MS Estonian hautarauha

Miksi Estonian hautarauha ei koske kaikkia. Hyllyllä on todistettavasti käyty, esim. Hitsattu irti kaiteet. Miksi hautarauhaa valvovat Suomen viranomaiset sallivat tämän.
20351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Hitsaamalla tosin jotakin kiinnitetään johonkin, ei irroiteta...

Äänestä
  • Korjaan puolesta: POLTTOLEIKATAAN - teknisesti liki sama asia.

    Äänestä

Koska Estonian hylky on kansainvälisellä vesialueella eikä Suomen viranomaisilla ole siellä toimivaltaa.

Yksinkertaista rakas Watson ;)

Äänestä

Käythän sinäkin tuntemattomien haudoilla.
Joka kerta, kun käy hautausmaalla sinä menet lukuisten tuntemttomien hautojen ohi ja katselet niitä.
Kun kävelet ukona, et koskaan tiedä monenko vanhan raadon päällä kävelet.

Hylkyä voi katsella ulkopuolelta, kuinka paljon tahansa, se on vain hautakiveä vastaava monumentti. Sisälle meno on eri juttu.

Uudet kuvat hylystä on osoittanut, että alkuperäinen tutkimus on hosuen tehty ja ehkä totuutta on peitelty, joten jatkotutkimukset on tervetulleita.

Äänestä
  • Vaikuttaa siltä, että hautarauha on suojaamassa niitä tahoja jotka siellä ovat touhunneet. Suomi siis kustantaa kallista valvontaa, että näillä on työrauha. Aika erikoista eikö vain

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikuttaa siltä, että hautarauha on suojaamassa niitä tahoja jotka siellä ovat touhunneet. Suomi siis kustantaa kallista valvontaa, että näillä on työrauha. Aika erikoista eikö vain

    Asialliseen kysymykseen asiallinen vastaus: hautarauhaa koskevaa sopimusta eivät kaikki maat, (kuten mm. USA ja Saksa) eivät ole ratifioineet. Sen sijaan Viro, Suomi ja Ruotsi ovat. Parhaillaan Ruotsissa on meneillään oikeusprosessi epäillystä hautarauhan rikkomisesta, josta tullee aikanaan päätös. Epäiltyinä on nimenomaan kaksi RUOTSALAISmiestä.
    https://yle.fi/uutiset/3-11123354
    https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/vastsvensk-misstankt-for-inblandning-i-estonia-dykning
    Lue tämäkin, opit lisää:
    https://archive.is/Orpq1

    Äänestä

  • Ai että oikein on kulutettu satoja miljoonia valvontaan? Ihanko oikeasti? Laitapa jokin lähde tälle tiedolle.
    Rajavartiolaitoksen vuosikustannukset ovat luokkaa 250 miljoonaa. Siinä ei sitten ole paljon muuta tehtykään kuin valvottu Estoniaa :)

    Äänestä

Siellä olis laivassa paljon kuparia, kun joku hoksaisi alkaa rahtaamaan ylös. Joku venäläinen firma kenties ?

Äänestä

kummallista ettei venäläiset ole kiinnostuneita käymään siellä tutkimassa, heidän aseitahan siellä salakuljetettiin. Saisi komeat lööpit venäjän mediaan kun asiaa oikein ronkittaisi. Venäläisillä olisi varmaan kalusto vaikka nostaa koko laiva ja viedä laajempaan tutkimukseen johonkin venäjän satamaan.

Äänestä

Joskus vielä totuus tulee ilmi kun aikaa kuluu , kunhan uskaltavat kertoa totuuden.

Äänestä

Estonia upposi kun myrskyssä keulavisiiri petti ja vesi valtasi autokannen. Reiät aluksen rungossa tulleet kun alus tömähti pohjaan ts. kyljen teräslevyt repesivät.

Mistä ihmeestä porukat keksivät jotain salaliittojuttuja tai että kyydissä olisi ollut venäläistä sotakalustoa? Kuulostaa samalta kuin Trumpin vaalipetossekoilut.

Jos Estonia nostettaisiin ylös ja todettaisiin että syy oli keulavisiirin pettäminen, edelleen tietyt henkilöt jauhaisivat samaa skeidaa salaliitoistaja kuinka tutkijat kuuluvat niihin jne.

Äänestä

totuus ei pala tulessa, ainakaan uusien kuivalle maalle nostetun laivan tutkimustulessa.

Jos ei ole mitään salattavaa, sittenhän sen voi nostaa. Omaiset saavat jopa vainajien muistoesineitä hyteistä samalla, ja kierrätykseen tulee paljon terästä.

Costa COncordian nosto maksoi miljardi euroa. Tuon kokoinen laiva varmaan vähän halvempi, olisko 700 miljoonaa. Lasku Ruotsille ja Virolle. Laiva ylös ja hinaus vaikka Naantalin rymättylän telakalle.

Äänestä
  • Costa Concordia upposi matalaan veteen ja osa jäi jopa pinnan yläpuolelle. Estonia taas on syvällä ja se nostaa hintaa moninkertaisesti.
    Rahalle on parempaakin käyttöä.

    Äänestä

  • Miljardi on muuten 1000 miljoonaa....Yksikään vastaava laiva ei ole uutenakaan maksanut miljardia Euroa...

    Äänestä

Kaiteet yksinkertaisesti liimattiin irti.

Äänestä

Mitä jos Kiinassa teetettäisiin Viron ja Ruotsin kanssa yhteishankintana Estonian mallinen uusi laiva, Estonia 2. ? esim. Viking glory maksoi 190 miljoonaa ja siellä on tulossa kaikenlaista turhaa, digiä ja hienoa. Estonian kopio voisi olla sellainen retroristeilyihin tehty tavalliselle Virolaisväestölle ja kukkarolle sopiva peruslaiva. Autokannen ja keulaportin voisi jättää pois, ja satsata vaikka yleisiin tiloihin enemmän, merivesiuima-allasta, isompaa diskoa, mekaanisia flippereitä jne. Uima-allasosastolla voisi olla sellainen yksi suuri uima-allas jossa ajelehtisi muutamsa pelastuslautta. Niihin voisi kiivetä halutessaan uinnin ohella. Tasatunnein voisi käynnistyä sellaiset aaltokoneet, joita käytetään keski-eurooppalaisissa ulkouimahalleissa.

Äänestä
  • Siitä vaan ideoimaan ja hakemaan rahoitusta.
    Jos rahoitusta ei tule, niin siinä saat vastakusen kysymykseen, "mitä, jos"

    Äänestä

Sillä "hautarauahalla" ei ole laillista perustetta.

Äänestä
  • Sillä on nimenomaan laillinen peruste: 30.6.1995/903

    Äänestä

  • "Laki matkustaja- alus M/S Estonian hylyn rauhoittamisesta", tullut voimaan presidentti Ahtisaaren ja oikeusministeri Niinistön allekirjoituksilla 1995!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi Estonian hautarauha ei koske kaikkia. Hyllyllä on todistettavasti käyty, esim. Hitsattu irti kaiteet. Miksi hautarauhaa valvovat Suomen viranomaiset sallivat tämän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu