Maakunnan kuntien omistama PKS on taas muistanut kuntalaisiaan 100% hinnankorotuksella. Sähkönsiirtohinta on kohonnut syyskuun alusta 4,53 snt/kWh.
Kun aiempi hinta oli 2,26 snt/kwh on hinnan korotus hieman yli 100%.
PKS on kuntien omistama ja kuntien ohjeistama laitos, eli Pohjois-Karjalan nykyiset kuntapäättäjät ovat tämän korotuksen takana. PKS on nykyään täysin kilpailukyvytön missään toimialansa tuotteessa. Linjojen maakapelointi on tasolla jollaista ei ole nähty missään. Kaikki tehdään moneen kertaan ja kustannuksia tietoisesti pumpataan ylös keinolla millä hyvänsä. Maankaivuut suoritetaan pääasiassa talvella ja työmaat seisoo 4kk kesällä jolloin kaivaminen olis halvempaa.
Miksi PKS:n hallitus hyväksyy tälläiset mielettömyydet hinnankorotuksineen. Nyt soisi PKS:n hallituksen jäsenten avaavan 100% korotusten taustoja kun meillä on kuntavaalit edessä. Hallitus on vaihdettava ehdottomasti sillä nykyiset hallituksen jäsenet ovat kykenemättäömiä omistajaohjaamaan monopoliasemassa olevaa yhtiötä.
PKS korotti siirtohintaa 100% syyskuun alusta
4
106
Vastaukset
- Anonyymi
Harmikasta, pks, suihkutan koiraa.
- Anonyymi
Taisivat ensin tiputtaa 50 rosenttii niin piäsivät sitten korottamaan 100 rosenttii. On aika veijarija vaan eipä sitä muuten pärjeiskkää.
- Anonyymi
Tänään oli juttu näistä sähkönsiirto roistoista ja kuinka ollakkaan PKS loistaa rosvojoukon kolmantena.
Muistakaa nyt hyvät ihmiset kun ensi keväänä on kunnallisvaalit valita sinne edustajia jotka osaa katsoa hieman tämän rosmojoukon perään, sillä kunnan on ne jotka hyväksyy tämän rosvoamisen ja PKS nykyinen hallitus on siunannut nämä rosvoamiset. - Anonyymi
Eihän tuo PKS sijoitetun pääoman tuotto ole kuin 85%. Eli sijoitettu pääoma tulee takasin hieman yli vuodessa. On kyllä ihme miten tälläinen rosvoaminen sallitaan ja miksi se hyväksytään kunnissa jonka asukkailta nuo rahat rosvotaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7610267Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827036Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267003Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016255Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1016102Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh865774Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455364Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845198Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa585139Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405068