Todella omituista

Anonyymi

Tohmajärven somessa muutama henkilö yrittää nostaa meteliä vauvarahaata. Lienevät lupautuneet ehdolle kuntavaaleissa.
Omiyuista, jos lapsi tehdään viiden sadan euron palkkiolla. Outoa, jos lapsintehdään ja sitten huomataan, että kallispa on.
Mitään outoa ei ole siinä, että huostaanotot ja lastensuojelu kurittavat julkisen sektorin taloutta.

kuolevan kunnan kuolinkorinaa. Toki siellä näemmä lietsovat koronakuskaukseen kytköksissä olevatkin.

7

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Seuraavaksi vissiin vaaditaan astutusrahaa.
      On rakennettu koulut ja urheilupaikat, joilla jälkikasvun on näemmä hyvä revitellä autolla. Joku valtuutettu totesi, että käytännössä päivähoidossa kaikki ovat halvimmalla tai maksuttomalla paikalla. Ja veronmaksajat maksavat.
      Lapsia syntyy yhden luokallisen verran ja tällä vuosikymmenellä painuu alle kymmenen. Ja todella kallis koulu on pykätty. Lopullista hintaa ei vieä tiedetäkään.
      anuorten päihdeongelmat ovat ainakin Karjalaisen uutisten mukaan melkoiset Vähän päästä saalukea huumehöyryissään ajelleista.

    • Anonyymi

      Hienosti on kunta panostanut lapsiin. Se muutaman kympin vauvaraha on vain vaalikikkoja.

      • Anonyymi

        Tosin niitä vavoja on kovin vähän.
        Varsinainen pointti lie kuvitteellisilla väitteillä nostaa Tikkalan kiinteistöjen hintaa. Olkaa tarkkana. Käypä hinta on alle kymppitonnin. Ks Kemien kiinteistötöt.


    • Anonyymi

      TOIVON ETTÄ YMMÄRÄTTE MUUTAA POIS TÄSTÄ KYLÄSTÄ.OLEN ASUNUT MUALIMALLA JA NÄHNYT VAIKKA MITÄ.ON SE HYVÄ ETTÄ KOULUN TEKEEVÄT,VOI OLLA ETTÄ JOKU OPPII KIRJOITAMAAOIKEIN.VAUVARAAHATA.

    • Anonyymi

      Joskus huvittaa tämä rahalla ostamisen mahdollisuus - kokeilu - lähes kaikilla alueilla. Jokainen aluetta ymmärtävä. Alhainen syntyvyys maassamme 1.35 ohjaantuu puhtaasti siitä, ettei tämän päivän ihmisen fiktiivisessä mielikuvassa näy lasta. Vauvoja. Mielikuvassa näkyy paljon muita asioita. Tuohonhan liityy myös ehkäisy. Lapsi ei istu arkeen.
      No, tämäkään tila ei ole väärin elämistä tms, vaan kyse on todella ihmisen käyttäytymisestä - sen kehityksestä ja miten ympäristössä olevat asiat / maailma on vain ohjannut ihmisen tahtotilan tähän tasoon / tilanteeseen. Olisi hulluinta esim. säätää laki miten perheissä tulisi olla 4 lasta. Laki, jonka toteuttamiseen ihmisellä ei olisi valmiuksia.

      Nyt vain elämme tätä päivää, jossa lapsi / vauva ei istu aikuisuudessa olevan ihmisen arkeen. Vastuu ja huolenpito / hoiva. Ajatellen tätä lukua 1.35. Alhaista syntyvyyttä. Kun huomioi ehkäisyn ja aborttiluvut maassamme. Ihmisen alulla on melkoinen taival - viidakko - selvitä läpi tästä viidakosta ja jos ihmeen kaupalla saa päivänvalon / kehityksensä alun, niin koko paketti laitetaan.....- kunnan piikkiin. Ajatellen verovarojemme käyttöä, niin tarkoituksen mukaisempaa olisi ettei maahamme sytyisi yhtään lasta. Kunnat säästäisivät repulisen seteli euroja. No, tietenään kehityksessä ei olisi enää jatkuvuutta.

      Todella raha ei ratkaise. Jos katsomme todellisuutta / totuutta. Tänä päivänä Suomen elinympäristössä lapsiperheet elävät ja kokevat parhainta aikaa mitä Suomi voi tarjota. Koskaan Suomessa ei lapsiperheiden arki ole ollut näin helpoa fyysisellä puolella kuin nyt on. On lapsiin kohdistuvat avustukset ja perheen arkea helpottavat kodinkoneet. Mitalissa on myös toinen puoli. Koskaan Suomen historiassa lapsi perheet / vanhemmat eivät ole kokeneet niin paljon pelkotiloja kuin tänä päivänä koetaan. Lapsiin liittyen. Kun ihmisellä on fyysisesti helpompaa - sitä vaikeampaa on psyykkisesti. No, ei uutta auringon alla. Juuri tämä on sitä ihmisen / ihmislajin elämää kautta historiansa.

      Markku Lievonen

    • Anonyymi

      Vauvaraha? En tiedä millainen se on tohmajärvellä mutta kiteellähän se 500 euroa annetaan kauppiailta kerjättyinä ostokuponkeina jotka käyvät tiettyihin liikkeisiin, alkoholia ja tupakkaa ei niillä saa ostaa. Lisäksi tämä kuponkinivaska on saajalleen veronalaista tuloa täydestä arvostaan. Eli saaja joutuu noista kupongeista maksamaan veron valtiolle joka lienee n. 125 euroa...
      Aika absurdia edes puhua mistään vauvarahasta.

    • Anonyymi

      Vauvarahan maksamisesta lienee joku luottamushenkilö tehnyt taas aloitteen.

      Idea vauvarahasta on kulut, monessa väestötappio kunnassa kokeiltu.
      Enää sillä idealla ei saa laajaa julkisuutta

      Viime kuukausien Tohmajärven kunnan uutisissa ihmetyttää se, miksi johtavat viranhaltijat eivät pysy kunnassa . Nekin jotka vielä ovat, hakevat aktiivisesti muualle? Mikä mättää ?

      Jatkuva pyöröovi meininki heikentää toimintakykyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7918
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3792
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1220
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1093
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1023
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      802
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      800
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe