Jeesus(AS) vs. Paavali

Rakkauden lähettilään tomintaa:

"Herra Jeesus ilmestyy taivaasta voimansa enkelien kanssa tulen liekissä ja kostaa niille, jotka eivät tunne Jumalaa eivätkä ole kuuliaisia meidän Herramme Jeesuksen evankeliumille. Heitä kohtaa silloin rangaistukseksi iankaikkinen kadotus Herran kasvoista ja Hänen voimansa kirkkaudesta."

Milloin viimeksi tätä opetettiin rippikouluissa?
7574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuota ei ole taidettu opettaa totuutena enää aikoihin, ei ainakaan kansan kirkossa, eli ev.lut kirkossa. Helluntai-herätys, vapaakirkko, katoliset, körtit, ortodoksit ja muut ryhmät toki opettavat Raamatun sisällön niin kuin se on.

Eikös Arkkipiispa Vikström jopa julistanut ihan TV:ssä, että "kukaan ei joudu helvettiin, kaikki pelastuvat." Tämä on tietenkin paskapuhetta arkkipiispalta. Jeesus itse opetti, että "TOTISESTI KUKAAN EI TULE ISÄN TYKÖ MUUTA KUIN MINUN KAUTTANI." Kaikki muu on paskapuhetta. Ne jotka eivät usko Jeesukseen Herrana, menevät helvettiin. Tämä on Raamatun totuus ja se pysyy.

Minä olin muuten aikanani ev.lut kirkon kannattaja, mutta nykyisin katson Paavin olevan kristinuskon opillisten kysymysten ja sisällön suhteen se oikea auktoriteetti. Paavi nyt kuitenkin puhuu ex-cathedra (erehtymättä) uskosta, kukaan muu ei tee niin. Muutoin... olen ateisti-kristitty ja sovellan käytännön elämään Anton LaVeyn käytännöllisiä ja anti-humanistisia oppeja, jotka sisältävät mm. luonnollisen rasismin olemassaolon ja oikeuden itsepuolustukseen. Itse asiassa olen jonkinlainen Satanistin, ateistin ja kristityn sekoitus. Pää asiassa I don't care a SHIT!, kunhan saan elää vapaana vapaassa maassa loppuun saakka. Sir. Anton Zanshir LaVey ja Hitler ovat kuitenkin yhdessä lähinnä omaa ajattelutapaani ja filosofiaani.

Äänestä

Room. 3:21-26.

Äänestä

21. Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
22. se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta.
23. Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla
24. ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,
25. jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit
26. jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.

Äänestä

käsittääkseni hallitsee kaikki puolet.
Se on totta että kirkko opettaa vain osan, sen pääosan.

Mutta miten on mahdollista että sinun mukaasi superarmahtava ja laupias Allah rakastaa, mutta silti rankoo ihmistä?

Äänestä

Käytä kerrankin vähäistä järkeäsi ja kysy moisia täältä: "http://www.evl.fi/". Islamaiheisella keskustelupalstalla tuskin kukaan a) tietää b) on kiinnostunut.

Äänestä

Jeesuksen sanat asiasta ovat selvät:

"Sillä, joka uskoo Poikaan, on ikuinen elämä, mutta joka ei tottele Poikaa, se ei pääse näkemään elämää, vaan Jumalan viha pysyy hänen yllään."
Joh 3:36

"Jeesus sanoi heille:Totisesti, totisesti: ellette te syö Ihmisen Pojan lihaa ja juo hänen vertaan, teillä ei ole elämää. Mutta sillä joka syö minun lihani ja juo minun vereni, on ikuinen elämä, ja viimeisenä päivänä minä herätän hänet."
Joh 6:53

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taha.islam kirjoitti:

Rakkauden lähettilään tomintaa:

"Herra Jeesus ilmestyy taivaasta voimansa enkelien kanssa tulen liekissä ja kostaa niille, jotka eivät tunne Jumalaa eivätkä ole kuuliaisia meidän Herramme Jeesuksen evankeliumille. Heitä kohtaa silloin rangaistukseksi iankaikkinen kadotus Herran kasvoista ja Hänen voimansa kirkkaudesta."

Milloin viimeksi tätä opetettiin rippikouluissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu