Sain jonkinlaisen oivalluksen kun olin suihkussa liittyen onnellisuuteen. Seisoskelin lämpimässä suihkussa ja katselin ja hengittelin ylöspäin nousevaa lämmintä höyryä. Ajattelin että mitä se tarkoittaisi että olisin oikeasti onnellinen. Siis oikeasti. Tajusin että olen ollut pitkään jumissa vanhoihin menettelytapoihin - vanhoihin tapoihini etsiä onnea, jotka joskus antoivat onnea vähäksi aikaa ja joskus taas eivät sitä tuoneet. Olin kiitollinen pesuhuoneesta ja katossa olevasta lampusta jota en ollut huomannut edes katsoa pitkään aikaan. Ollakseni oikeasti iloinen, minun ei pidä tavoitella sitä sillä tavalla kuin aikaisemmin, jonkin tietyn toimintatavan kautta, mikä on ennen toiminut, mutta nyt lakannut toimimasta. Minun pitää vain tehdä jotain mistä tykkään - sen aikaa kun huvittaa. Sitten teen jotain muuta, mitä huvittaa.
Oivallus suihkussa
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Olen minäkin onnellinen silloin kun huvittaa tehdä jotain ja on nukkunut hyvin, mutta useimmiten ei huvita enkä kuitenkaan saa nukutuksi.
- Anonyymi
Niin, se uni on kaiken aa ja oo.
Hyvän yön jälkeen huomaan kauneutta herkemmin. Uusi kaunis, kirjava ruska pihassa.
Metsässä sammaleen ja muun vihreyden sinfonia.
Voin tuntea iloa ja onnea ihan itsekseni. Olen energinen, kaikki asiat tuntuvat olevan kohdallaan.
Sellainen olotila jos on suurimmaksi osaksi, ihmiset haluavat olla sellaisen positiivisen ihmisen seurassa. Haluan ihmisten seuraa, samanlaisten.
- Anonyymi
Onni ja onnellisuus voivat koostua monista pienistä asioista.
Ei tarvitse havitella jotain suurta ja mahtavaa tullakseen onnelliseksi, se ei välttämättä onnistu koskaan, tai ainakaan kovin helposti.
Itsekin kun joitain vuosia sitten muutin uuteen asuntoon niin yhtenä päivänä tuli vain sellainen lämmin onnen tunne rintaan asti, tuntui tosi hyvältä, olin onnellinen kun oli uusi koti.
Olen kyllä edelleen onnellinen täällä samassa kodissa. Tämä onnen tunne ei katoa niin pitkään aikaan kun täällä saan asua.
Elämäni ei ole jatkuvaa onnellisuutta mutta juuri ne pienet onnen hetket pitävät elämää yllä ja auttaa jaksamaan päivästä, viikosta, kuukaudesta ja vuodesta toiseen.- Anonyymi
Onni tulee siitä kun oppii arvostamaan pieneltä tuntuvia asioita elämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696