Kehkojen vihlonta/polte liikkuessa

Anonyymi

Onko muilla ilmennyt tätä?

Tuo tunne tulee jo lyhyellä matkalla kun reippaasti kävelee ulkona. Oikeastaan hengästymisen yhteydessä ja varsinkin jos ylämäkeä tai portaita kävelee. Ja ei tarvitse olla tuulinen keli tai pakkasta. Henkeä ei samaan aikaan oikeastaan ahdista, kuin ehkä vähän, mutta se voi olla myös sitä hengästymistä.

Tämä oireilu on alkanut nyt syksyllä. Astma on todettu vuosi sitten. Mietin voiko astmalääke aiheuttaa tuota vihlontaa ja poltetta hengästyessä kun viime syksynä ei ollut tätä oiretta. Aluksi oli käytössä budesonid mutta se aiheutti sammasta, joten se loppukeväästä vaihettiin flixotideen ja se on edelleen käytössä. Budesonidin aikaan tätä oiretta ei ollut. Mutta liittyykö tämä edes lääkkeeseen hmm.

Lääkärillä kävin, mutta ei osannut sanoa vielä asiaan mitään. Käski aloittaa ottaa ennen hoitavaa lääkettä avaavaa että hoitava lääke menisi paremmin keuhkoihin asti ja näin lievittäisi oirehintaa. 2 viikkoa mennyt, eikä ole ollut vaikutusta.

Liittyykö tämä edes astman oireisiin. Alkanut miettimään johtuisiko tämä jostain muusta keuhkosairaudesta..

0

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kunpa minä tietäisin

        Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
        Ikävä
        26
        2456
      2. paras asia kaivatussasi?

        ❤️‍🔥
        Ikävä
        114
        2086
      3. Vihaan sua todella paljon.

        Tiedoksi vaan 🙃
        Ikävä
        121
        1749
      4. Syitä välttelyyn

        En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
        Ikävä
        45
        1577
      5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

        Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
        Ähtäri
        9
        1497
      6. Miksi kaivattunne

        ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
        Ikävä
        90
        1075
      7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

        Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
        Maailman menoa
        123
        1054
      8. Pelottaa kohdata hänet

        En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
        Ikävä
        87
        975
      9. Olisin halunnu vaan tutustua

        Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
        Ikävä
        35
        967
      10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

        Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
        Ikävä
        15
        959
      Aihe