Olen ylipainoinen ja rasvaa siis kehossa on. Uskoisin, että rasvaa 35% ja lihasta saman verran. Nestettäkin aikalailla, kun aineenvaihdunta ei toimi. Olen huono nukkumaan. Seksi kiinnostaa, mutta munat surkastuu ja en luota itseeni. Se on sellaista suorittamista. Läskit on tiellä ja epävarmaa toimintaa.
Auttaisiko testokorvaushoito? Pari vuotta sitten jo entikrinologi sanoi, että katsotaan vuoden päästä. Meinasi että 10 kilon painon pudotus auttaisi näkemään tarvitaanko testokorvaus. Olen sitten lihonut 10 kiloa lisää.
Kannattaako minun siis mennä hakemaan se testoresepti ja onko sitä mutään riskejä, kun puhuvat jostakin aromatisoitumisesta?
Testokorvaushoito ylipainoiselle
7
138
Vastaukset
- Anonyymi
Vitun läski laihduta
- Anonyymi
Olen yrittänyt laihduttaa,. Ei ole niin yksinkertaista aina jos on sairauksia jotka lihottaa ja työ joka aiheuttaa esimerkiksi uniongelmia.
- Anonyymi
Ylipaino on testosteronikorvaushoidossa riski, mutta ei este. Itse olen kyseisellä hoidolla ollut 2 vuotta ja olen ylipainoinen itsekin. Painoa on hyvä saada pois jo veritulppariskin takia, niiku monessa muussa "erikoislääkehoidoissa".
Tietämättä sun mittoja tai elämäntapoja nyt lainkaan, en oo varma sitten oks siinä jotain rajaa missä vaiheessa sitä ei edes anneta. Tupakoinnin tiedän ainakin olevan hyvä lopettaa (jos tupakoit, otherwise ei koske sinua) myös veritulppariskin takia, mutta en ainakaan ole kuullut että isokin ylipaino estäisi korvaushoidon, voin olla myös väärässä.- Anonyymi
Ja jatkaakseni, suositeltavaa ainakin olisi painonpudotus, jolloin korvaushoitoa ei välttämättä tarvitse. Jos sulla on sen puolesta hankaluuksia, keskustele lääkärin kanssa asiasta enemmän.
Pahoittelen jos ei tästä ollut apua, mut tämä on mun neuvoni asiaan - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja jatkaakseni, suositeltavaa ainakin olisi painonpudotus, jolloin korvaushoitoa ei välttämättä tarvitse. Jos sulla on sen puolesta hankaluuksia, keskustele lääkärin kanssa asiasta enemmän.
Pahoittelen jos ei tästä ollut apua, mut tämä on mun neuvoni asiaanSiis yleensä lääkäriin mennessä kysytään juotko ja tupakoitko. Jos vastaat kyllä, vähän, niin diagnoosihan on valmis. Juominen ja tupakointi on syy kaikkeen. Miten se ulkomailla onkin toisin? Meillä on tehty alkoholista syy kaikkeen vaivaan, vaikka alkoholinkulutus laskee ja ihmiset lihoo vain ja voi huonommin. Seuraavana tulee lihavuus, ja sillä selitetään myös kaikki ja ohjeistetaan laihduttamaan. Sekö on niin helppoa aina? Mutta ei todellakaan ole niin helppoa laihtua kun ikää tulee, jotain sairauksia joita ei edes tutkita ja jos on vaikkapa vuorotyö ja siksi huono palautuminen.
Kuten lukea saatat, itselläni on aika paljon lihasta jos ajatellaan kuin huonossa elämäni huonoimmassa kunnossa olen. En tiedä mikä minua lihottaa. Alkoholin olen välillä jättänyt pois ja lihonut enemmän. Muutenkin otan ehkä kerran kahdessa viikossa muutaman paukun ja saunakaljan. En tupakoi.
Jos siis pyydän erikoislääkäriltä sen testokorvaushoidon etävastaanotolla, niin tuleeko siitä ongelmia ja auttaako se minua laihtumaan? Alkaako tissit kasvaa kuten joku jossakin väitti jne, vai saanko siitä testosta energiaa liikuntaan ja aktiivisempaan elämään ja parempaan seksiin?
Jo lääkäriaikoja testoasioissa varatessa minulle sanottiin, unohda endogrinoiogi, jos oikeasti haluat apua. Urologi olisi suoraan antanut testoa, joka olisi varmaan ollut parempi silloin näin jälkikäteen ajateltuna. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis yleensä lääkäriin mennessä kysytään juotko ja tupakoitko. Jos vastaat kyllä, vähän, niin diagnoosihan on valmis. Juominen ja tupakointi on syy kaikkeen. Miten se ulkomailla onkin toisin? Meillä on tehty alkoholista syy kaikkeen vaivaan, vaikka alkoholinkulutus laskee ja ihmiset lihoo vain ja voi huonommin. Seuraavana tulee lihavuus, ja sillä selitetään myös kaikki ja ohjeistetaan laihduttamaan. Sekö on niin helppoa aina? Mutta ei todellakaan ole niin helppoa laihtua kun ikää tulee, jotain sairauksia joita ei edes tutkita ja jos on vaikkapa vuorotyö ja siksi huono palautuminen.
Kuten lukea saatat, itselläni on aika paljon lihasta jos ajatellaan kuin huonossa elämäni huonoimmassa kunnossa olen. En tiedä mikä minua lihottaa. Alkoholin olen välillä jättänyt pois ja lihonut enemmän. Muutenkin otan ehkä kerran kahdessa viikossa muutaman paukun ja saunakaljan. En tupakoi.
Jos siis pyydän erikoislääkäriltä sen testokorvaushoidon etävastaanotolla, niin tuleeko siitä ongelmia ja auttaako se minua laihtumaan? Alkaako tissit kasvaa kuten joku jossakin väitti jne, vai saanko siitä testosta energiaa liikuntaan ja aktiivisempaan elämään ja parempaan seksiin?
Jo lääkäriaikoja testoasioissa varatessa minulle sanottiin, unohda endogrinoiogi, jos oikeasti haluat apua. Urologi olisi suoraan antanut testoa, joka olisi varmaan ollut parempi silloin näin jälkikäteen ajateltuna.Jumitu sinne peräkamariis ja mässää munasi kuolioon säälittävä luuseri
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jumitu sinne peräkamariis ja mässää munasi kuolioon säälittävä luuseri
En kait minä nyt peräkammariin jää, kun en ole siellä ollutkaan. Sinä ilmeisesti olet? Sinä runkkari tässä pahin luuseri olet. Netissä poju uskaltaa räkyttää. Paskahousu .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614198KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1152752Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452252Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291913- 241843
- 281566
- 171420
- 731360
- 1461307
- 311178