Radiojodi hoidon jälkeinen Thyroksin lääkitys

Anonyymi

Onko normaalia jotta radiojodihoidon jälkeen alkaa kahden viikon päästä thyroksin lääkitys 25mg ja sitä nostetaan parin viikon välein, aina 100mg asti? Minulla näin tehtiin. Minulla oli liikatoiminta. Olo oli heti radiojodi hoidon jälkeen hyvä ja arvot ok, mutta heti kun tyroksiinia alettiin ottaa, tuli liika toiminnan oireet ja tsh painui mittaamattoman matalalle. Nyt sitten ollaan tilanteessa, että lääke annosta pienennetään, mutta minulla on epäilys, että en tarvitse lääkettä laisinkaan. Radiojodihoidosta on kohta puolivuotta.

1

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin usein radiojodihoito johtaa kilpirauhasen vajaatoimintaan, sillä on mahdotonta jokaiselle löytää se radiojodiannos, joka johtaisi juuri täsmälleen eutyreoosiin. Mieluummin hoidetaan hiukan yli kuin ali, koska vajaatoiminta on helpompi hoitaa lääkkeellä kuin likatoiminta. Jos liikatoiminnan hoito lääkkeellä olisi yhtä helppoa kuin vajaatoiminnan hoito, radiojodihoitoja ei tehtäisi.

      Sinulla vähennetään nyt Thyroxinia ja oikea annostus löytyy varmasti. Saattaa tietysti olla niinkin, että et lopulta tarvitse Thyroksinia.
      Puoli vuotta radiojodihoidosta on suunnilleen se aika, joka tarvitaan radiojodihoidon lopullisen tuloksen selviämiseen.

      Kun sinua huolestuttaa jokin seikka kilpirauhasesi kanssa, ota asia puheeksi lääkärin luona!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8495
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      58
      3679
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3166
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2930
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2636
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2093
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2076
    Aihe