnellista ihmistä
5
169
Vastaukset
- Anonyymi
Kahdestaan he menivät paikalle, josta paljastui peräti viisi kalaverkossa räpiköivää tukkakoskeloa. Yksi niistä oli jo selällään. Verkko oli tutun kalamiehen. Häntäkin harmitti, että koskelot olivat sotkeutuneet verkkoihin.
Joskus aiemminkin joku yksittäinen lintu oli verkkoon uinut, mutta ei viittä kerralla. - Anonyymi
Kyseisen ulkoilureitin on lähinnä tarkoitus palvella Kaanaan omakotitaloalueen asukkaita. Erityisesti koirallisia perheitä. Reitillä on moneen kohtaan ruuvattu puunrunkoihin (roskapuita, että ei siinä mitään vahinkoa ole tapahtunut) kylttejä, joissa on reittikartta ja tieto siitä kuka reitin on perustanut (Raision kaupunki ja Kaanaan omakotitaloyhdistys).
Raision kaupunki voisi, kun kerran tätä metsäaluetta ei kuitenkaan ole millään lailla aidattu, vaikka siitä nyt sellainen luonnontilainen koirapuisto ilmeisesti on tehtykin, todellakin kertoa tätä aluetta koskevat koirakurisäännöt. Kaanaan omakotialueen koiran omistajia vartenhan tämä reitti nyt lähinnä on kuitenkin perustettu. Ehkäpä sinne tulee ihan laavukin? Mahdollisesti reitti myös valaistaan?
Mutta koska tämän metsän läpi on kuljettu jo ennen kuin Kaanaan omakotialue lähti leviämään, ja todellakin harvoin - voi oikein sanoa eräänkin koiriansa vapaanaa juoksuttaneen yliopistoihmisen, siis oikein mahti-ihmisen eräässä toisessa paikassa käyttämiä sanoja lainaten, että kiva mettä kun - kohtasi muita ihmisiä saati irrallaan juoksevia koiria!
Juu, ja rahaa kaupungilla tietty tällaisiin hyviä veronmaksajia palveleviin juttuihin riittää, vaikka muuten talous kuralla onkin.
Sen sijaan kaupungilla ei ilmeisesti rahaa hoitaa siellä samaisella alueella, vesitornin juurella olevia romuja pois! Asiasta on heille ilmoitettu, vastasivat, että käyvät tarkistamassa tilanteen ja toimenpidetarpeen. No, tuleeko niistä romuista jotain puuhatelineitä alueella ulkoileville porukoille. Vai onko romut onnistuttu työntämään niin hyvin sinne tornin juuren taakse piiloon, ettei kaupungin mies niitä edes nähnyt!
Mitkä ovat koirasäännöt? Ettei tarvi kuunnella jonkun teini-iän hädin tuskin ylittäneen tyttelin isottelua ja älyttömiä puheita onnellisuuksista! Ja juu, jos siellä vapaana koiria saisikin juoksuttaa, niin huudapa se karvakasas pois sieltä missä sitä ei kuitenkaan kaivata, sen sijaan että virnuilet älyttömän näköisenä matkan päässä! - Anonyymi
Kommentoidaan vielä sitä tytteliä, kun sen kanssa vielä toistamiseen tuli sanailua.
Oli muuten aika huvittavan näköinen kun se sitten lopulta onnettoman näköisenä jäi siihen tielle pyörimään karvakasansa kanssa. Onnellisuuksissaan!
Mun ei tarvi sinun koiristas mitään muuta tietää kuin se, että se koira ei saa häiritä muiden ihmisten kulkua, muiden ihmisten tai muiden eläinten!
Kaivetaanko verta nenästä? Ihan sama kuule, vaikka se kaupunki vastais, että juu, tässä metsässä saa juoksuttaa koiria vapaana milloin tahansa ja kuka tahansa. Mutta kun se alue ei ole aidattu, niin silloin sinne on myös muilla ihmisillä oikeus mennä ja kulkea, ihan jokamiehenoikeuksin. Ja kuten sanottu, vaikka se sun koira saisikin juosta vapaana ja olla iloinen ja onnellinen, yhtä onnellinen kuin älytön emäntänsä, niin kato, se koira ei siltikään saa häiritä millään muita ihmisiä!
Onkohan tällä tyttelillä muuten veljeä, ihan samoja piirteitä tyypillä joka ajelee pyörällänsä eräällä toisella ulkoilualueella ja käyttäytyy yhtä älyttömällä tavalla kuin tuo tytteli. On nää nuoret, ne on taas niitä älykkäitä ajattelijoita! - Anonyymi
Ulkoilureitti.
Vielä toissa kesänä siinä Isovuorta kiertävien pikkuteiden laidalla eräässä kohtaa yritti ylös ponnistaa jättiputken taimi. Tiedä sitten hävisikö, kun varren päälle astuen katkaisin.
Aiemmihan tuota fototoksista haitallista kasvia oli kunnon esiintymänä siellä metsän puolella. - Anonyymi
Koira-asiaan Raision kaupunki vastaa:
Kiitos palutteesta, yleisen järjestyksen ja turvallisuuden säilyttämiseksi haltijan on pidettävä koira kytkettynä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3492997Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591235- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837