PKS korotti siirtohintaa 100% syyskuun alusta

Anonyymi

Maakunnan kuntien omistama PKS on taas muistanut kuntalaisiaan 100% hinnankorotuksella. Sähkönsiirtohinta on kohonnut syyskuun alusta 4,53 snt/kWh.
Kun aiempi hinta oli 2,26 snt/kwh on hinnan korotus hieman yli 100%.
PKS on kuntien omistama ja kuntien ohjeistama laitos, eli Pohjois-Karjalan nykyiset kuntapäättäjät ovat tämän korotuksen takana. PKS on nykyään täysin kilpailukyvytön missään toimialansa tuotteessa. Linjojen maakapelointi on tasolla jollaista ei ole nähty missään. Kaikki tehdään moneen kertaan ja kustannuksia tietoisesti pumpataan ylös keinolla millä hyvänsä. Maankaivuut suoritetaan pääasiassa talvella ja työmaat seisoo 4kk kesällä jolloin kaivaminen olis halvempaa.
Miksi PKS:n hallitus hyväksyy tälläiset mielettömyydet hinnankorotuksineen. Nyt soisi PKS:n hallituksen jäsenten avaavan 100% korotusten taustoja kun meillä on kuntavaalit edessä. Hallitus on vaihdettava ehdottomasti sillä nykyiset hallituksen jäsenet ovat kykenemättäömiä omistajaohjaamaan monopoliasemassa olevaa yhtiötä.

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmikasta, pks, suihkutan koiraa.

    • Anonyymi

      Taisivat ensin tiputtaa 50 rosenttii niin piäsivät sitten korottamaan 100 rosenttii. On aika veijarija vaan eipä sitä muuten pärjeiskkää.

    • Anonyymi

      Tänään oli juttu näistä sähkönsiirto roistoista ja kuinka ollakkaan PKS loistaa rosvojoukon kolmantena.
      Muistakaa nyt hyvät ihmiset kun ensi keväänä on kunnallisvaalit valita sinne edustajia jotka osaa katsoa hieman tämän rosmojoukon perään, sillä kunnan on ne jotka hyväksyy tämän rosvoamisen ja PKS nykyinen hallitus on siunannut nämä rosvoamiset.

    • Anonyymi

      Eihän tuo PKS sijoitetun pääoman tuotto ole kuin 85%. Eli sijoitettu pääoma tulee takasin hieman yli vuodessa. On kyllä ihme miten tälläinen rosvoaminen sallitaan ja miksi se hyväksytään kunnissa jonka asukkailta nuo rahat rosvotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      15
      2151
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1465
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1439
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1302
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1275
    6. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1184
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1124
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1067
    9. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      30
      1059
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1046
    Aihe