ja useimmille muillekin suomi on se vahva kieli - mutta erilaisia kaksikielisyyksiä on ja saa olla. Ei tämä ole ongelma. Vain todellisuudelle vieras pakkoruotsijärjestelmä tuottaa ongelmia.
Suomen kieli yhdistää Suomessa, yhdeksän kymmenestä puhuu sitä äidinkielenään
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä on halu tehdä hyvää toisillemme, luotetaan toisiimme ja mahdollistetaan erilaiset unelma, erilaiset valinnat, myös kielissä.
- Anonyymi
Luotetaan, sallitaan - vapaus!
- Anonyymi
Onneksi Suomen lukiolaiset eivät ole aivopestyjä vaan heillä on selkeä näkemys kansalliskielistämme:
Suomen parhaaksi uudeksi itsenäisyysjulistukseksi on valittu Kuopion Lyseon lukion neljän oppilaan tekemä Suomalaiset!-teksti.
Kansalliskielemme suomi ja ruotsi, vähemmistökieliämme unohtamatta, ovat kauniita ja niitä tulee vaalia. Toisaalta tulevaisuuden maailmassa emme pärjää omaan kuoreemme sulkeutumalla. Meidän pitää arvostaa ja kehittää myös muiden kielten osaamista maassamme ja muualla. Emme voi onnistua tavoitteissamme ja luoda tulevaisuuden Suomea, jos emme ymmärrä muita eikä meitä ymmärretä.
Muuttuvassa maailmassa ei pärjää ilman ystäviä. Pohjoismaat ovat lähimpiä ja ajatusmaailmaamme vastaavimpia kumppanimaitamme. Olemme luoneet paljon yhdessä, luokaamme siis vastaisuudessakin uutta hyvää tillsammans.- Anonyymi
Pohjoismaiden kanssa puhumme englantia. Niissä englanti on se rakastettu yhteinen aloittava vieras kieli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pohjoismaiden kanssa puhumme englantia. Niissä englanti on se rakastettu yhteinen aloittava vieras kieli.
Aivan :)
- Anonyymi
Mutta pakkoenglanti jyrää, joten eiköhän ongelmasi kohta korjaanu ihan itsestään.
- Anonyymi
Valinnaisaine se englanti. Rakastettu.
- Anonyymi
Elämässä on niin valtavasti mahdollisuuksia - miksi estää nuoria käyttämästä niitä vaatimalla ruotsin pakollisuutta? Valinnainen ruotsi toimii niillä, jotka sen todella haluavat.
- Anonyymi
Realistinen lähtökohta.
- Anonyymi
Suomen kieli yhdistää, pakkoruotsi erottaa
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1726213- 1471724
- 1131518
- 511270
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46932Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢29860Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu97846Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5799Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan226752- 41749