Mites musiikkipuoli?

Kuunteletteko arvon kanssaortodoksit rankempaa musiikkia? Pidättekö esim tätä soveliaana harjoittavalle oertodoksille=
https://www.youtube.com/watch?v=WOx2h3O8F-M
21151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Enpähän jaksanu kuunnella.
Mitä lie.

Äänestä
  • Googlasin, että on puolalainen black metal- yhtye.

    Eli nää blackmetallitouhut ovat sieltä niinku "toiselta puolelta"-tyyliä.
    Käytännössä tarkoittaa että ovat keksineet panna ortodoksisen musiikin bisnekseksi.
    Ja nykyaikanahan kaikki "tän tyylinen" tekee bisnestä.

    Kannattaisi lukea Reijo O. Holopaisen kirja, niin saisi selitystä.
    Siellä on kerrottu esim satanistisistä menetelmistä on musta lista ym.

    Kyllä joka ikinen ortodoksi tietää, että eihän ortodoksinen musiikki noin mene?
    Ihmettelen että aloittaja ei tiedä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Googlasin, että on puolalainen black metal- yhtye.

    Eli nää blackmetallitouhut ovat sieltä niinku "toiselta puolelta"-tyyliä.
    Käytännössä tarkoittaa että ovat keksineet panna ortodoksisen musiikin bisnekseksi.
    Ja nykyaikanahan kaikki "tän tyylinen" tekee bisnestä.

    Kannattaisi lukea Reijo O. Holopaisen kirja, niin saisi selitystä.
    Siellä on kerrottu esim satanistisistä menetelmistä on musta lista ym.

    Kyllä joka ikinen ortodoksi tietää, että eihän ortodoksinen musiikki noin mene?
    Ihmettelen että aloittaja ei tiedä.

    Tämä musiikki on mielestäni paljon parempaa ja lähempänä ortodoksista musiikkia:
    https://www.youtube.com/watch?v=FPjf8E6tk78

    Äänestä

No ainakin isä Serafim Seppälä fanittaa System of a downia.

Äänestä
  • ...härreguud...

    Äänestä

  • Nightwish on avoimen ateistinen soittokunta. EI SOVI uskoville!!!

    Äänestä

  • taskuttäynnäkiviä kirjoitti:

    Nightwish on avoimen ateistinen soittokunta. EI SOVI uskoville!!!

    Mites toi Stryper, sopiiko se uskoville?

    Äänestä

Jotkut ottaa musiikin pelkkänä musiikkina. Harvempi varmaan lapsille satuja lukiessaan uskoo niissä mainittuihin kummituksiin, peikkoihin, tonttuihin, jne.

Äänestä

Jos levynkannessa on lohikäärme, niin pitääkö niihin uskominen? Vai onko vahingossa tullut Loch Nessin matkakuvat levyn kanteen? Metallibändejä on monenmoisia, mutta kannattaa välttää vain avoimen saatanallisia.

Äänestä
  • Niin ja varmuudeksi soittaa alkuun ja loppuun chigagon levyn väärinpäin....no en tiiä ehkä ortodoksinen kamarikuoro ja vastaava vois passata myös mutta muista...väärinpäin!

    Äänestä

Mihin se raja vedetään, mitä kaikkea pitäisi roviolle heittää? Rölli-peikko dvd:t, Tonttukirja, Suuri suomalainen tonttukirja, ...?

Äänestä

Beirutnights radiota ja byblos radiota pitää korkeasti koulutettu lortodoksi lähi idästä kotoisin

Ancient faith radio


Itse kuuntelen melkein mitä vain muutamalla rajoituksella.

Äänestä

En tiedä mutta katselevatko piispat the orthodox calendar ;ia youtubesta?

Romanialainen kalenteri.

Äänestä

Kummallista: jos raskaan musiikin artistit eivät laula Jeesuksesta, niin silloin moni pitää heitä automaattisesti saatananpalvojina. Eihän suurin osa muunkaan tyylisuunnan muusikoista/bändeistä tuo musiikissaan esille kristillisiä teemoja eikä heitä taas toisaalta epäillä saatananpalvojiksi.

Äänestä
  • Totta, ja mm. Slayerin Tom Araya on uskovainen (katolinen) vaikkei se musiikista ilmene.

    Äänestä

  • No joo mutta ei voi tietää mikä oikeasti aiheuttaa rasvattomissa saranoissa narinaa (lue leukaluissa).

    Pätee mihin tahansa on silleen yleispätevä.

    Äänestä

Silloin kuin olin uskovainen (about 13-vuotiaana ?) Kysyin jollain uskovaisten foorumilla[taisi olla radikaali.net] että onko Iron Maiden saatanallista?

Nykyisin ei tule kyllä paljoakaan pohdittua tällaisia kysymyksiä. Saatanallisuus ja jumalanpilkka musiikissa on tavallaan ihan mielenkiintoista estetiikkaa mutta eipä nyt varsinaisesti sen takia tule kuunneltua bläkkistä tai blackened death metallia paitsi joskus läpällä.

Muutenkin mielestäni on aika harvassa oikeasti kuunneltavat bändit ko. genreissä

Musiikilliset ansiot ovat mielestäni tärkeämpiä kuin lyriikallinen sisältö.

Ei kannata alkaa mielestäni rajoittamaan musiikinkuunteluaan luomalla negatiivisia ennakkoluuloja "saatanallista musiikkia" kohtaan. Itsekkin olin peloissani nuorena uskovaisena saatanallista musiikkia kohtaan mutta turhat pelkotilat ovat kyllä vuosien aikana karisseet pois.

Voihan olla että uskonasiat eivät enää sen jälkeen kiinnostakkaan kun mieli on marinoitunut saatanallisessa musiikissa että ehkä ei kannata antaa pikkusormea paholaiselle jos haluaa pysyä uskovaisena mutta itse en kyllä aseella pakottamatta suostuisi enää noin rajoittavaan mindsettiin etten voisi edes kuunnella haluamaani musiikkia vapaasti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuunteletteko arvon kanssaortodoksit rankempaa musiikkia? Pidättekö esim tätä soveliaana harjoittavalle oertodoksille=
https://www.youtube.com/watch?v=WOx2h3O8F-M

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu