Karjalaisen luin ja kauhistuin. Enkä minä sitten muuta pystynyt tekemäänkään. Tähän saakka olen pitänyt Energian myyntivouhotusta hölynpölynä ja suhteellisuudentajunsa menettäneiden pöllöilynä ja etten sanoisi "p.....luna. Merkillisenä pidän valtuutettujemme touhua, jos he alistuvat sinistyneinä kaupungin ylimmän johdon tahtoon panna tuottava nurkkapylväs "lihoiksi"! Edellisen kerra, kun myyntitemppua yritettiin, olivat Kepulaiset valtuutetut lähes kaikki myynnin kannalla. Jon nyt näin tapahtuu, en viitsi vielä luetella sitä litaniaa, minkä ilmoille joikhaan, jos yksikin kepulainen nostaa peukun myynnin puolesta. Kun Kepusta joskus 80-luvun lopulla tuli valtuuston suuri ryhmä, oli yhteistyö vasemmiston kanssa valttia. Asiat on hoidettu neuvotellen, mitä nyt jostakin koiraverosta on tietämäni mukaan joskus rivit hajonneet.
Tuntuu siltä kuin osa nykypoliitikoista ajattelevat kovin lyhytnäköisesti vain itseään ja tätä päivää. Ajatus ei kanna tuota tuonnemmaksi. Jos tämä muuntajapiiri aiotaan säilyttää itsenäisenä, on sen kaikki tuloläteet pidettävä kämmenellä ja menoja lisäävät moolokin kidat on pyrittävä pyyhkimään kirjanpidosta pois eli turhat menot on saatava minimiin.Miksi tuottava yritys yritetään myydä ja tappiorysät pidetään kaupungin omistuksessa verosenttejä nakertamassa? Mä kysyn vaan?
Vastuutonta pelleilyäkö ?
6
118
Vastaukset
- Anonyymi
Hotelli ravintola tuottaa tappiota, kaivos on tuhonnut miljoonia veroeuroja vuosien varrella. Mikään muukaan kaupungin "bisnes" ei juuri kulujaan peitä..
Energia tuotti 2019, 2 miljoonaa euroa selvää rahaa, saattaa myös olla ainoa bisnes josta joku maksaa jotakin.. Kaivos ja hotelli eivät kelpaa kenellekään.. Mikä järki myynnissä ? Pilkkahinnalla kuitenkin myydään ja vielä omistajiltaan (kuntalaiset) salaa, onko edes LAILLISTA tehdä näin ??
EI MYYDÄ tuottoisaa firmaa, laitetaan lappu luukulle matkailussa ja hotellissa, säästöä tulee helposti 100 - 200 000 euroa vuodessa..- Anonyymi
Sinulla ovat samat ajatukset kuin minulla. Turhakkeet ajetaan alas ja pidetään tuottava Energia omistuksessamme.
- Anonyymi
Itse asiassa mitään ei ole tehty salassa. On vain yhtiöiden välisiä sopimuksia joiden yksityiskohdat eivät ole julkisia. Mitään ei ole salailtu. Jokaisen on hyvä ymmärtää, että koskaan, kun keskustellaan yhtiöiden välisistä kaupoista niitä ei käydä toreilla eikä turuilla. Jo yksistään tarjousten jättäjät edellyttävät että asia ei ole julkinen ennen kuin on päätöksiä olemassa suuntaan tai toiseen. Sama koskee kaikkia tarjouspyyntöjä sekä tarjouksia. Ja koko Outokummun kaupungin historiassa ei ole yhtä hyvää kauppaa tehty kuin oli kyseinen energiayhtiön kauppa. Tulevaisuudessa pienellä yhtiöllä olisi vaikeuksia kovassa kilpailussa isojen yhtiöiden kanssa. Nyt on leveämmät hartiat sekä energiayhtiöllä, että puskuria rahastoissa kaupungilla. Itse olen ihan hyvällä omalla tunnolla voinut sanoa, että teimme järkevän päätöksen ja neuvottelijat osasivat neuvotella meille kaupunkina hyvän kaupan.
- Anonyymi
Ulkomaan sijoittajilla aihetta juhlaan. "Outokummun Energia ilmoitti vuosi kauppojen teon kunniaksi 6,5 prosentin sähkönsiirtohintojen noususta."
- Anonyymi
Olisitte kuunnelleet Perussuomalaisia kun olivat täysin oikeasssa energian kaupasta johtuviin ongelmiin yli suurien laskunen muodossa jotka vain suurenee. Lisäksi kaukolämmitys tulee kalliiksi monelle että autioituvia taloja tulee paljon kaupungin asemakaavalle lisää...
- Anonyymi
Vastuuttomat paikkakunnan asialla. 1.7 alkaen sähkön hinta nousee taas. Kiitos teille jotka möitte okun energian.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328396Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur5017666SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2225719Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en974789Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474664Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1714526Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1104497Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254385Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144226Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03850