Älä omista mitään tärkeää

Vain siten voit olla vapaa omistamisen illuusiosta 👍
Maaksi se muuttuu kuitenkin lopulta 🤷‍♂️
Joten jos vain kerran täällä vaellat niin miksi näpertelet pikkuruisia?
Kuka edes olet?

4

146

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täytyy todeta, että olen itse täysin vastakkaista mieltä. Omaisuus tuo turvaa ja madaltaa elämisen kustannuksia.

      Aika harva pystyy esim. eläkeikäisenä maksamaan vuokraa, vaan silloin täytyy olla jo oma maksettu asumus, että pystyy pitämään elintasosta kiinni. Jos makselee kalliita vuokria, niin siinä saattaa laistaa muusta, ruuasta, ravinnosta ym. ja se tuo ongelmia.

      Omaisuus myös rauhoittaa ihmistä, kun itse maksaa ja omistaa asioita, niin niistä pitää parempaa huolta.

      Useasti vuokralla asuvat ja muut ei-mitään-omistavat maksattavat asumisensa ja elämisensä muilla ja se nostaa jokaikisen ihmisen elämisen kustannuksia.

    • Anonyymi

      Rahan arvostus lakkaa ja luonto arvot tulevat tilalle, kapitalismi nujerretaan sosialismin tieltä?🎃🎃🎃🎃

      • Anonyymi

        Siinä onkin ongelma, sosialismi ei ratkaise mitään, ei ympäristökysymyksiä varsinkaan.

        Ihmisen luonne on sellainen, että se välittää itsestään ja muutamista läheisistä ihmisistä. Ongelma tulee yhteisomistuksesta, jos kaikkien pitäisi tehdä yhteiseksi hyväksi jotain. Lopulta kansa laiskistuu, eikä millään ole kovin suurta merkitystä.

        Asiaa voisi testata esim. omakotitalojen naapureilla, sovitaan keskenään, että "sinä leikkaat minun nurmikon ja minä sinun". Lopputulos ei välttämättä ole laadukas, koska on melko sama, miltä naapurin nurmikko, tai mikä tahansa muu asia näyttää. Kun itselleen tekee, niin saa sellaisen, mihin kyvyt riittää.

        Myös kommunismissa on eliittijoukkoa, entisessä neuvostoliitossa se oli nimeltään "nomenklatuura", n. 3 miljoonan ihmisen joukko, jolla oli erioikeuksia, parempia asuntoja, parempi elintaso ja terveydenhoito, kuin tavallisella kansalla.

        Pieni eliitti eli herroiksi työväen kustannuksella ja elintasoero oli aivan varmasti suurempi, kuin kapitalistimaissa.


      • Anonyymi

        Ja mikähän olisi rahaa parempi ja käytännöllisempi väline, jolla mitataan eri asioiden arvostusta ja ohjataan ihmisten ja yritysten käyttäytymistä?
        Vaikkapa juuri luontoarvoja....

        Mitä ongelmia maailmassa sosialismi on ratkonut? Ja missä? Voinet varmasti valaista meitä muita....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9632
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4387
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3965
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3831
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      202
      3387
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2844
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1377
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1366
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1174
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1151
    Aihe