Ubuntu 20.01:n kanssa ääniongelmia

Anonyymi

Tuli muutama päivä sitten tehtyä päivitys Ubuntu 18.0.4.3 LTS -versiosta 20.01 LTS:ään. Päivitys itsessään meni ihan ok, enkä havainnut mitään erikoista. Ennenkuin lähdin päivitystä tekemään olin ottanut Clonezillalla imagen tästä toimivasta asennuksesta. Teen tämän aina ennenkuin teen mitään isoja järjestelmään vaikuttavia muutoksia, tai asennan jonkun uudemman version. Ongelmia kuitenkin ilmaantui, ja ne ongelmat liittyivät äänilähteen vaihtamiseen. Oletuksena kuva ja ääni kulkevat HDMI:tä pitkin telkkariin. Äänikortin 3,5 mm:n liittimestä menee itselläni piuha stereoihin, ja tämä äänilähteen vaihto toimi 18.0.4.3:ssa aivan ongelmitta. 20.01:ssä tämä näyttäisi silmämääräisesti toimivan, mutta äänilähde ei tosiasiassa vaihdu, vaikka valikko niin väittääkin. Äänet tulevat ainoastaan HDMI:n kautta. Äänikortissa itsessään ei ole vikaa, koska samassa koneessa on Windows 8.1 Pro ja siinä äänilähde vaihtuu ongelmitta.

Tutkin ongelmaa hieman, ja en ole yksin tämän ongelman kanssa. Korjauskeinoja tuntui olevan tarjolla vaikka mihin lähtöön, mutta itselläni nämä eivät auttaneet, jotkut olivat näistä saaneet avun.

Sen verran asiaa kaivelin, että kyse on ääniajuribugista ilmeisesti tässä viimeisimmässä kernelissä. Kerneliin tuli varmaan parikin patchia, mutta ne eivät ongelmaa poistaneet. En tiedä, onko ongelma pelkästään Realtekin äänipiirien kanssa, tai äänipiirien kanssa yleisesti. Tietty olisin voinut koittaa vanhalla Creativen X-Fi -äänikortilla, mutta en sitä jaksanut tehdä. En jaksanut veivata tuon kanssa enempää, vaan palautin levyimagelta vanhan kaikiltaosin toimivan 18.0.4.3 -version.

15

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä äänikortti?

      • Anonyymi

        Realtek ALC1200 tuossa näyttäisi olevan.


      • Anonyymi

        Kyse ei ole siitä, etteikö se tukisi sitä. Tukee aivan täysin, koska tunnistuu asennuksessa ja sitä rataa. Kyse on siitä, että käyttöjärjestelmä ei saa vaihdettua äänilähdettä HDMI:stä, äänikortin 3,5 mm:n äänilähtöön. Kuulen kaiuttimista napsauksen, ikäänkuin äänilähde vaihtuisi, mutta jos testaan äänien ulostuloa, esim. Spotifylla tulee ääni ainoastaan telkkarin kaiuttimista. Mikäli sinulla ei ole antaa selitystä sille, miksi vanhemmassa versiossa tämä toimii moitteetta, mutta uudemmassa ei, niin älä ala neuvomaan.


    • Anonyymi

      Tosimies antaa äänille piutpaut. Niitä on muutenkin ihan liikaa joka paikassa.

    • Anonyymi

      20.04 on LTS-versio ja 20.10 9 kk ajan tuettu testiversio, mutta mikä se 20.01 oikein on?

      • Anonyymi

        Piti kirjoittamani 20.04.1.


      • Anonyymi

        Sinä et ilmeisesti koskaan tee kirjoitusvirheitä, kun kirjoitat nopeasti? Aikamoinen tekijä olet, jos sitä ei tapahtuisi.


    • Anonyymi

      En tiedä onko tuossa 20.04.1:ssä jotain muutakin ongelmaa. Yritin asentaa sitä puhtaanna asennuksena tähän samaiseen koneeseen, missä ääniongelmatkin tulivat esiin. Asennus kaatui kahteen kertaan. Ensimmäinen kaatuminen aiheutui siitä, että olin täpännyt "Asenna kolmannen osapuolen koodekit ja ajurit". Tästä seurasi uusi asennusyritys. Jätin tämän kohdan pois, nyt asennus eteni käytännössä loppuun, mutta varoitti, että jotain ei oltaisi asennettu täysin tjsp. Ei tarvinnut pitkään etsiä, kun huomasin, että Software Centerin haku ei toimi. En jaksanut enää säätää/alkaa asentaa sitä kolmatta kertaa, vaan buuttasin koneen Clonezilalla ja palautin imagen ulkoiselta levyltä. Mennään tuolla HTPC -koneella toistaiseksi tuolla vanhalla distrolla. Osaa se tuollakin toistaa elokuvia kotiverkosta, Netflixistä ja soittaa musiikkia Spotifysta. Ehkä kokeilen Minttiä, Ubuntu Matea tai jotain muuta distroa tuossa koneessa, kun taas kiinnostusta siihen löytyy.

      • Anonyymi

        "ubuntu crash" Googleen niin heti 17 miljoonaa osumaa...


      • Anonyymi

        Kyllä se vaan kaatui asennuksessa, ikävä pudottaa fanipoika sieltä korkeuksista maan pinnalle naama edellä. Mikään käyttöjärjestelmä ei ole ongelmaton, ei edes fanipoikien ihannoima Ubuntu. Aiemmissa versioissa ei ole asennuksessa ollut ongelmia. Kuinkas montaa versiota Ubuntusta ole käyttänyt? Itsellä on kokemusta sieltä 12.04:sta lähtien.


      • Anonyymi

        Taidat viritellä omiasi, anna sen ub 20.04 lts.n asentua rauhassa, siis lts.n. Software on Snap nykyään ja se päätteeltä. Ääniongelma ilmeni kerran syyskuussa ( odotin siis jakelupäivityksen) ja töpselit ramplasin, mutta pelkkä uudelleen käynnistys korjasi, eikä sen koommin ongelmia. On iso houkutus viritellä milloin mitäkin versioita, mutta...


    • Anonyymi

      Jaksoin eilen kuitenkin jatkaa tuon ääniongelman kanssa säätämistä. Eli se tuntuu esiintyvän silloin, kun teet päivityksen 18.04.x -versiosta tähän 20.04.1 LTS -versioon. Eli jotain hajoaa tuossa yhteydessä. Mitä siinä hajoaa, niin sillä ei ole itselleni merkitystä.

      Lähdin tekemään täysin puhdasta asennusta, ja asennusohjelma kaatui ehkä jossain 80-85%:n kohdalla. Tämän takana on asetus "Asenna kolmannen osapuolen ajurit ja koodekit". Tämä tulee ainoastaan silloin esiin, kun koneeseessa on nVidian näytönohjain. Tuossa kohtaa asennetaan nVidian ajureita. Sillä ei ole merkitystä, mikä nVidian kortti koneessa on. Omani on GT630. Tuossa ajetaan tiettyä python-skriptiä, mikä ei vastaa riittävän nopeasti asennusohjelmalle. Nettikeskusteluiden mukaan, koko asennusohjelman ei pitäisi kaatua. Näin kuitenkin tapahtuu.

      Seuraavalla asennuskerralla jätin tuon asetuksen pois, ja nyt asennus meni läpi. nVidian ajurit asentuvat, kun sen tekee Ajurityökalulla. Ääniongelmaa ei ole tämän täysin puhtaan asennuksen jälkeen, eli audiolähde vaihtuu ihan kiltisti HDMI:stä -> linja ulostuloon. Äänet tulevat ulos aivan samalla tavalla, kuin tulivat aiemmassa 18.0.4.x -versioisessa jakelussa.

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      82
      5948
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      290
      5261
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3304
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2766
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2713
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1655
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1460
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      30
      1439
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      176
      1043
    Aihe