Vastuutonta pelleilyäkö ?

Anonyymi

Karjalaisen luin ja kauhistuin. Enkä minä sitten muuta pystynyt tekemäänkään. Tähän saakka olen pitänyt Energian myyntivouhotusta hölynpölynä ja suhteellisuudentajunsa menettäneiden pöllöilynä ja etten sanoisi "p.....luna. Merkillisenä pidän valtuutettujemme touhua, jos he alistuvat sinistyneinä kaupungin ylimmän johdon tahtoon panna tuottava nurkkapylväs "lihoiksi"! Edellisen kerra, kun myyntitemppua yritettiin, olivat Kepulaiset valtuutetut lähes kaikki myynnin kannalla. Jon nyt näin tapahtuu, en viitsi vielä luetella sitä litaniaa, minkä ilmoille joikhaan, jos yksikin kepulainen nostaa peukun myynnin puolesta. Kun Kepusta joskus 80-luvun lopulla tuli valtuuston suuri ryhmä, oli yhteistyö vasemmiston kanssa valttia. Asiat on hoidettu neuvotellen, mitä nyt jostakin koiraverosta on tietämäni mukaan joskus rivit hajonneet.
Tuntuu siltä kuin osa nykypoliitikoista ajattelevat kovin lyhytnäköisesti vain itseään ja tätä päivää. Ajatus ei kanna tuota tuonnemmaksi. Jos tämä muuntajapiiri aiotaan säilyttää itsenäisenä, on sen kaikki tuloläteet pidettävä kämmenellä ja menoja lisäävät moolokin kidat on pyrittävä pyyhkimään kirjanpidosta pois eli turhat menot on saatava minimiin.Miksi tuottava yritys yritetään myydä ja tappiorysät pidetään kaupungin omistuksessa verosenttejä nakertamassa? Mä kysyn vaan?

6

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hotelli ravintola tuottaa tappiota, kaivos on tuhonnut miljoonia veroeuroja vuosien varrella. Mikään muukaan kaupungin "bisnes" ei juuri kulujaan peitä..

      Energia tuotti 2019, 2 miljoonaa euroa selvää rahaa, saattaa myös olla ainoa bisnes josta joku maksaa jotakin.. Kaivos ja hotelli eivät kelpaa kenellekään.. Mikä järki myynnissä ? Pilkkahinnalla kuitenkin myydään ja vielä omistajiltaan (kuntalaiset) salaa, onko edes LAILLISTA tehdä näin ??

      EI MYYDÄ tuottoisaa firmaa, laitetaan lappu luukulle matkailussa ja hotellissa, säästöä tulee helposti 100 - 200 000 euroa vuodessa..

      • Anonyymi

        Sinulla ovat samat ajatukset kuin minulla. Turhakkeet ajetaan alas ja pidetään tuottava Energia omistuksessamme.


    • Anonyymi

      Itse asiassa mitään ei ole tehty salassa. On vain yhtiöiden välisiä sopimuksia joiden yksityiskohdat eivät ole julkisia. Mitään ei ole salailtu. Jokaisen on hyvä ymmärtää, että koskaan, kun keskustellaan yhtiöiden välisistä kaupoista niitä ei käydä toreilla eikä turuilla. Jo yksistään tarjousten jättäjät edellyttävät että asia ei ole julkinen ennen kuin on päätöksiä olemassa suuntaan tai toiseen. Sama koskee kaikkia tarjouspyyntöjä sekä tarjouksia. Ja koko Outokummun kaupungin historiassa ei ole yhtä hyvää kauppaa tehty kuin oli kyseinen energiayhtiön kauppa. Tulevaisuudessa pienellä yhtiöllä olisi vaikeuksia kovassa kilpailussa isojen yhtiöiden kanssa. Nyt on leveämmät hartiat sekä energiayhtiöllä, että puskuria rahastoissa kaupungilla. Itse olen ihan hyvällä omalla tunnolla voinut sanoa, että teimme järkevän päätöksen ja neuvottelijat osasivat neuvotella meille kaupunkina hyvän kaupan.

    • Anonyymi

      Ulkomaan sijoittajilla aihetta juhlaan. "Outokummun Energia ilmoitti vuosi kauppojen teon kunniaksi 6,5 prosentin sähkönsiirtohintojen noususta."

      • Anonyymi

        Olisitte kuunnelleet Perussuomalaisia kun olivat täysin oikeasssa energian kaupasta johtuviin ongelmiin yli suurien laskunen muodossa jotka vain suurenee. Lisäksi kaukolämmitys tulee kalliiksi monelle että autioituvia taloja tulee paljon kaupungin asemakaavalle lisää...


    • Anonyymi

      Vastuuttomat paikkakunnan asialla. 1.7 alkaen sähkön hinta nousee taas. Kiitos teille jotka möitte okun energian.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      81
      5950
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      292
      4887
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2618
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      41
      2547
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1608
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1481
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1397
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      132
      1345
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      109
      1304
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1271
    Aihe