Ubuntu 20.01:n kanssa ääniongelmia

Anonyymi

Tuli muutama päivä sitten tehtyä päivitys Ubuntu 18.0.4.3 LTS -versiosta 20.01 LTS:ään. Päivitys itsessään meni ihan ok, enkä havainnut mitään erikoista. Ennenkuin lähdin päivitystä tekemään olin ottanut Clonezillalla imagen tästä toimivasta asennuksesta. Teen tämän aina ennenkuin teen mitään isoja järjestelmään vaikuttavia muutoksia, tai asennan jonkun uudemman version. Ongelmia kuitenkin ilmaantui, ja ne ongelmat liittyivät äänilähteen vaihtamiseen. Oletuksena kuva ja ääni kulkevat HDMI:tä pitkin telkkariin. Äänikortin 3,5 mm:n liittimestä menee itselläni piuha stereoihin, ja tämä äänilähteen vaihto toimi 18.0.4.3:ssa aivan ongelmitta. 20.01:ssä tämä näyttäisi silmämääräisesti toimivan, mutta äänilähde ei tosiasiassa vaihdu, vaikka valikko niin väittääkin. Äänet tulevat ainoastaan HDMI:n kautta. Äänikortissa itsessään ei ole vikaa, koska samassa koneessa on Windows 8.1 Pro ja siinä äänilähde vaihtuu ongelmitta.

Tutkin ongelmaa hieman, ja en ole yksin tämän ongelman kanssa. Korjauskeinoja tuntui olevan tarjolla vaikka mihin lähtöön, mutta itselläni nämä eivät auttaneet, jotkut olivat näistä saaneet avun.

Sen verran asiaa kaivelin, että kyse on ääniajuribugista ilmeisesti tässä viimeisimmässä kernelissä. Kerneliin tuli varmaan parikin patchia, mutta ne eivät ongelmaa poistaneet. En tiedä, onko ongelma pelkästään Realtekin äänipiirien kanssa, tai äänipiirien kanssa yleisesti. Tietty olisin voinut koittaa vanhalla Creativen X-Fi -äänikortilla, mutta en sitä jaksanut tehdä. En jaksanut veivata tuon kanssa enempää, vaan palautin levyimagelta vanhan kaikiltaosin toimivan 18.0.4.3 -version.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä äänikortti?

      • Anonyymi

        Realtek ALC1200 tuossa näyttäisi olevan.


      • Anonyymi

        Kyse ei ole siitä, etteikö se tukisi sitä. Tukee aivan täysin, koska tunnistuu asennuksessa ja sitä rataa. Kyse on siitä, että käyttöjärjestelmä ei saa vaihdettua äänilähdettä HDMI:stä, äänikortin 3,5 mm:n äänilähtöön. Kuulen kaiuttimista napsauksen, ikäänkuin äänilähde vaihtuisi, mutta jos testaan äänien ulostuloa, esim. Spotifylla tulee ääni ainoastaan telkkarin kaiuttimista. Mikäli sinulla ei ole antaa selitystä sille, miksi vanhemmassa versiossa tämä toimii moitteetta, mutta uudemmassa ei, niin älä ala neuvomaan.


    • Anonyymi

      Tosimies antaa äänille piutpaut. Niitä on muutenkin ihan liikaa joka paikassa.

    • Anonyymi

      20.04 on LTS-versio ja 20.10 9 kk ajan tuettu testiversio, mutta mikä se 20.01 oikein on?

      • Anonyymi

        Piti kirjoittamani 20.04.1.


      • Anonyymi

        Sinä et ilmeisesti koskaan tee kirjoitusvirheitä, kun kirjoitat nopeasti? Aikamoinen tekijä olet, jos sitä ei tapahtuisi.


    • Anonyymi

      En tiedä onko tuossa 20.04.1:ssä jotain muutakin ongelmaa. Yritin asentaa sitä puhtaanna asennuksena tähän samaiseen koneeseen, missä ääniongelmatkin tulivat esiin. Asennus kaatui kahteen kertaan. Ensimmäinen kaatuminen aiheutui siitä, että olin täpännyt "Asenna kolmannen osapuolen koodekit ja ajurit". Tästä seurasi uusi asennusyritys. Jätin tämän kohdan pois, nyt asennus eteni käytännössä loppuun, mutta varoitti, että jotain ei oltaisi asennettu täysin tjsp. Ei tarvinnut pitkään etsiä, kun huomasin, että Software Centerin haku ei toimi. En jaksanut enää säätää/alkaa asentaa sitä kolmatta kertaa, vaan buuttasin koneen Clonezilalla ja palautin imagen ulkoiselta levyltä. Mennään tuolla HTPC -koneella toistaiseksi tuolla vanhalla distrolla. Osaa se tuollakin toistaa elokuvia kotiverkosta, Netflixistä ja soittaa musiikkia Spotifysta. Ehkä kokeilen Minttiä, Ubuntu Matea tai jotain muuta distroa tuossa koneessa, kun taas kiinnostusta siihen löytyy.

      • Anonyymi

        "ubuntu crash" Googleen niin heti 17 miljoonaa osumaa...


      • Anonyymi

        Kyllä se vaan kaatui asennuksessa, ikävä pudottaa fanipoika sieltä korkeuksista maan pinnalle naama edellä. Mikään käyttöjärjestelmä ei ole ongelmaton, ei edes fanipoikien ihannoima Ubuntu. Aiemmissa versioissa ei ole asennuksessa ollut ongelmia. Kuinkas montaa versiota Ubuntusta ole käyttänyt? Itsellä on kokemusta sieltä 12.04:sta lähtien.


      • Anonyymi

        Taidat viritellä omiasi, anna sen ub 20.04 lts.n asentua rauhassa, siis lts.n. Software on Snap nykyään ja se päätteeltä. Ääniongelma ilmeni kerran syyskuussa ( odotin siis jakelupäivityksen) ja töpselit ramplasin, mutta pelkkä uudelleen käynnistys korjasi, eikä sen koommin ongelmia. On iso houkutus viritellä milloin mitäkin versioita, mutta...


    • Anonyymi

      Jaksoin eilen kuitenkin jatkaa tuon ääniongelman kanssa säätämistä. Eli se tuntuu esiintyvän silloin, kun teet päivityksen 18.04.x -versiosta tähän 20.04.1 LTS -versioon. Eli jotain hajoaa tuossa yhteydessä. Mitä siinä hajoaa, niin sillä ei ole itselleni merkitystä.

      Lähdin tekemään täysin puhdasta asennusta, ja asennusohjelma kaatui ehkä jossain 80-85%:n kohdalla. Tämän takana on asetus "Asenna kolmannen osapuolen ajurit ja koodekit". Tämä tulee ainoastaan silloin esiin, kun koneeseessa on nVidian näytönohjain. Tuossa kohtaa asennetaan nVidian ajureita. Sillä ei ole merkitystä, mikä nVidian kortti koneessa on. Omani on GT630. Tuossa ajetaan tiettyä python-skriptiä, mikä ei vastaa riittävän nopeasti asennusohjelmalle. Nettikeskusteluiden mukaan, koko asennusohjelman ei pitäisi kaatua. Näin kuitenkin tapahtuu.

      Seuraavalla asennuskerralla jätin tuon asetuksen pois, ja nyt asennus meni läpi. nVidian ajurit asentuvat, kun sen tekee Ajurityökalulla. Ääniongelmaa ei ole tämän täysin puhtaan asennuksen jälkeen, eli audiolähde vaihtuu ihan kiltisti HDMI:stä -> linja ulostuloon. Äänet tulevat ulos aivan samalla tavalla, kuin tulivat aiemmassa 18.0.4.x -versioisessa jakelussa.

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5007
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      34
      3456
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3204
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2297
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      28
      1897
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1828
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      161
      1793
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1310
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1127
    10. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1119
    Aihe