Skoda, laadukas länsiauto

Otsikkosanat kertovat näkemykseni Skodasta.
Kuljin muutama päivää sitten kolmella taksilla. Autot olivat samanlaiset, kahdessa luki VW, yhdessä ei mitään. Se oli suuren taksiyhtiön auto, kela-ajossa. Kysyin kuljettajalta ajaako hän muutakin kuin kela-kyytejä. Sanoi että ajaa mutta Volvolla. Volvolla ajan minäkin ja aion merkissä pysyä, mutta kyllä myös Skodalla kehtaisin ajaa.

Eräällä entisellä työkaverillani on mökki pitkän yksityistien takana. Käyvät usein siellä myös talvella. Hän olisi halunnut ostaa nelivetoisen Skodan, mutta vaimolle se ei kelvannut, ja ostivat Mazdan. Siellä nyt sutivat vajaavetoisella Mazdallaan. Onko Skoda yhä niin itäauton maineessa, ettei se kelpaa taksissa kuin kela-ajossa, eikä naisille. Mutta onhan Tsekki paljon lännempänä kuin Suomi ja kuuluu Keski-Eurooppaan.
Koko itäautokäsitteestä voitaisiin jo luopua, kun autoja tehdään kaikkialla maailmassa, myös Skodaa useassa maassa. Tosin myös Venäjällä, mutta tehdäänhän Venäjällä myös Mersuja.

1

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainoa oikea skooda oli takatuuppari, muut ovat volkkareita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2160
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      182
      1948
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      855
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      802
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe